Novonastajajoče stranke mešajo karte v političnem prostoru. V soboto je Anže Logar v Mariboru ustanovil desnosredinsko stranko Demokrati. Iz naše redne javnomnenjske ankete Vox populi, ki smo jo objavili v začetku tedna, je razvidno, da ima Logarjeva stranka dobre možnosti, da se utrdi na slovenskem političnem prizorišču. Zanimivo pa je tudi, na čigav račun. Logarjevi bi sicer glede na rezultate ankete lahko k sebi zvabili tudi razočarane volilce SD in Svobode, predvsem pa predstavljajo največjo nevarnost za NSi. Za njih bi namreč glasovalo kar 38 odstotkov volilcev, ki so leta 2022 na glasovnici obkrožili zaporedno številko Nove Slovenije. Brez skrbi v soočenju s svojim odpadnikom ne morejo biti niti v Janševi SDS – za Demokrate bi danes glasovala petina volilcev, ki so pred dvema letoma glasovali za SDS.
NSi za desno vlado brez Janše
Z zaključki na podlagi javnomnenjskih anket je treba biti previden, lahko pa iz rezultatov vendarle sklepamo, da utegnejo novi politični igralci na desni sredini pomembno poseči v obstoječa razmerja. Vidni član NSi dr. Janez Pogorelec na vprašanje, kako veliko grožnjo za NSi predstavlja Logar, ocenjuje, da so številke v anketah prenapihnjene: »Logar zaenkrat ni naredil nič posebnega, da bi zagrizel v volilno bazo NSi, niti ni krščanski demokrat po predstavljenih političnih preferencah, šel bi v levo vlado, NSi pa v desno, skupen nam je predvsem pogled na gospodarstvo, praktično nič drugega. Verjetno bi NSi lahko vzel kakšen odstotek podpore, vseeno pa smo na zadnjih evropskih volitvah videli, da lahko pri volilcih računamo na zelo stabilno podporo. En mandat v evropskem parlamentu smo osvojili kljub temu, da so si nekateri zelo orkestrirano prizadevali, da bi ga izgubili.«
Glede na to, da je prag za vstop v parlament na državnozborskih volitvah bistveno nižji, Pogorelec trdi, da mesto NSi v parlamentu ni ogroženo: »Pomembnejše je vprašanje, ali lahko prepričamo s politično ponudbo desne vlade brez Janše, ki je ekskluzivno naša, pri čemer ciljamo tudi ali predvsem na razočarane volilce Gibanja Svoboda.« Sogovornik namreč meni, da morajo krščanski demokrati vztrajati pri poziciji, da Janše ne bodo več podprli za premierja. »Če bi prelomili to obljubo, bi prevarali volilce, ki bodo volili NSi prav zaradi takšnega stališča. Vedeti je treba tudi, da smo krščanski demokrati v zadnjih dveh letih po naših raziskavah zamenjali približno tretjino naše volilne baze. Okoli tretjina je odšla na desno, namesto te pa smo pridobili približno tretjino novih sredinskih volilcev. Prvih ne bi več dobili nazaj, drugi pa bi se nam ob zarečenih besedah odrekli.«
Poseg v desnosredinski in liberalni blok
Pozicioniranje stranke Demokrati v političnem prostoru je v javnem pismu Anžetu Logarju omenjal tudi nekdanji poslanec SDS Dejan Kaloh. »Za NSi si rekel, da bo propadla po inerciji, zaradi vstopa tvoje stranke na politično prizorišče,« je oponesel Logarju. Ta je sicer Kalohove navedbe zavrnil. Kaj pa o novih političnih akterjih pravijo politični analitiki? »Logarjevi Demokrati so projekt, ki absolutno želi posegati v desnosredinski in liberalni blok, kar posledično pomeni, da je njihov spekter tudi politična baza NSi. Slednja je kombinacija nekih bolj konservativnih ideoloških orientacij, v gospodarskem delu pa tudi precej neoliberalna. Glede na podana izhodišča Demokratov in tudi pedigre večine vidnejših ustanovnih članov je, če Kalohu verjamemo, Logarjevo prepričanje izraz točno te ideje, da posežejo tudi v polje NSi,« je za Dnevnik povedal politolog dr. Marinko Banjac.
Sogovornik z ljubljanske fakultete za družbene vede meni, da je sicer to, koliko lahko Logar vzame Toninu, zelo odvisno od nadaljnje profilacije Demokratov, vzpostavljenih razmerij z drugimi strankami, zlasti s SDS: »Realno lahko Logar v veliki meri računa predvsem na glasove na desni, nekaj tudi med sredinskimi oziroma liberalnimi volilci, ki se bodo ozirali po alternativi Svobodi. Bolj na levo Demokrati ne bodo mogli poseči, ker jim to preprečuje Logarjev pedigre. Dolgoletne vezi z Janšo ne more kar tako izbrisati. Pri bolj kritičnih volilcih bo vedno obstajal dvom. O novi paradigmi in tretjem bloku se lahko izreka, kolikor hoče, vendar bo s svojo stranko vedno soočen s politično realnostjo.« Banjac je še podčrtal, da je morebiten uspeh Logarjevih odvisen od prihodnjih odzivov drugih akterjev pa tudi od tega, kako bodo Demokrati postavili teren po regijah Slovenije in kako lokalno nagovarjali volilce.