V stranki SDS so Anžetu Logarju, ki se prek svoje Platforme sodelovanja spogleduje s samostojno politično potjo, dali jasno vedeti, da ne more več sedeti na dveh stolčkih. Izvršilni odbor ni predlagal izključitve Logarja, ga je pa med vrsticami pozval, naj sam zapusti SDS.
Anže Logar, ki je na lanskih predsedniških volitvah kljub porazu potrdil svoj politični potencial, se vse bolj spogleduje s samostojno politično potjo, pri čemer v javnosti za zdaj vztrajno zanika načrte, da bi njegova Platforma sodelovanja nekoč prerasla v politično stranko. Potem ko je nedavno odstopil z mesta predsednika sveta SDS, so mu v stranki pokazali rumeni karton. Izvršilni odbor največje opozicijske stranke je sporočil, da ni več dvoma, da Logar ustanavlja svojo stranko. V SDS kljub temu ne predlagajo izključitve iz stranke oziroma iz poslanske skupine, so pa Logarju med vrsticami namignili, kje so izhodna vrata, če namerava še naprej sedeti na dveh stolih.
»Obžalujemo ustanavljanje nove stranke s pomočjo kapacitet SDS ter škodljivo drobljenje sil. Ker po slovenski zakonodaji ni dopustno, da je državljan hkrati član dveh političnih strank, bo moral končno odločitev slej ko prej sprejeti poslanec sam. Zaradi poštenega odnosa do volilcev in do javnosti pa je treba vedeti, da nadaljnjih nastopov in stališč poslanca Anžeta Logarja ni mogoče več avtomatično šteti za stališča SDS, ampak za stališča nove stranke v nastajanju,« pravijo v SDS. Logar je ravnanje SDS označil za prekomerno, pri čemer še naprej vztraja, da o politični poti zunaj stranke ni sprejel nobene odločitve. »V času, ko zaradi nespametnih in škodljivih ukrepov vlade v Sloveniji potrebujemo predvsem dialog in sodelovanje, delitev ni pravi odgovor,« je sporočil. Prvak SDS Janez Janša mu je na omrežju X odgovoril, da izvršilni odbor ni sprejel nobene konkretne odločitve, temveč je le ugotovil dejansko stanje.
»Če poslanec Anže Logar ne bo ustanovil nove stranke v roku enega leta in nas o tem 'pravočasno' obvestil, kot je napovedal, potem ni nobenega problema. Do konca mandata bo spoštoval voljo volilcev, ki so ga na listi SDS izvolili, delali bomo skupaj, sile se ne bodo drobile in vsi bomo veseli. Če pa se bo to kljub vsemu zgodilo, se spodnje sporočilo ne bo dobro postaralo oziroma se bo izkazalo, da gre zgolj za zavajanje javnosti,« je še zapisal Janša. Prvak SDS sicer meni, da bi lahko razprave, kot jih organizira Logarjeva platforma, organiziral kateri koli poslanec znotraj delovanja delovnih teles državnega zbora, v okviru poslanskih večerov, javnih tribun in okroglih miz, ki potekajo povsod po Sloveniji in ne le v Ljubljani. Spomnimo, da je Janša ob ustanovitvi Logarjeve platforme dejal, da je društvo, ki ga ustanavlja poslanec, dobrodošla popestritev v slovenskem političnem prostoru.
Kratki stik ali igra za javnost?
Logarjeve zunajparlamentarne aktivnosti in občasno drugačno glasovanje v DZ sicer na politični sceni vseskozi sprožajo ugibanja, kdaj in kako bi lahko krenil po svoje. Zunanji minister v prejšnji vladi se ob tem v javnosti ne more otresti slovesa zvestega sopotnika Janše. Zastavlja se vprašanje, ali je platforma Logarjev osebni projekt ali širša strategija njegove sedanje stranke. Nekdanji vidni član SDS Miha Brejc je kot pomemben trenutek za odnos Logar-SDS izpostavil lanske predsedniške volitve. »Ker Logar na teh volitvah ni zmagal, je pa dosegel dober rezultat, se je odprlo vprašanje, kaj storiti s tako veliko podporo. Logar bi povzročil precej nemira, če bi se recimo odločil znotraj stranke kandidirati na kongresu za predsednika stranke. Res pa je tudi, da Logar nima tako močne hrbtenice, da bi to naredil, zaradi česar odtlej nekako vseskozi sedi na dveh stolih. Tega so se očitno v stranki naveličali in želijo, da se zadeva razčisti.«
Brejc je bil sicer tri mandate podpredsednik SDS, njen poslanec, tudi v evropskem parlamentu, iz stranke pa je zaradi skrhanih odnosov izstopil pred približno desetimi leti. Odnosi med Brejcem in Janšo so se poslabšali, ko se je svojega strankarskega projekta lotil Gregor Virant, kljub temu da je Brejc zanikal sodelovanje pri nastajanju nove stranke. »Ne glede na to, da je Logar za SDS postal moteč, pa vendarle ne gre spregledati, da so v stranki v odnosu do njega ubrali za Janšo nenavadno mehek pristop. Morda pa se je Janša iz situacije z Virantom, ki ga je napadel z vsemi topovi, namesto da bi računal z njim kot potencialnim političnim partnerjem, vendarle nekaj naučil in zato zdaj ravna drugače. Seveda pa je možno, da je vse skupaj igra, v kateri želijo vpleteni pokazati, da je Logar neodvisen,« razmišlja Brejc. Sogovornik še dodaja, da bi bilo za Logarja v dani situaciji pravzaprav edino logično, da gre čim prej svojo pot, saj da čas do naslednjih državnozborskih volitev, če misli tam resno nastopiti, vztrajno teče. »Kapital s predsedniških volitev počasni kopni. Po jasnem znaku iz SDS ne bi smel več omahovati. Enostavno mora izstopiti iz poslanske skupine, narediti stranko in začeti delati na terenu. Zgraditi stranko v dveh letih namreč terja veliko. Na eni strani velik finančni vložek, na drugi pa izjemno ekipo ljudi, ki obvladajo posel, ki pa je sicer v tej platformi ne vidim.«
Da je glede na to, kar smo videli doslej, težko nedvoumno trditi, ali gre res za kratki stik v odnosu ali za dogovorjen razhod zavoljo boljšega uspeha na volitvah, ocenjuje tudi politični komentator dr. Marko Hočevar. »Ne glede na scenarij pa ni mogoče spregledati, da so v stranki SDS svoje očitke podali zelo diskretno, brez diskreditacij, kar daje misliti, da gre za tipanje terena in postavljanje razmerij med SDS in Logarjem.« Sogovornik s katedre za teoretsko analitsko politologijo na FDV sicer izpostavlja, da je poteza SDS ne glede na to, kaj je res v ozadju, še dodatno razkrila Logarjevo negotovo pozicijo. »Kljub pritiskom, sedaj tudi iz SDS, da naj pove, kaj bi, je očitno, da Logar v tem trenutku še sam natančno ne ve, kako naprej. Po eni strani se lahko opeče s prehitro ustanovitvijo stranke, po drugi strani je prav tako tvegan nastop na evropskih volitvah, ki bi mu lahko dal dodaten zagon, a hkrati to tudi pomeni, da bi moral v tem primeru zelo kmalu razčistiti odnos do SDS. Pri čemer pa so z izjavo izvršilnega odbora v SDS že jasno nakazali, da bodo v javnosti oziroma medijih oni tisti, ki bodo nadzirali zgodbo razhoda med stranko in Logarjem.«