Vodja največje poslanske skupine Gibanja Svoboda Borut Sajovic po pogovoru s predsednikom republike Borutom Pahorjem ni bil pretirano zgovoren, pa ne zato, ker niso sprejeli nobene odločitve, ampak zato, je dejal, ker se želijo o kadrovskih vprašanjih najprej pogovoriti in uskladiti tudi v koaliciji s SD in Levico. Poslanske skupine so se namreč v minulih dneh srečale s kandidati za predsednika računskega sodišča in za viceguvernerja v Banki Slovenije, v torek naj bi odločale o izboru, s tem pa seznanile predsednika republike. Danes se bosta pri Pahorju zglasila tudi vodji poslanskih skupin SD Jani Prednik in Levice Matej T. Vatovec, ki o podpori konkretnim kandidatom pred srečanjem s predsednikom republike nista želela razpravljati.
Premislek do četrtka
Borut Sajovic je zanikal navedbe nekaterih medijev, da naj bi v ozadju izbora kandidatov za predsednika računskega sodišča ali viceguvernerja potekalo politično kupčkanje. Kot je poudaril, vsaka kadrovska odločitev za pomembne državne funkcije terja tehten premislek in širši politični konsenz. Na dnevnem redu nista zgolj ti dve odločitvi, je dodal, pred poslanci je tudi izvolitev ustavnega sodnika, potem ko je odstopil sodnik Marijan Pavčnik. O vsem tem naj bi se pogovorili v koaliciji, zato naj bi o imenih spregovorili šele jutri.
Največ dilem, kako naprej, je pri računskem sodišču. Dosedanji predsednik Tomaž Vesel se z današnjim dnem poslavlja, vodenje pa začasno prevzema njegova namestnica Maja Bilbija, a to ne more biti rešitev za daljše obdobje. Poslancem so se predstavili tudi vsi štirje prijavljeni kandidati: nekdanja direktorica Finančne uprave RS Jana Ahčin, vrhovna državna revizorja z računskega sodišča Aleksej Šinigoj in Miroslav Kranjc ter nekdanji direktor urada za nadzor proračuna Dušan Sterle. Po naših informacijah sta pri Gibanju Svoboda zelo dober vtis pustila kandidatka in eden od treh kandidatov, po poslanski razpravi pa naj bi se tehtnica nagnila v korist Jane Ahčin. Ali bo vladajoča koalicija dejansko izbrala nekdanjo direktorico finančne uprave, se bo izkazalo v prihodnjih dneh. Je univerzitetna diplomirana ekonomistka, v obdobju 1997–2002 je bila namestnica generalne direktorice Agencije Republike Slovenije za plačilni promet, od leta 2003 do 2013 pa je bila generalna direktorica Uprave Republike Slovenije za javna plačila. Konec aprila 2013 je prevzela vodenje Davčne uprave RS, julija 2014 pa je bila imenovana za vršilko dolžnosti generalne direktorice Fursa, ko se ji je leta 2019 iztekel mandat.
Nejasno glede viceguvernerja
Pri izboru med kandidati za viceguvernerja je položaj veliko bolj zapleten, saj se zdi, da nihče od prijavljenih (Primož Dolenc, Sibil Silvan, Miha Mihič in Matjaž Noč) za zdaj nima zagotovljene večine. Vse je odvisno od poslanske skupine Gibanja Svoboda z 41 poslanci. Izvolitev viceguvernerja ali predsednika računskega sodišča poteka tajno, kandidat mora zbrati 46 glasov. Med poslanci naj bi prevladovalo stališče, da bi bilo treba ponoviti razpis. Po drugi strani pa lahko predsednik republike sam predlaga tretjega kandidata, če oceni, da bi katero od imen lahko prepričalo dovolj široko politično večino v državnem zboru. V tem kontekstu je stališče Boruta Sajovica, da je treba počakati do četrtka zaradi dodatnih posvetovanj, bolj razumljivo. V opozicijski stranki NSi so v torek razkrili, da se nagibajo k Alekseju Šinigoju, čeprav menijo, da so vsi prijavljeni kandidati za predsednika računskega sodišča dobri. Za viceguvernerja pa podpirajo Miho Mihiča. V SDS so pojasnili, da se bodo odločili pred glasovanjem v državnem zboru.