Hrvaški turistični sektor se je ob koncu lanskega leta že tretje leto zapored pohvalil z najboljšim turističnim rezultatom v Sredozemlju. Z vstopom v območje evra in schengen so si na Hrvaškem v letu 2023 za cilj zadali popolno okrevanje turizma, doseganje predpandemičnih turističnih rezultatov na ravni vse države ter še močnejšo disperzijo turističnega prometa v pred- in posezoni. »Poudarek bo na promociji hrvaških otokov, skritih biserov hrvaške turistične ponudbe v notranjosti države, luksuzne ponudbe, gastronomije pa tudi vseh tistih turističnih produktov, ki generirajo turistično potrošnjo vse leto,« je pred kratkim izpostavil direktor Hrvaške turistične skupnosti Kristjan Staničić, ki je ob inflaciji, naraščajočih cenah energentov in geopolitičnih napetostih napovedal še eno zelo zahtevno turistično leto.
Pavšali dražji od 300 do 500 evrov
Vsesplošna rast cen se že pozna v ponudbi kampov, ki pred začetkom sezone potencialne goste nagovarjajo z novim cenikom. Čeprav je oblikovanje cen kampiranja nekoliko drugačno kot v drugih nastanitvah, Klemen Hren, urednik portala avtokampi.si, opozarja, da morajo kampi cene za naslednjo sezono zaradi tujih partnerjev objaviti že jeseni, tako da so lansko poletno sezono veljale še cene, ki so jih pripravili jeseni 2021 in niso vključevale podražitev, ki so bile posledica trenutnih razmer. »Hrvaški kampi so letos v nehvaležni vlogi, saj morajo ob podražitvi energentov in tudi delovne sile, ki je v turizmu zelo primanjkuje, upoštevati tudi podražitve, ki bodo posledica uvedbe evra,« je povedal Hren in dodal, da se bodo na Hrvaškem cene kampiranja v sezoni 2023 v povprečju povišale za okoli 20 odstotkov. Podobno je tudi s cenami pavšalov, ki so v povprečju višji za 300 do 500 evrov, ter s cenami najema mobilnih hišic. Po podatkih, ki nam jih je posredoval sogovornik, se bo kampiranje podražilo tudi v drugih evropskih državah. »V Italiji, Avstriji, Nemčiji, Španiji in Franciji se bo podražilo za 10 do 15 odstotkov, v Sloveniji bodo cene višje nekje od 5 do 10 odstotkov.«
Veliko zanimanje za kampe
v Istri in Kvarnerju
Čeprav večina ljudi te dni razmišlja o zimskih počitnicah, nekateri tudi že o prvomajskih, pa je zanimanje za poletne počitnice vzdolž jadranske obale nad pričakovanji. »Morda je za zdaj o tem še prenagljeno govoriti, čeprav so po informacijah, ki smo jih v dneh po novem letu dobili od hrvaških kampov iz Istre in Kvarnerja, rezervacije nad pričakovanji.
Več bo znano ob koncu največjih turističnih sejmov v Nemčiji in na Nizozemskem, ki bodo potekali sredi januarja. »Večina tujih gostov rezervira kamping počitnice nekje do sredine marca,« je razložil Hren in izpostavil, da se številni kampi odločajo za sistem spremenljivih cenikov. »To pomeni, da bi v primeru nepredvidenih podražitev lahko cene še popravili. Dodatna povišanja med letom pričakujemo le v izjemnih primerih, če bi prišlo do nepredvidenih povišanj energentov in storitev, od katerih so kampi najbolj odvisni, denimo elektrike, plina, komunale.«
Glede na aktualne podatke nemškega ADAC bo povprečna cena kampiranja za družino z dvema otrokoma na Hrvaškem v glavni turistični sezoni 61 evrov, v Sloveniji deset evrov manj. »Vendar je treba tukaj dodati informacijo, da je ponudba kampov ob Jadranu na precej višji ravni kot pri nas. Kampi veliko vlagajo v infrastrukturo, dostopnost do interneta, pomembna jim je tudi gostinska ponudba, pestra je animacija za otroke, športna igrišča, boljši kampi ponujajo tudi bazen. In vse to seveda stane.«
Večji prihod nemških gostov že sredi maja
Ker se cene po vsej verjetnosti ne bodo nižale, urednik spletnega portala svetuje, da če je le mogoče, počitnice načrtujte v času tako imenovane turistične luknje. »Cene v terminih glavne sezone se zagotovo ne bodo znižale, zato je za vse tiste, ki imajo že določen počitniški termin, najbolje zdaj urediti rezervacijo in ob tem izkoristiti še kakšno akcijo, ki velja na zgodnje rezervacije v januarju in februarju,« je dejal Hren in dodal, da lahko prvi večji prihod nemških gostov pričakujemo v drugi polovici maja, ko imajo binkoštne počitnice, ki potem odvisno od regije trajajo do 11. junija. »V terminih od sredine junija do sredine julija bo tako manj turistov, običajno pa so tudi cene takrat nižje kot potem v avgustu.«
V letu 2022 so na Hrvaškem med tujimi gosti tradicionalno največ prenočitev ustvarili prav turisti iz Nemčije (24,9 milijona), sledijo gostje iz Slovenije (10,1 milijona), Avstrije (8,2 milijona), Poljske (6,7 milijona), Češke (6 milijonov), Italije (4,2 milijona), Združenega kraljestva (3,7 milijona), Slovaške (3,3 milijona) in Nizozemske (3,3 milijona). Glede na vrsto nastanitve je bilo največ prenočitev v zasebnih objektih (39,4 milijona), hotelih (22,9 milijona) in kampih (20,8 milijona).