Čeprav morda vtis ob obisku trgovin tega ne potrjuje, pa nekatere stvari danes kupujemo ceneje kot pred letom, dvema. Uradni ceniki se po večini morda res ne spreminjajo, a razmere na trgu so znižale cene nekaterim izdelkom, predvsem tistim, po katerih je bilo povpraševanje v času pandemije izjemno veliko. Vračajo se tudi akcije in popusti, počasi se krepijo dobavne verige, čeprav se predvsem v avtomobilski industriji znova soočajo s pomanjkanjem nekaterih komponent.
Razmere na globalnem trgu vplivajo na cene določenega gradbenega materiala, gre predvsem za nekatere izdelke iz lesa in jekla. »Pri delu prodajnega programa, predvsem pri materialih XPS in EPS, torej pri stiroporu in stiroduru, ter pri ploščah OSB je opazen kar konkreten padec cen, tudi pri izdelkih iz jekla opažamo padec,« pravi Jani Kotnik, direktor podjetja TehnoLES. O malenkostnih pocenitvah izdelkov iz jekla in lesa govori tudi Nuška Marn iz podjetja Kalcer. Za večino drugega prodajnega programa sogovornika pravita, da cene ostajajo na ravneh, ki so jih dosegale med pandemijo oziroma po njej, ne Kotnik ne Marnova pa ne moreta govoriti o pričakovanjih za letošnjo jesen in prihodnjo pomlad, saj so razmere na globalnih trgih precej negotove.
Vrtno pohištvo cenejše, oblazinjeni program ne
Simona Germič, vodja prodaje v mariborski Lesnini, med izdelki, ki so za ta čas v letu cenejši, kot so bili v minulih letih, izpostavlja izdelke vrtnega programa, ki se zdaj pogosteje znajdejo v akcijah. »Že zdaj za izdelke vrtnega programa ponudimo popust v višini 30 odstotkov, pred dvema ali tremi leti to ni bilo potrebno. Tedaj smo čakali na september,« pravi Germičeva in dodaja, da so ob vrtnem programu nekoliko ugodnejše tudi cene jedilnih miz in stolov, podobno je s kuhinjami, ki so občasno v akciji, kar sicer v minulih treh letih ni bilo običajno. »Oblazinjeno pohištvo pa še kar drži ceno. Tudi sicer so cene danes višje kot pred pandemijo, a temu primerno prirejamo akcije,« pravi sogovornica. Na vprašanje, kaj za pohištveno panogo prinašata jesen in prihodnja pomlad, pa pravi, da njihovi dobavitelji še kar napovedujejo dvig cen.
Letos je na primer mogoče gorsko kolo v cenovnem razredu 5000 evrov kupiti za tisočaka ceneje kot lani, ob tem pa ni težav niti z dobavo, še barvo je mogoče izbrati, kar smo si lahko zadnja tri leta le želeli. »Distributerji imajo očitno kar polna skladišča, tudi cene transporta so se precej znižale, kar posledično vpliva na znižane cene,« pravi Peter Šilec iz mariborske trgovine Extreme Vital.
Čakanja z neznanim
dobavnim rokom ni več
Popusti in akcije se vračajo tudi na trg z avtomobili. »Cene novih avtomobilov, ki so se jeseni še dvigovale, zdaj sicer v cenikih ostajajo nespremenjene, se pa že pojavljajo prodajne akcije, ki veljajo predvsem za vozila v zalogi,« pravi Nataša Puhar, vodja prodaje v Avtu Koletnik. Dodaja, da zaloge avtomobilov znova so, seveda ne vseh modelov, kupci pa dobijo v zameno za omejeno možnost izbire vsaj popust, česar v času pandemije ni bilo. »Tudi popusti so bolj zmerni, kot so bili v preteklosti,« pravi Puharjeva.
Zelo podobno je drugod, kjer v zalogi ostajajo predvsem manj priljubljene različice opreme in motorizacije. Določene znamke sicer popustov uradno ne ponujajo, a če se boste znašli v prodajnem salonu, je malo verjetno, da bi lahko od tam ob nakupu avtomobila odšli povsem brez popusta. Direktor podjetja Porsche Maribor Boštjan Pepevnik sicer pravi, da avtomobilov v zalogi pri njih praktično ni, zato so tudi popusti pri nakupu redki, so se pa nekoliko umirile razmere pri dobavi novih vozil. Kar prodajo, dobijo v roku, nerazumno dolgi čakalni roki so se nekoliko umirili, a splošen vtis, da avtomobili zdaj so v zalogi, je po njegovem napačen.
Na povpraševanje po izdelkih vseh vrst vpliva tudi vse dražje zadolževanje, obrestne mere pa se glede na napovedi ne bodo spustile še lep čas. Zmanjšano povpraševanje zaradi dražjega zadolževanja bo zelo verjetno vplivalo tudi na cene na ponudbeni strani. Da se borijo z visokimi obrestnimi merami, priznava tudi Nataša Puhar, skozi financiranje pa je mogoče vsaj delno ponuditi popust, ki ga ponudniki financiranja pretopijo v obrestne mere.