Kmetijski minister Jože Podgoršek je moral 20. aprila odstopiti, ker se je ujel v korupcijsko zanko, ko si je dal podariti 800 evrov vreden dopust, in ker je o tem lagal in posledično spravil v veliko zadrego Novo Slovenijo, za katero je kandidiral na nedavnih državnozborskih volitvah. Po treh letih in pol političnega udejstvovanja se bo tako Jože Podgoršek najverjetneje vrnil v zavod Grm Novo mesto – center biotehnike in turizma, kjer je bil zaposlen, preden je septembra 2018 najprej postal državni sekretar za kmetijstvo in nato oktobra 2020 kmetijski minister. V tem primeru bo še naprej prenašal znanje in izkušnje na študente novomeške visoke šole za upravljanje podeželja (VŠUP). Ta je bila ob Podgorškovem odhodu z dekanskega mesta zasebni visokošolski zavod s peščico študentov in tik pred ugasnitvijo, kot član Janševe vlade pa je poskrbel, da je to po novem javni zavod, financiran iz državnega proračuna.

Podržavljenje Grma je le uspelo

Jože Podgoršek kot prvi dekan VŠUP in Tone Hrovat kot direktor Grma sta si vse od ustanovitve visoke šole za upravljanje podeželja leta 2012 prizadevala, da bi financiranje podeželskega študija prevzela država. Zaradi nasprotovanja ministrstva za izobraževanje jima je to uspelo šele v poslavljajoči se Janševi vladi, del katere je bil tudi Podgoršek. Prej je šolsko ministrstvo izpostavljalo, da je kmetijskih visokošolskih programov v Sloveniji preveč, tokrat se do tega sploh ni opredeljevalo, kajti stvari so v svoje roke vzeli kar poslanci SDS. Ti so iz predala povlekli zaprašeno besedilo odloka o ustanovitvi samostojnega visokošolskega zavoda Visoka šola za upravljanje podeželja Grm Novo mesto, ki ga je še v vlogi dekana spisal Podgoršek in ga prek njih pred časom - spomladi 2018 - že vložil v parlamentarni postopek.

Tokrat jim je dokument, poln napačnih, neresničnih in zastarelih podatkov, uspelo spraviti v življenje, saj je državni zbor z izglasovanim odlokom 26. oktobra lani Grm podržavil. Za prenos ustanoviteljskih pravic z občine in Grma na Republiko Slovenijo je namesto ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec poskrbela kar poslanka SDS Mojca Škrinjar, ki se, tako kot Podgoršek, na nedavnih volitvah ni uvrstila v parlament.

Po novem prodajajo tudi les

VŠUP je 11. marca na svoji spletni strani povabila k vpisu v nov, brezplačni visokošolski študij. Med prednostmi študija pri njih so na prvem mestu izpostavili »kakovostne predavatelje iz gospodarstva, ki na študente prenašajo najnovejša znanja, dognanja in spoznanja s področja upravljanja podeželja«. Pri kar devetih predmetih so znanje doslej študentom podajali odstopljeni kmetijski minister Jože Podgoršek ter zakonca Turnšek. To sta 84-letni Tit Turnšek, nekdanji obrambni minister, podjetnik, publicist in dolgoletni predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB, ki je končal študij elektrotehnike, študentom Grma pa predava o gojenju in uporabi koristnih organizmov, ter 85-letna Marija Turnšek Mikačić, ki je najprej končala ekonomsko fakulteto, doktorirala pa je pri 77 letih, in sicer na novomeški fakulteti za organizacijske študije. »Po doktoratu sem postala docentka in moj cilj je postati predavateljica na fakulteti,« je Marija Turnšek Mikačić dejala dve leti kasneje v enem od intervjujev. Grmskim študentom predava o ekonomiki, dodatnih in dopolnilnih dejavnostih ter o gospodarjenju s kmetijskim prostorom.

Z novomeškim Grmom je povezan še en podvig odhajajočega kmetijskega ministra. Ena njegovih prvih uspešno izpeljanih nalog v tej vlogi je bil namreč pospešek zakonu o zagotavljanju zemljišč za izvajanje izobraževalnih ter raziskovalnih in razvojnih dejavnosti s področja kmetijstva in gozdarstva. Zakon predvideva, da bo država šolam in fakultetam s področja kmetijstva in gozdarstva, ki že zdaj brezplačno uporabljajo njeno zemljo (446 hektarjev zemljišč in blizu 225 hektarjev gozdov), podarila dodatnih šeststo hektarjev kmetijskih zemljišč in okoli petsto hektarjev gozdov ter njihovo upravljanje prenesla na javne zavode. Ta zakon je velikodušno darilo Centru biotehnike in turizma Grm Novo mesto, ki je poleg 111 hektarjev kmetijskih zemljišč že prej brezplačno uporabljal tudi skoraj sto hektarjev državnih gozdov. Les iz njih je prodajalo državno podjetje Slovenski državni gozdovi, od uveljavitve omenjenega zakona marca 2021 pa je to prihodek šol.

Ob vseh denarnih koristih, ki jih je Jože Podgoršek kot član vlade omogočil svojemu nekdanjemu delodajalcu, bi bilo veliko presenečenje, če ga ta ne bi z največjim veseljem vzel nazaj v službo. Ta ministrova biografija bi sicer utegnila biti zanimiva tudi za komisijo za preprečevanje korupcije. 

Priporočamo