Emilija Stojmenova Duh meni, da je bila pred za v petek v državnem zboru predvideno drugo interpelacijo zoper njeno delo, ki jo je zaradi lanskega 6,5 milijona evrov vrednega nakupa 13.000 prenosnih računalnikov vložila opozicijska SDS, tarča načrtne osebne diskreditacije. Navedbe medijev so neresnične, nihče se ni skušal izogniti kazni, je po enodnevnem molku ministrica za digitalno preobrazbo zavrnila očitke portala N1, ki je razkril, da je na službenem vozilu v Avstriji uporabila modre luči, pozneje pa hotela prek veleposlaništva na Dunaju doseči, da tamkajšnji organi ne bi končali prekrškovnega postopka zaradi prehitre vožnje na avstrijski avtocesti. Stojmenova-Duhova je tudi podrobneje pojasnila, zakaj naj trditve, da se je skušala izogniti plačilu kazni, ne bi držale.
Kazni naj sploh ne bi prejeli, zato je tudi ne morejo plačati, je zatrdila. »To, da se izogibamo plačilu kazni, je popolna neresnica in še enkrat poudarjam, do današnjega dne globe na ministrstvu sploh nismo prejeli,« je dejala. To, da se je zgodba pojavila v medijih nekaj dni pred interpelacijo, je označila za politično podtaknjeno afero. »Danes s čisto vestjo in dvignjeno glavo sprejemam objektivno odgovornost in sem predsedniku vlade ponudila svoj odstop. Ne glede na to bom še naprej prispevala k digitalni preobrazbi Slovenije, in sicer tako, da bom poučevala nove inženirje elektrotehnike,« je povedala.
Premier Golob je nato kar prek družbenega omrežja X sporočil, da je njen odstop sprejel. V koalicijski Levici ministričin odstop ocenjujejo kot pravilno potezo, v koalicijski SD ga ne komentirajo, v opozicijskih SDS in NSi pa menijo, da poteza prihaja prepozno.
Odhod ministrice za digitalno preobrazbo je že deveta menjava v vladi, pri čemer jih je osem iz ministrske kvote Golobovega Gibanja Svoboda. Takšna fluktuacija pri največji koalicijski stranki je vnovičen dokaz, kako velike kadrovske težave imajo novonastale stranke, ob tem pa se tudi niso dobro postarale besede premierja, ki je na začetku mandata naznanil, da če kaj zna, zna izbirati kadre.
Odhod ministrice, ki ni nikogar zares presenetil – številni so bili presenečeni zgolj nad tem, kako pozno je do njega prišlo –, bo vsaj do neke mere razbremenil vlado. Tako bi lahko bolj v ospredje prišel recimo napredek pri pogajanjih v javnem sektorju. Je pa res, da bo moral Golob zdaj poiskati novega nadomestnega ministra, pri čemer bo zanimivo videti, kdo bo pripravljen prevzeti resor v sedanjem stanju, leto in pol pred volitvami. Pri zadnjih menjavah je sicer Golob pogosto imena poiskal v poslanski skupini Svobode.
Vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec je sicer že pred odstopom ministrice v izjavi ocenil, da so vsi očitki v njenem političnem nahrbtniku postali pretežki za celotno koalicijo, zato v Levici ocenjujejo, da je bila njena odločitev pravilna. »To kaže tudi na neko stopnjo politične higiene. Zdaj pričakujemo, da bo predsednik vlade čim prej našel novega ministra oziroma ministrico,« je dejal. Dodal je, da na ministrstvu poteka kar nekaj pomembnih projektov, tudi zgodba z računalniki je po njegovih besedah pozitivna, zato bi bilo prav, da se naprej vodi na bolj učinkovit način. V SD, kjer so načelno menili, da je nastopil čas, da ministrica prevzame osebno in objektivno odgovornost, po ponujenem odstopu odločitve Stojmenove Duh niso komentirali.
Svoboda: Ministrica je orala ledino
Jani Prednik je sicer popoldne tvitnil: »Prišel je čas, ko mora ministrica prevzeti osebno in objektivno odgovornost za kvaliteto vodenja resorja. Naše kritike so konstruktivne in razumne. Časa je bilo dovolj. Ministrica Emilija Stojmenova Duh nam prevzem odgovornosti pravzaprav dolguje.« Da je odstop ministrice odraz odgovorne odločitve, razmisleka pri sebi, sicer pa da se ji lahko le zahvalimo, pa je odstop Stojmenove Duh komentirala namestnica vodje poslancev Svobode Nataša Avšič Bogovič. Med drugim je izpostavila, da je ministrica pri svojem delu »orala ledino« in da nakup računalnikov za najbolj ranljive skupine danes že dobiva epilog.
In kakšna je zapuščina dela ministrice Stojmenove Duh? Ta je med drugim zavrnila očitke, da v dveh letih niso naredili ničesar na področju širokopasovnega interneta. Kot je povedala, so porabo evropskih sredstev za to področje dvignili s 500.000 na 15 milijonov evrov in 8000 gospodinjstvom omogočili dostop do hitrega interneta. V gradivu, ki so ga ob izjavi za medije predložili novinarjem, so na ministrstvu med drugim izpostavili sprejetje zakona o elektronskih komunikacijah, krovne strategije Digitalna Slovenija 2030 in nacionalnega strateškega načrta za digitalno desetletje.
V okviru izobraževanj, ki so bila sofinancirana z razpisi za krepitev digitalnih kompetenc prebivalstva, se je do zdaj usposabljalo več kot 9000 mladih, okoli 27.000 odraslih, preko projekta Mobilni heroji pa so z osnovnimi digitalnimi kompetencami opremili skoraj 8500 prebivalcev ruralnih okolij, so navedli na ministrstvu.
Glede očitkov, da ljudje zaradi slabih odnosov množično zapuščajo ministrstvo za digitalno preobrazbo, pa je Stojmenova Duh izpostavila javno dostopne podatke o fluktuaciji po posameznih organih, iz katerih je po njenih besedah razvidno, da je število menjav na ministrstvu za digitalno preobrazbo med najnižjimi.
Očitke glede svojega dela je želela braniti na že drugi interpelaciji proti njej, o kateri bi razprava in odločanje morala, kot rečeno, potekati v petek.