V lekarnah je v teh dneh skorajda nemogoče dobiti sirup ospen za otroke. Primanjkuje tudi nekaterih drugih antibiotikov. “Alternative” so na voljo, pri čemer pa ni vseeno, katere antibiotike zdravniki predpisujejo.

Sirup ospen za otroke, ki je med drugim namenjen zdravljenju angine, imajo v teh dneh na svojih policah le redke enote slovenskih lekarn. Primanjkuje tudi nekaterih drugih antibiotikov, ki jih zdravniki predpisujejo otrokom.

Čemu bi se radi izognili

Na začetku letošnjega leta je primanjkovalo amoksicilina v obliki sirupa, je spomnila pediatrinja Tina Plankar Srovin iz UKC Ljubljana. Kasneje se je podobno dogajalo še z nekaterimi drugimi antibiotičnimi sirupi: penicilinom (ospen), makrolidi (macropen, sumamed) in nekaterimi cefalosporini (valdiocef in zinnat). Pomanjkanje teh zdravil predstavlja dokaj veliko težavo pri oskrbi otrok, ugotavlja pediatrinja. Posebno hude so motnje v preskrbi z ozkospektralnimi antibiotiki, s katerimi lahko pozdravijo večino okužb pri otrocih. Med njimi sta penicilin in amoksicilin, ki pa je trenutno na voljo.

Ob pomanjkanju sirupa ospen je Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana ta teden pripravila priporočila za zdravljenje okužb s tabletami ospen, ki upoštevajo otrokovo težo in starost. Tablete je mogoče, da dosežejo ustrezne odmerke pri otrocih, tudi razdeliti.

V UKC Ljubljana si po drugi strani ne želijo, da bi pomanjkanje sirupov vodilo v porast porabe širokospektralnega antibiotika amoksicilina s klavulansko kislino. Ta je še vedno dobavljiv v obliki sirupa, je pojasnila Tina Plankar Srovin, »vendar ima več stranskih učinkov in pomembno vpliva na pojav odpornih bakterij«.

Tablete, prašek ali druga zdravila

Sirupa oziroma suspenzije ospen za otroke pri veletrgovcih z zdravili ni mogoče naročiti že od konca maja, so včeraj pojasnili v Lekarni Ljubljana. V večini njihovih enot so zaloge že pošle. Namesto suspenzije lahko zdravnik pri starejših otrocih predpiše tablete, pri mlajših otrocih pa lahko pripravijo enoodmerne praške. Gre za magistralni pripravek, ki ga po navodilu na receptu izdelajo v lekarni. »Alternativa je tudi izbira drugega antibiotika, ki je primeren glede na indikacijo oziroma tip okužbe,« pojasnjujejo v Lekarni Ljubljana. Ospen nima medsebojno zamenljivega zdravila (torej zdravila z enako učinkovino in odmerki, op. p.), so poudarili, katero koli od omenjenih alternativ pa mora predpisati zdravnik.

Na trgu sicer primanjkuje tudi nekaterih drugih antibiotikov za otroke. Tako je v primeru sirupa in tablet valdiocef. Ponovni prihod na trg je za ta sirup napovedan v prvi polovici julija, so pojasnili v Lekarni Ljubljana, za tablete pa konec julija. Tudi to zdravilo nima medsebojno zamenljivega zdravila. Prav tako so pošle zaloge sirupa ospamox v jakosti 500 mg/5 ml, kjer pa je mogoče predpisati zdravilo v nižji jakosti in ustrezno prilagoditi odmerjanje. Med antibiotiki trenutno primanjkuje tudi sirupa zinnat, dodajajo v lekarni.

Ponovni prihod na trg sirupa ospen pričakujejo konec junija ali v začetku julija. Pojasnil imetnika dovoljenja za promet – v lekarni so spomnili, da gre za Sandoz/Lek – pa nam včeraj popoldne ni uspelo dobiti.

Začelo se je lani jeseni

Glede na pojasnila Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) bi se lahko sedanje zagate z ospenom končale do 4. julija. Na JAZMP se pri tem sklicujejo na navedbe proizvajalca. Omenili so tudi, da je do sedanjih težav prišlo zaradi zamika pri proizvodnji.

Motnje v preskrbi z antibiotiki se zlasti pri farmacevtskih oblikah, namenjenih otrokom, v vsej Evropski uniji pojavljajo že od lanske pozne jeseni, dodajajo na JAZMP. Zatrdili so še, da se skupaj s proizvajalci in Evropsko agencijo za zdravila trudijo, da bi se stanje uredilo do letošnje jeseni. Takrat namreč ponovno pričakujejo sezonski porast okužb.

Predsednica Lekarniške zbornice Slovenije Darja Potočnik Benčič je izpostavila, da je razlogov za pomanjkanje antibiotikov v Evropi več. Segajo od težav v proizvodnji zdravilne učinkovine ali zdravila pa do težav v proizvodnji embalaže in pri transportu. Večino zdravilnih učinkovin in zdravil sicer proizvedejo zunaj držav EU. S sedanjimi težavami zaradi pomanjkanja zdravil se poleg Evropske agencije za zdravila ukvarja tudi evropska komisija, je dodala predsednica zbornice. Kaj se bo v prihodnje dogajalo na trgu zdravil, je po njenem mnenju težko napovedati, pomanjkanja pa ne opažajo samo pri antibiotikih. 

Priporočamo