Specializirano državno tožilstvo Branku Kastelicu, nekdanjemu prvemu možu Imosa, v obtožnem predlogu očita, da so Janezu Janši »podarili« drugi obrok za nakup stanovanja v Ljubljani leta 2005 prek navideznega posla z nakupom njegovega zemljišča v Trenti.

Nadzorniki se v podrobnosti niso spuščali

Tokrat so kot priče na sodišču pričali Gregor Bajc, nekdanji predstavnik delavcev v nadzornem svetu družbe Imos v letih od 2011 do 2013, članica nadzornega sveta Imos dva mandata Danica Vrtačnik in sodna cenilka Nikolaja Kogovšek Gilčvert, ki je, dolga leta tudi sama zaposlena v Imosu, po naročilu takratnega direktorja Imosa Mitje Majnika opravila cenitev zemljišča v Trenti. Kot je dejala, je bilo zemljišče v Trenti na območju Triglavskega narodnega parka, tik ob Soči. Zemljišče si je ogledala in videla, da sta tam hiška in razvalina, preostalo je bilo kmetijsko zemljišče, vsekakor zanimivo, a na njem ni bila mogoča gradnja, pač pa le obnova. Nikolaja Kogovšek Gilčvert je dejala tudi, da je cenitev opravila po takrat veljavni metodologiji, ki se danes ne uporablja več. Zemljišče je ocenila na dobrih 20.000 evrov. Kljub temu so v Imosu zanj odšteli 131.000 evrov.

Sodna cenilka Nikolaja Kogovšek Gilčvert je zemljišče v Trenti ocenila na dobrih 20.000 evrov. Kljub temu so v Imosu zanj odšteli 131.000 evrov.

 

Priča Danica Vrtačnik, nadzornica gradbene in investicijske družbe Imos, je dejala, da je do težav prišlo med krizo leta 2010, ko so banke ostale brez kreditiranja, zemljišča, med njimi tudi Trenta, pa se niso prodajala. »Takrat so se takšni projekti pokazali za neracionalne. Trenta sicer za Imos ni bila velik projekt, niti zelo pomemben. Je pa bilo to zemljišče specifično, ker v Triglavskem narodnem parku ni bila predvidena gradnja. Sicer pa so se nekateri projekti razvijali več let, tudi deset in več. Na drugi strani so bili na zalogi projekti, ki so bili primerni za blagovno menjavo,« je dejala Danica Vrtačnik. Ko jo je sodnica Cvetka Posilovič pobarala, kaj je s tem mislila, je dejala, da je Imos prodajal stanovanja, in če je imel kupec kakšno zanimivo zemljišče, so lahko to kompenzirali. Tako je bilo tudi v primeru Trente. V podrobnosti tega posla pa se nadzorniki niso spuščali, ker je bil to manjši in le eden od mnogih projektov. Kot je še povedala Danica Vrtačnik, za prodajno pogodbo Eurogradenj sploh ni vedela; zanjo je izvedela iz medijev. »Je pa res, da je nastal problem, ko je leta 2010 nastopila kriza. Če ne bi, bi Imos to zemljišče gotovo prodal in z njim dobro zaslužil,« je dejala. Sama pri tem poslu ni videla nič spornega. Sicer pa so se delale usluge tako levim kot desnim, je še pripomnila.

Med pričami je bil zaslišan tudi Gregor Bajc, predstavnik delavcev v nadzornem svetu družbe Imos, ki se ni spomnil, da bi se v nadzornem svetu kadar koli pogovarjali o zemljišču v Trenti. »Vse, kar vem o tem, sem pozneje izvedel iz medijev,« je dejal. Ko pa ga je tožilec Boštjan Valenčič spomnil, da je kriminalistom v preiskavi povedal, da ve, da ima Imos zemljišča v Trenti, ki so bila prej v lasti Janeza Janše, je dejal, da če tako piše, je najbrž že tako rekel. A spomin mu je do danes precej zbledel. 

Priporočamo