Odkar je v začetku avgusta prekinil izvajanje operativnih posegov na srcu, dejavnost Kardia Klokočovnik v Splošni bolnišnici Celje stoji. Zaposleni, nekateri so se prezaposlili iz UKC Ljubljana, so zdaj na dopustu. Vsak dan čakanja znanemu srčnemu kirurgu očitno dviguje (poslovni) pritisk.
Kirurgova teorija zarote
V teh napetih razmerah se je odločil za medijski protinapad. Za zaplet pri izdaji dovoljenja za opravljanje bolnišnične zdravstvene dejavnosti je soodgovornost pripisal Metki Zorc, ustanoviteljici MC Medicor, tretjega centra za kardiovaskularne bolezni v Sloveniji. »To zatrjujem javno,« je v pogovoru za Dnevnik večkrat poudaril Tomislav Klokočovnik. »Ona je v ozadju vsega, kar se mi zdaj dogaja.«
Prepričan je, da je žrtev zarote in da se mu godi krivica. Medtem ko je moral avgusta ustaviti dejavnost, v Medicorju vse poteka nemoteno. Po prepričanju Klokočovnika ne bi smelo. Svoji tekmici namreč očita, da ima več zdravstvenega kadra iz nekdanjih jugoslovanskih republik, ki bi moral imeti potrdilo o odličnem znanju slovenskega jezika. Vendar teh potrdil nima, javno zatrjuje Klokočovnik. »Sočasno ustavijo mene, ki imam vsa potrebna dovoljenja in licence,« dodaja. Zato je poslal prijave ministrstvu za zdravje, zdravstvenemu inšpektoratu in zdravniški zbornici. Kaj si obeta? »Če sem iskren, ničesar, ker pravna država pri nas ne deluje,« odgovarja. Verodostojnih dokumentov, ki bi potrdili utemeljenost njegovih očitkov, Dnevniku ni predložil.
Metka Zorc: Klokočovnikov očitek je krivičen, lažen in nedopusten
»Presenečena in zgrožena sem nad očitki doktorja Klokočovnika,« je Dnevniku odgovorila Metka Zorc. »Jaz in družba Medicor z njegovimi zadevami nimava ničesar. Očitek, da bi bila jaz v ozadju njegovih težav, je krivičen, lažen in nedopusten.« Medicor je ugleden mednarodni center, ki ima najboljše rezultate zdravljenj v evropskem prostoru, je poudarila. »Transparentno in pošteno delamo že 20 let, v Izoli smo opravili več kot 50.000 operativnih zdravljenj, 330.000 bolnikov smo zdravili v naših ambulantah. Seveda imamo urejeno vse dokumentacijo, za vse naše zaposlene, kar so tudi že večkrat preverile pristojne inšpekcijske službe. In so dobrodošle, da jo preverijo ponovno.«
Po neuradnih informacijah se je Medicorju pred dvema letoma zapletel postopek zaposlitve anesteziologa iz Srbije. Na filozofski fakulteti je namreč padel na izpitu iz znanja slovenskega jezika na stopnji C1. Zatem je odpovedal svoj prihod v Slovenijo. Odkar izpit slovenskega jezika poteka na Zdravniški zbornici Slovenije, je pri potrjevanju znanja jezika zdravnikom iz tujine menda manj težav.
Spomnimo: podjetje Kardio Klokočovnik je v začetku avgusta obvestilo ministrstvo za zdravje, da do nadaljnjega ustavlja svojo dejavnost v Splošni bolnišnici Celje. Potezo so v podjetju potegnili skoraj mesec dni po tistem, ko so od ministrstva prejeli obvestilo, da za bolnišnično dejavnost v Celju nimajo ustreznega dovoljenja. Ministrstvo je omenjeni dopis poslalo Klokočovniku 7. julija.
Ministrstvo še vedno
preučuje vlogo
Od takrat kirurg čaka na odločitev ministrstva glede njegove vloge za izdajo dovoljenja za opravljanje bolnišnične zdravstvene dejavnosti. Ministrstvo mu je 2. avgusta sporočilo, da mora dopolniti vlogo, in sicer mora urediti pravilno soglasje za anesteziologa. Zaplet je razrešil tako, da je v vlogi navedel anesteziologinjo iz Valdoltre. Ministrstvo mu je v omenjenem dopisu še napovedalo, da bo po prejemu dopolnitve nemudoma izdalo dovoljenje. V mesecu dni tega ni storilo. »Očitno so pristojnim malo mar čakalne vrste, v katerih zdaj umirajo bolniki, ker jih ne smemo operirati,« je ogorčen Klokočovnik. »Vsak dan me kličejo bolniki, kdaj bom začel spet delati. Odgovorim jim, da to ni v mojih rokah.«
Ministrstvo je Dnevniku sporočilo, da je Kardio Klokočovnik 6. decembra lani vložil vlogo za spremembo oziroma dopolnitev dovoljenja za opravljanje zdravstvene dejavnosti. Ker je podjetje imelo izdano dovoljenje za opravljanje zunajbolnišnične zdravstvene dejavnosti, se je to dovoljenje z odločbo o dodatni lokaciji v SB Celju zgolj razširilo. Ministrstvo je 26. julija prejelo še vlogo za opravljanje zdravstvene dejavnosti v bolnišnični dejavnosti, ki je bila dopolnjena 7. avgusta. »Vloga je še v fazi preučevanja,« nam je sporočilo ministrstvo, ki ga začasno vodi predsednik vlade Robert Golob.
Več kot dve desetletji konkurenčnih trenj in napetosti
Trenja med znanima zdravnikoma niso od včeraj. Za položaj v javnem zdravstvu sta začela tekmovati na začetku tisočletja. »Za koncesijo sem kandidiral že pred osmimi leti, takrat kot Metka Zorc. Ministrstvo se je odločilo, da jo podeli histologinji, ne kardiokirurgu,« je leta 2011 v pogovoru za Dnevnik dejal Klokočovnik. V mandatu zdravstvenega ministra Andreja Bručana je dobil ambulantno koncesijo, v mandatu Boruta Miklavčiča je prosil za zamenjavo ambulantne koncesije za polovico kirurškega tima. Oblasti so mu prisluhnile: Miklavčič je koncesijo razširil tik pred odhodom z ministrskega položaja leta 2010. S tem je Klokočovniku omogočil tudi kardiokirurško dejavnost.
Leta 2011 je kazalo, da bo Klokočovnik na podlagi koncesije opravljal operacije na srcu v izolski bolnišnici. Metka Zorc je takrat vztrajala, da bolnišnica sploh ne izpolnjuje pogojev za opravljanje takšnih posegov. »Odobritev koncesije temu kirurgu za skoraj 600.000 evrov je velika nepravilnost v slovenskem zdravstvu in precedens,« je bila leta 2011 kritična v pogovoru za Žurnal24. Ocenila je še, da bo center, ki ga vodi, na račun koncesije Tomislava Klokočovnika ostal brez precejšnjega zneska javnega denarja. Klokočovnikovi izolski načrti so kasneje padli v vodo: leta 2013 smo poročali, da mu v tamkajšnji bolnišnici na koncu niso želeli oddati prostorov.
Poti obeh zasebnikov s koncesijo so se znova križale letos poleti. Društvo na srcu operiranih Slovenije je ministrstvu za zdravje in zdravstvenemu inšpektoratu poslalo več vprašanj, je v pogovoru za N1 potrdil predsednik društva Bojan Petek, ki je hkrati tudi nadzornik Medicorja. V pogovoru za spletni medij je trdil, da Kardia Klokočovnik ne vidijo kot konkurenco. »Medicor ima za sabo 20 let uspešnih operacij in transparentnega delovanja, česar za sodelovanje med Kardiom Klokočovnik in bolnišnico Celje ne moremo reči,« je povedal.
V Dnevniku smo avgusta razkrili, da v celjski bolnišnici po zapletu po eni od srčnih operacij v dejavnosti Kardia Klokočovnik poteka strokovni nadzor. Iz bolnišnice so nam minuli teden sporočili, da nadzor še ni zaključen. Na zdravstvenem inšpektoratu so na drugi strani kot prijavo, zaradi katere so uvedli inšpekcijski nadzor, obravnavali Dnevnikova novinarska vprašanja o dogajanju v prostorih celjske bolnišnice.