V hotelu Slon je v večernih urah potekal ustanovitveni kongres stranke Zaupanje, s katero se na politično sceno vrača nekdanji večkratni minister in dolgoletni prvak stranke DeSUS Karl Erjavec. V politiko se po štirih letih vrača, ker se je znova izkazalo, da politika novih obrazov ne deluje, četudi je tudi sam na zadnjih volitvah, kot je priznal, obkrožil Gibanje Svoboda. Ocenil je, da se je politika v zadnjih letih v Sloveniji znašla v slepi ulici. Izkušnje in pot iz slepe ulice bo po Erjavčevih besedah državljanom ponudila prav njegova stranka, ki se ima za sredinsko, pri čemer se, tudi sodeč po gradivih s kongresa, nazorsko umešča »v politični prostor od zmerne levice do zmerne desnice«.

Cilj stranke je jasen – vstop v parlament. Stebri delovanja stranke pa so upokojenci in javni sistemi, zlasti zdravstvo in šolstvo, varnost in migracije, gospodarstvo, kmetijstvo in gozdarstvo ter podnebna in energetska politika. Nagovarjali bodo še posebej mlajše od 30 in starejše od 50 let, saj sta po mnenju Erjavca to dve najbolj ranljivi skupini v državi. Pri pisanju programa sta sodelovala ekonomist Jože P. Damijan in prvi guverner Banke Slovenije France Arhar. Stranka sicer temelji program tudi in predvsem na povrnitvi zaupanja državljanov v državo.

Zakaj ime Zaupanje? »Prihodnost temelji na zaupanju, brez zaupanja ni sodelovanja, brez sodelovanja pa ni varne prihodnosti,« je zbranim razkril Erjavec. Slogan stranke je sicer Za varno prihodnost. Kdo pa so imena, ki jih je okoli sebe zbral nekdanji minister v šestih vladah? Za podpredsednika stranke sta bila na ustanovnem kongresu izvoljena Robert Latin in Naila Sluga, tretjega, ki bo zastopal interese mladih, pa bodo izbrali naknadno. Erjavec je napovedal, da bo za generalnega sekretarja stranke predlagal nekdanjega direktorja družbe Slovenski državni gozdovi Zlatka Ficka, ki je avtor statuta stranke. Za predsednika sveta stranke pa bo predlagal nekdanjega predsednika komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Borisa Štefaneca.

Prisotna tudi predstavnika Socialnih demokratov

Med prisotnimi sta bila v prvih vrstah tudi dolgoletni diplomat Milan Jazbec in nekdanja ministrica za okolje Irena Majcen, ki je bila izvoljena v svet stranke. Izmed tistih, ki jih je Erjavec omenjal kot svoje potencialne politične sopotnike, pa nismo videli na primer bivšega notranjega ministra Dragutina Mateja in nekdanje ministrice za pravosodje Lilijane Kozlovič. Na kongres je sicer Erjavec povabil tudi predstavnike vseh parlamentarnih strank, vabilu pa so se nazadnje odzvali le v SD. Prišla sta podpredsednik SD Luka Goršek in glavna tajnica Živa Živkovič. Goršek je Erjavcu zaželel uspešno pot in izpostavil, naj pri svojem delu ne pozabijo na mlade.

Glede slednjih je Erjavec izpostavil stanovanjsko problematiko, pa tudi to, da mladi nimajo možnosti opravljati pripravništev in da morajo delati, da bi lahko študirali. Pri starejših se je dotaknil pomanjkljive zdravstvene oskrbe, pri skoraj leto dni trajajoči zdravniški stavki je bil recimo kritičen, da se vlada premalo trudi za dialog z zdravniki, nasprotuje pa tudi plačevanju prispevka za dolgotrajno oskrbo za upokojence. Z izjemo nekaterih ministrov, na primer gospodarskega ministra Matjaža Hana in ministrice za infrastrukturo Alenke Bratušek, je bil Erjavec zelo kritičen do aktualne vlade, ki jo vidi kot nov dokaz, da novi obrazi niso rešitev. »Rešitev je v izkušenih politikih in strankah, v katerih so izkušeni ljudje,« je poudaril predsednik novoustanovljene stranke Zaupanje. 

Priporočamo