Sredi maja je na povabilo predsednika republike Slovenijo obiskal katarski emir Tamim bin Hamad Al Thani, ki so ga v Sloveniji sprejeli z vojaškimi častmi. Po srečanju obeh visokih predstavnikov države in delegacij je katarski emir obiskal še ljubljanski muslimanski kulturni center in aktualnega ter nekdanjega muftija Islamske skupnosti RS. Za varovanje katarske delegacije so skrbeli policisti, ki so jim Katarci v zahvalo podarili več tisoč evrov vredne ročne ure.
Da je katarska delegacija policiste nameravala obdarovati, potrjujejo tudi na policiji, informacije o ravnanju policistov pa se razlikujejo. Po besedah naših virov blizu protokola naj bi policisti darila Katarcev sprejeli. Ko smo informacije preverjali pri virih blizu policije, pa so nam v neformalnem pogovoru to zanikali. Vsekakor gre za neobičajne okoliščine, ki jih bodo tudi na policiji poskušali razčistiti. »V konkretnem primeru je bil uveden notranjevarnostni postopek, v katerem bodo preverjeni vsa dejstva in okoliščine o ponujenih darilih policistom, ki so varovali delegacijo ob obisku emirja države Katar,« so nam sporočili z generalne policijske uprave.
Darila protokolu so shranili
Pri protokolu Republike Slovenije nam na konkretna vprašanja, kdo od javnih uslužbencev je sprejel darila in za kakšna darila je šlo, niso odgovorili. Pojasnili pa so nam, da je katarska delegacija uslužbencu protokola predala darila za gostitelja in druge službe, ki so sodelovale pri organizaciji in izpeljavi dogodka. »Protokol je nato naslovnikom daril darila vročil oziroma jih obvestil, da jih lahko prevzamejo v naši službi. Ob prevzemu in vročitvi daril drugim službam uslužbenec protokola ne ve, za kakšna darila gre, saj so v darilnih embalažah,« pravijo v državni protokolarni službi in dodajajo, da so tista darila, ki so bila namenjena neposredno šefu in uslužbencem protokola, postala last službe. »Takoj po prejemu so bila v skladu z zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije ter s pravilnikom o omejitvah in dolžnostih uradnih oseb v zvezi s sprejemanjem darila popisana in evidentirana. Prejeta darila so uslužbenci predali v trajno last službi, ki je poskrbela za njihovo varno hrambo v prostorih protokola.«
Pred 12 leti so policisti že bili pod drobnogledom zaradi sprejemanja daril prav od delegacije Katarja. Vodja policijskega varovanja je tedaj od Katarcev sprejel 15.000 ameriških dolarjev in več dragocenih ur, ki jih je razdelil kolegom. Po preiskavi je deset policistov nazadnje prejelo opozorila pred odpovedjo delovnega razmerja.
Dodatne zakonske omejitve
Tovrstno sprejemanje daril je bilo za javne uslužbence omejeno ali prepovedano že pred dvanajstimi leti in je tudi danes. Predlani je začela veljati novela zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki določa tudi prepovedi in omejitve sprejemanja daril. Uradne osebe po zakonskih določilih ne smejo sprejemati daril v zvezi z opravljanjem svoje funkcije ali svojim položajem. Sprejmejo lahko zgolj protokolarna darila, ki pa ne glede na njihovo vrednost postanejo last delodajalca in jih torej sami ne smejo obdržati. Preostala darila lahko sprejmejo le, če gre za darila, ki se tradicionalno ali običajno izročajo ob različnih dogodkih, praznovanjih, slavnostnih dogodkih in podobno. Vendar v teh primerih vrednost daril ne sme presegati 100 evrov.
V vsakem primeru pa niti uradna oseba niti njeni družinski člani ne smejo sprejeti darila, če bi to pomenilo kaznivo dejanje ali protipravno ravnanje po katerem koli zakonu ali predpisu. Izrecno in v vseh primerih je uradnim osebam in njihovim svojcem prepovedan tudi sprejem darila, če gre za denar, vrednostne papirje, darilne bone ali drage kovine.