»Lahko me sprašujete kot sodnega izvedenca, sem že stokrat povedal. Pred 20 leti je bilo prijavljenih 10 spolnih zlorab, devet je bilo resničnih. Danes od 10 ne vem, ali je ena res. Ker je to del nečesa, del sistema,« se glasi sporna izjava direktorja ljubljanske psihiatrične klinike in sodnega izvedenca dr. Bojana Zalarja, ki je junija močno razburila dobršen del javnosti. Zalar je izjavo, ki po mnenju poznavalcev nima nikakršne zveze z realnostjo, podal v kontekstu očitkov o domnevnih psihičnih in fizičnih zlorabah na ljubljanski psihiatriji. Ker je Zalar tudi zapriseženi sodni izvedenec za področje klinične psihologije, je njegova izjava zmotila tudi pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan, ki je zoper njega uvedla disciplinski postopek. Ocenila je, da je Zalar s svojo izjavo vzbudil dvom o svoji verodostojnosti in okrnil ugled sodnega izvedenstva. Na pravosodnem ministrstvu so nam danes potrdili, da je disciplinski postopek končan in da je ministrstvo za pravosodje Zalarju izreklo pisno opozorilo po Zakonu o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih.

Slednje pomeni, da so se na pravosodnem ministrstvu odločili za najblažjo sankcijo. Omenjeni zakon poleg denarne kazni in začasnega ali trajnega odvzema pravice opravljati sodno izvedenstvo, ki so sankcije za hujše kršitve, predpisuje še pisni ali javni opomin, ki sta sankciji, predvideni za lažje kršitve. Ne glede na predpisane disciplinske ukrepe pa »se sme za lažje disciplinske kršitve izreči pisno opozorilo, če je kršitev storjena v takih olajševalnih okoliščinah, ki jih delajo posebno lahko.« 

»Ponoven poskus utišanja žrtev«

Zalarjeva izjava je poleti razburila precejšen del javnosti, tisti, ki se poklicno oziroma strokovno ukvarjajo s področjem spolnega nasilja in spolnih zlorab, pa so opozorili, da je Zalarjeva ocena povsem napačna, saj so lažne prijave v izraziti manjšini.

Na Zalarjev cinizem so se tedaj kritično odzvali v Društvu SOS telefon, ki so v njegovi izjavi videli ponoven poskus utišanja žrtev. Da je lažnih prijav spolnega nasilja izjemno malo, nam je takrat potrdila tudi vrhovna tožilka Mirjam Kline, podobno pa pričajo tudi statistični podatki o podanih ovadbah, vloženih obtožnicah in izrečenih sodbah.

Po ostrem odzivu javnosti se je Zalar potegnil nazaj in dejal, da je bila njegova izjava izvzeta iz konteksta in da je želel izpostaviti, kako napačno in škodljivo je lahko, »če je za morda neresničnimi izjavami o nasilju zavajajoč efekt za paciente«. Poudaril je tudi, da je nujno, da se žrtev hitro in učinkovito zaščiti in da se žrtve ne smejo bati prijaviti spolnega nasilja. x

Priporočamo