Vladno ekipo naj bi v kratkem zapustila ministrica za kmetijstvo Irena Šinko. Slednja je za Radio Slovenija povedala, da premier Robert Golob pričakuje njen odhod, a dodala, da sama odstopne izjave ne bo spisala, razreši naj jo državni zbor, je dejala. Zatrdila je, da premierja Goloba na njunem današnjem sestanku o razlogih za pričakovan odhod ni spraševala. Domnevno pa je razlog v neučinkovitem delu uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, ki smo ga v seriji odmevnih člankov razkrivali prav v Dnevniku. Spomnimo: julija so se na trgovskih policah znašle poljske slive, ki so vsebovale prepovedan in zdravju škodljiv insekticid klorpirifos, in srbske breskve, pri katerih je bila prav tako presežena vsebnost tega pesticida, v nobenem od teh primerov pa uprava ni obvestila potrošnikov. Ob tem Šinkova na mesto vršilke dolžnosti direktorice uprave za varno hrano ni predlagala Danuše Štiglic, ki naj bi jo na tem mestu videl premier Golob, temveč Vido Znoj. Nasprotno stališče sta premier in ministrica imela tudi pri zakonu o zaščiti živali in odlovu nutrij na Ljubljanskem barju.

Odhod Šinkove naj ne bi bil edina prihajajoča sprememba v vladi, oditi naj bi moral tudi minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan, in sicer zaradi prepočasi vodenih postopkih pri izvedbi sanacije po poletnih ujmah. V njegovem kabinetu se na navedbe niso odzvali.

Interpelaciji zoper ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik, ki jo napoveduje SDS, pa se medtem po doslej zbranih informacijah ne obeta zadostna poslanska podpora. Kot je znano, je ministrica Ajanović Hovnik zadnjih deset dni tarča kritik o neracionalni porabi javnega denarja zaradi svoje službene poti v New York in zaradi morebitnega netransparentnega ravnanja pri razdeljevanju sredstev preko javnega razpisa svojega ministrstva. Ministrstvo za javno upravo je konec letošnjega marca objavilo prvi javni razpis za krepitev aktivnih državljanskih pravic in opolnomočenje nevladnih organizacij na področju aktivnih državljanskih pravic. Med največjimi prejemniki sredstev je Inštitut za proučevanje enakosti spolov (IPES), ki je bil posredno povezan z ministrico Ajanović Hovnik. Obenem je podjetje Smart center, v katerem je imela ministrica do nastopa funkcije solastniški delež, nato pa ga je podarila svoji mami, za provizijo svetovalo drugim nevladnim organizacijam, ki so se preko istega razpisa potegovale za javna sredstva. Štiri organizacije, ki so za svetovanje najele podjetje Smart center, so bile na razpisu ministrstva uspešne.

SDS lahko računa na podpise poslancev NSi

»Že deset dni je osrednja tema v Sloveniji ministrica za javno upravo. Kritike so več kot upravičene, imamo pa v državi tudi druge probleme,« je na omrežju X zapisal Janez Janša in naštel dolgotrajno iskanje ministra za zdravje, neoptimalno obnovo države po avgustovskih katastrofalnih poplavah in migrantsko krizo, ki naj bi se po njegovih besedah stopnjevala. »Da vladi skrajšamo muke in omogočimo pristojnim ukvarjanje tudi z drugimi perečimi problemi, bo poslanska skupina SDS vložila interpelacijo zoper ministrico Sanjo Ajanović Hovnik,« je napovedal. »Pričakujemo sicer enak rezultat kot pri prejšnji desni roki predsednika vlade Goloba, ministru Danijelu Bešiču Loredanu,« je še pripomnil. Premier Robert Golob je v svojih javnih nastopih tudi po napovedani interpelaciji nekdanjega zdravstvenega ministra podpiral in zavračal očitke na njegov račun, kljub temu pa je Bešič Loredan še pred razpravo o interpelaciji po pogovoru s predsednikom vlade odstopil. Poslanec SDS Andrej Kosi, ki je v državnem zboru predstavil napoved interpelacije, o tem, kaj natančno bo zapisano v besedilu, ni želel govoriti in tudi ne napovedati, kdaj jo bodo vložili.

NSi bo interpelacijo podprla, je napovedal vodja poslancev NSi Janez Cigler Kralj. »Interpelacija je potrebna, naši podpisi zanjo niso,« je dejal, a hkrati spomnil, da so v NSi ministrici prejšnji teden predlagali, »naj razmisli o odstopu. Odločitev je v njenih rokah in v rokah predsednika vlade.« V NSi med drugim poudarjajo, da vlada na področju javne uprave ni naredila nobenega koraka ter da je ostala le pri načrtih in obljubah. Prav Cigler Kralj je bil, spomnimo, v času prejšnje vlade deležen zelo podobnih očitkov: januarja 2021 so mediji razkrili, da je zasebni zavod Iskreni, ki ga je soustanovil tedanji minister Cigler Kralj, na razpisu njegovega ministrstva za sofinanciranje projektov za pomoč najranljivejšim skupinam zaradi epidemije prejel 130.000 evrov. Zavod Iskreni je bil eden izmed osmih prejemnikov, ki so se razveselili najvišjega zneska evropskih sredstev. Njegova politična funkcija tedaj ni bila pod vprašajem in tudi koalicija je kljub aferi ostala trdna.

V Levici in SD čakajo na konkretizacijo očitkov

Da ministrica še uživa podporo poslanske skupine, pa je še enkrat poudaril vodja poslancev Gibanja Svoboda Borut Sajovic. Rekel je, da se bodo z interpelacijo ukvarjali, ko jo prejmejo, in da se bodo tedaj tudi vsebinsko odzvali. Zadovoljen pa je, da bo razprava ob interpelaciji ponudila možnost, da ministrica javno pojasni očitke širši javnosti. Izpostavil je še, da morajo biti sicer javni razpisi oblikovani tako, da v največji možni meri nagovarjajo javni interes.

Da je bila napovedana interpelacija po medijskih razkritjih minulega tedna samo še »vprašanje časa«, je dejal Matej Tašner Vatovec, vodja poslanske skupine stranke Levica, ne glede na to pa je vztrajal, da se do interpelacije ne bodo opredelili, dokler očitkov podrobneje ne raziščejo za to pristojne institucije in jih ministrica konkretneje ne pojasni strankam koalicije. V SD se uradno na napovedano interpelacijo niso odzvali, neuradno pa so zavzeli enako stališče kot v Levici. O njej naj bi se pogovorili na kolegiju predsedstva stranke prihodnji teden in se do nje tudi opredelili. Podobno se bodo tudi na ministrstvu za javno upravo na napovedano interpelacijo odzvali, ko jo bodo prejeli. 

Priporočamo