»Kdo zmore nahraniti psa z 0,40 evra na dan?« so se retorično vprašali v uredništvu revije Moj pes in se s tem odzvali na predlog pravilnika o merilih za določitev stroškov dnevne oskrbe psov in mačk v zavetiščih, ki jih, če tam ostanejo dlje kot 120 dni, financira država. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin namerava zavetiščem poslej za oskrbo mačk s hrano in vodo plačevati od 20 do 40 centov na dan, za pse pa 40 centov, če tehtajo manj kot deset kilogramov, 1,35 evra za težke od deset do trideset kilogramov in dva evra za živali, ki so težje od trideset kilogramov.

»Norčujejo se iz nas«

V zavetiščih so nad predlaganim cenikom zgroženi. »Norčujejo se iz nas. Kaj naj počnemo s šestimi evri na mesec za mačke in dvanajstimi za pse? Za ta denar bi jim lahko kvečjemu kupili hrano najslabše kakovosti, zaradi katere bi živali dobile drisko. V tem primeru bi potrebovale veterinarja in zdravila. V žival, ki se ne počuti dobro, je treba nato vložiti trikrat več dela. Nekakovostne hrane jim nismo nikoli kupovali in je ne bomo niti v prihodnje,« je odločna Polona Samec, vodja Zavetišča Horjul.

Državni zbor je septembra 2021 na predlog takratnega kmetijskega ministra Jožeta Podgorška sprejel novelo zakona o zaščiti živali. Z njo je zavetiščem prepovedal usmrtitev zdravih živali, če jim v tridesetih dneh ne zmorejo poiskati novega lastnika. Spremenilo se je tudi financiranje. Prvih trideset dni po sprejemu živali stroške oskrbe plačuje občina, s katero ima zavetišče sklenjeno pogodbo o prevzemu zapuščenih živali, od 30. do 120. dne zavetišče samo, potem finančno breme prevzame država oziroma v njenem imenu uprava za varno hrano.

Zavetišča so polna

Toda že dobro leto po uveljavitvi zakona se se uresničile zlovešče napovedi mnogih: zavetišča so prenapolnjena z zapuščenimi in tudi nevarnimi psi, zato občinam odpovedujejo pogodbe, s katerimi so se obvezala, da bodo sprejela zapuščene ali nevarne živali z njihovega območja.

Po oceni Samčeve je le vprašanje časa, kdaj se bo sistem oskrbe zapuščenih živali v Sloveniji sesul. V horjulskem zavetišču je trenutno enajst psov, ki so jih sprejeli po 11. oktobru 2021, ko je začela veljati novela zakona o zaščiti živali, zato stroške njihove oskrbe plačuje država. Poleg tega je še sedem psov, ki so bili pri njih že pred uveljavitvijo zakonskih sprememb, zato so finančno breme zavetišča. Tudi za nekatere pse s krajšim stažem bivanja Samčeva ocenjuje, da jih bodo zelo težko oddali. »Ker smo polni, posledično ne moremo sprejemati novih živali, zato smo prisiljeni občinam odpovedovati pogodbe. Lani smo sodelovali s 23, trenutno z 21, do sredine leta jih bomo morali zmanjšati vsaj na petnajst. Kdo bo sprejemal zapuščene živali z njihovega območja?« se sprašuje Polona Samec.

Bo pomursko zavetišče ugasnilo?

Zavetišče Mala hiša, ki je edino v Pomurju, utegne v kratkem celo zapreti vrata. Njegov direktor Marjan Ivan Kerčmar se bo konec prihodnjega meseca upokojil, kandidatov, ki bi prevzeli vodenje zavetišča, pa ni na vidiku. »Pri takšnem ceniku dnevne oskrbe, kot so ga objavili, zagotovo ne bo šel nihče v to,« meni Kerčmar.

»Nekateri se na državne stroške za slabih 8000 evrov vozijo na koncert na Dunaj, ti isti nam določajo, da bi morali za ta denar cel mesec skrbeti za 1300 mačk,« pa so se na predlagani cenik dnevne oskrbe živali v zavetiščih na družbenih omrežjih kritično odzvali v celjski Mačji hiši. Menijo, da tisti, ki je v pravilnik zapisal po njihovem ponižujoče nesmisle, ni še nikoli prestopil praga zavetišča, da bi videl, kaj vse so ta dolžna početi. Bivalni prostori živali morajo biti ustrezno veliki, čisti, osvetljeni, primerno ogreti, kar stane. Mačke morajo imeti čista stranišča, v katerih je posip, prav tako ležišča, igračke. Zaposlenim je treba zagotoviti plače, regres in jim plačati dežurstvo, saj mora biti zavetišče za nujne klice na voljo 24 ur na dan. Ker večina živali v zavetišče pride v zelo slabem stanju, po mnenju Mačje hiše potrebujejo vse kaj drugega kot prgišče suhih briketov slabe kakovosti. Hrana za bolno ali okrevajočo mačko stane tudi po pet evrov na dan ali še več. »Celotne stroške dolgotrajne oskrbe ste v bistvu naložili na pleča že tako obremenjenih zavetišč,« v Mačji hiši očitajo pristojnim.

Priporočamo