Bolnikov, ki iščejo pomoč zaradi okužbe dihal, je v urgentni ambulanti Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana trenutno veliko. Naraščanje tovrstnih obolenj sicer zaznavajo že nekaj tednov. »Predvsem starejši s kroničnimi spremljajočimi boleznimi in majhni otroci pogosteje potrebujejo bolnišnično obravnavo,« je pojasnil predstojnik klinike dr. Matjaž Jereb. Prevladujejo okužbe z rinovirusi, sars-cov-2, ki povzroča covid-19, in adenovirusi. Srečujejo se tudi z bolniki, okuženimi z respiratornim sincicijskim virusom (RSV), število bolnikov z gripo pa narašča.
Prihod gripe
Kako ob okužbi dihal ravnati v prazničnih dneh, ko ni mogoče poklicati v ambulante osebnih zdravnikov, je odvisno od razsežnosti posameznikovih težav. Tudi v osnovnem zdravstvu imajo organizirano dežurno službo, so spomnili v UKC Ljubljana. Za oskrbo bolnikov je ta del zdravstva odgovoren, kadar niso življenjsko ogroženi. »V urgentne centre pa seveda sodijo vsi s hudim potekom okužbe dihal, ki lahko vodi v smrtno nevarne zaplete. Pri teh bolnikih je v ospredju težko dihanje, morda je ob temperaturi in kašlju prisotna bolečina v prsnem košu, lahko je znižan krvni tlak ali se pojavi motnja zavesti,« je pojasnil Jereb.
»Tudi mi imamo večji priliv različnih vrst okužb,« je potrdila predstojnica oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Maribor dr. Božena Kotnik Kevorkijan. Gripa je običajno značilna za januar in februar, je dodala, a so tokrat »na pohodu« že vsi zimski virusi. »Oddelek je poln,« je povedala predstojnica.
V Splošni bolnišnici Celje trenutno ne opažajo povečanega števila oziroma epidemije okužb dihal, se pa kot tudi sicer pojavljajo posamezni primeri. Odgovor, kdaj iskati pomoč v urgentnih centrih, ni enoznačen, izpostavlja tamkajšnja stroka. To je med drugim odvisno od tega, koliko pridruženih bolezni ima posameznik, so ponazorili v celjski bolnišnici. »V primeru težke sape, hropenja in bolečin v prsnem košu, pri bruhanju, motnjah zavesti in poslabšanju, potem ko je bilo po začetnih simptomih stanje že boljše, predvsem pri starejših posameznikih, priporočamo obisk urgentnega centra,« so sporočili.
Porast obolelih, ki ga opažajo v nekaterih bolnišnicah, se pozna tudi v osnovnem zdravstvu. Število obiskov in posvetov zaradi akutnih okužb dihal in gripi podobnih bolezni se je v tem delu javne mreže povečalo v vseh starostnih skupinah, kažejo zadnji podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). V tednu od 9. do 15. decembra se je gripa v posamičnih primerih pojavljala po vsej državi, nekaj več okužb kot drugje pa so zaznali v novomeški regiji.
Države naj okrepijo urgence
V Evropskem centru za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC) so pred dnevi izpostavili strm porast gripe in okužb z RSV. Sočasno kroženje obeh virusov bi lahko znatno vplivalo na evropske zdravstvene sisteme, so opozorili. Po drugi strani se je po poletnem in jesenskem obdobju, ko je močno naraslo obolevanje za covidom-19, pojavljanje te bolezni relativno umirilo. Kljub zmanjšanemu kroženju povzročitelja pa še vedno prihaja do težjih potekov covida-19, ugotavljajo v ECDC. V primeru gripe bolnišnično zdravljenje pogosteje potrebujejo starejši od 65 let, dodajajo, v primeru RSV pa otroci do četrtega leta.
Za starejše in druge prebivalce, pri katerih je tveganje resne bolezni večje, je še vedno smiselno cepljenje proti gripi in covidu-19, so sporočili iz ECDC. Pomembna je tudi zgodnja uporaba protivirusnih zdravil pri ranljivih skupinah bolnikov, ki ustavi napredovanje okužb v resno bolezen. Cepivo je na voljo tudi v primeru RSV, so poudarili v ECDC. Spomnimo, da je cepljenje proti RSV v Sloveniji brezplačno za nosečnice; zaščita dojenčkov je pri tem posredna.
V prazničnem obdobju, ko se ljudje pogosteje družijo, nakupujejo in potujejo, je možnost širjenja okužb večja kot sicer, so še posvarili v ECDC. Evropske države bi se morale na to pripraviti tudi s povečanjem zmogljivosti na urgencah in v intenzivni terapiji, so ocenili.