Klakočar Zupančič torej ostaja na čelu DZ, s funkcije predsednice parlamenta pa bo morala še naprej sodelovati tako s poslanci koalicije kot opozicije. O tem, kako bo poskušala v bodoče miriti strasti, je po današnji razpravi poudarila, da je treba delati skladno z ustavo, zakoni in poslovnikom, pravila, po katerih deluje DZ, pa razlagati skladno z ustavno ureditvijo in v dobrobit državljanov.

To bo vodilo njenega prihodnjega dela ne glede na morebitne napade, diskreditacije ali vnovične poskuse razrešitve. »Temu sem se zavezala, ne samo na mestu predsednice državnega zbora, ampak s prihodom v politiko in tukaj odstopanj ne bo,« je zatrdila. Prepričana je namreč, da si država zasluži biti država, ne pa da obstaja sama zase ali celo izkorišča državljane za lastne interese.

Prva med poslanci pa ocenjuje, da jih še kar nekaj dela čaka za dvig komuniciranja v državnem zboru, predvsem pri ocenjevanju oseb na podlagi njihovih osebnih lastnosti. »To je nekaj, kar bomo res morali popraviti,« je dejala po celodnevni razpravi o predlogu za njeno razrešitev.

O tem, ali so jo današnje opazke na njen račun prizadele, pa je priznala, da tega seveda ni prijetno poslušati, »sploh ker se ne moreš braniti pred lažmi in pred izkrivljanji dejstev«. A ostaja s pokončno hrbtenico, je zatrdila.

DZ je danes s 33 glasovi za, 50 glasovi proti in eno neveljavno glasovnico na tajnem glasovanju zavrnil predlog za razrešitev predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič. Za uspeh predloga bi predlagatelji morali na tajnem glasovanju zbrati 46 poslanskih glasov.

Zahtevo za razrešitev Klakočar Zupančič so vložili v SDS in NSi, očitali pa so ji kršenje poslovnika DZ, ustave, zakonov in neprimerno vedenje. Klakočar Zupančič je vse očitke zavrnila.

Priporočamo