Novi sklic državnega sveta je že na prvi izredni seji izglasoval odložilni veto na novelo zakona o finančni upravi, ki je bila sprejeta prejšnji četrtek in predvideva tudi tajno sledenje blaga brez sodne odredbe. Spremembe so prejšnji teden z 38 glasovi za in 28 proti potrdili izključno poslanci Gibanja Svoboda, v SD in Levici pa so se zaradi nestrinjanja z določbami o tajnem sledenju glasovanja vzdržali. Koalicija ob vnovičnem potrjevanju zdaj potrebuje vsaj 46 glasov, a ker so v SD že napovedali ponovno vzdržanje pri glasovanju, pri čemer sprememb stališča ni zaznati niti pri Levici, 41 glasov, kolikor jih imajo skupno v Svobodi, nakazuje prvi padec vladnega zakona v tem mandatu.

Sredina razprava je bila skorajda v celoti ponovitev argumentov, ki smo jih pred tem že slišali v razpravi v državnem zboru. Finančni inšpektorji bi lahko po novem ob sumu davčnih kršitev brez sodne odredbe na vozila namestili sledilne naprave. V imenu predlagateljev odložilnega veta je na izredni seji državnega sveta v novi sestavi govoril državni svetnik Andrej Poglajen. Izpostavil je vprašljiv nadzor nad uporabo tajnih sredstev finančne uprave, saj da bo Furs o uporabi tajnih metod, s katerimi lahko pride do nesorazmernih posegov v človekove pravice, odločal interno in brez kakršnega koli zunanjega nadzora. Spomnil je, da je za primerljive ukrepe, ki jih na primer za sledenje oseb uporablja policija, potrebna predhodna odobritev sodne veje oblasti.

Med učinkovitostjo in zakonitostjo

Državni sekretar ministrstva za finance Tilen Božič je v odgovoru vnovič spomnil, da želi vlada z novim pooblastilom za sledenje položaju in gibanju blaga zagotoviti večjo učinkovitost pri opravljanju nalog finančne uprave. Problematične so predvsem pošiljke, ki pridejo v Slovenijo in naj bi potovale naprej, vendar v resnici ne zapustijo EU, temveč se tu predelajo v tobačne izdelke, s čimer se storilci izognejo plačilu trošarin. Božič je zavrnil očitke o morebitnem sledenju fizičnim osebam. »Cilj namestitve sledilnih naprav je odkrivanje nezakonite proizvodnje trošarinskih izdelkov, ki oškodujejo državni proračun. Poleg tega je uporaba naprav predvidena le za odkrivanje najhujših kršitev predpisov o obdavčenju s področja carin, trošarin in DDV.«

»Nič od tega, kar bo zbrano z uporabo GPS-naprav, ne more biti uporabljeno za potrebe kazenskega postopka. Za ta namen imamo druge službe, druge prijeme in imamo kazenski postopek, ki ima vgrajene druge varovalke,« je še dodal državni sekretar. Znova je tudi poudaril, da bo ukrep rabljen le v primerih, kadar nalog ni mogoče izvesti z drugimi pooblastili in tehničnimi pripomočki iz obstoječega zakona.

Na dodatno vprašanje Poglajna, ali je v javnem interesu tudi to, da lahko finančna uprava posredno locira položaj določenih fizičnih, nepravnih oseb, pa je Božič odgovoril, da zakon pooblaščenim uradnim osebam izrecno prepoveduje, da bi ugotavljale, katera oseba je za volanom. »Tveganja pri blagu, ki se carini in prihaja na barkah v Slovenijo, se preverja, še preden sploh takšna barka pride v našo luko. V tistem trenutku se morda sploh še ne ve, ali bo blago naprej potovalo z vlakom ali tovornjakom.« Božič je znova opozoril tudi na to, da je za odreditev uporabe ukrepa predviden interni postopek s številnimi varovalkami, še vedno pa ni bilo pojasnjeno, zakaj bi bila ureditev, ki bi predvidevala sodno odredbo za uporabo tajnih metod in sredstev, tako obremenjujoča, da ukrepa sledenja ne bi mogli izvajati. x

Priporočamo