Po skoraj desetih letih od ustanovitve bo Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), poznana kot slaba banka, do konca letošnjega leta prenehala obstajati. Cilj ustanovitve DUTB je bil pomagati pri prestrukturiranju bank sistemskega pomena, ki so se spopadale s finančnimi težavami. Po državni dokapitalizaciji bank so bila na DUTB konec leta 2013 najprej prenesena slaba sredstva iz Nove Ljubljanske banke in Nove KBM, nato pa še iz Abanke in Banke Celje. Neto vrednost premoženja, ki ga je DUTB prejela od bank ob svoji ustanovitvi, je znašala okoli 1,5 milijarde evrov, po pripojitvi Probanke in Factor banke v letu 2014 pa se je povečala za 424 milijonov evrov.

Po zakonu o ukrepih Republike Slovenije za krepitev stabilnosti bank bodo po prenehanju obstoja slabe banke premoženje, pravice in obveznosti prenesene na Slovenski državni holding (SDH), ki upravlja državno premoženje. V zadnjih tednih je bil izdelan podroben načrt o prenosu poslovanja DUTB na SDH, vlada pa naj bi se z njim seznanila predvidoma do konca septembra, smo neuradno izvedeli. Za uresničitev načrta bo morala vlada sprejeti tudi podzakonski akt o pravnem nasledstvu DUTB.

Ker je država lastnica obeh organizacij, nad katerima neposredno bedi ministrstvo za finance, bo postopek ukinitve DUTB razmeroma enostaven. Natančneje, slaba banka bo pripojena k DUTB. Presečni datum pripojitve je določen 30. junija, kar pomeni, da se vsi poslovni dogodki po tem datumu štejejo za poslovne dogodke SDH, pri čemer odtlej DUTB deluje v imenu SDH. Fuzija obeh organizacij bo končana decembra.

Ustavljeni prodajni postopki

Konec minulega leta je znašala knjigovodska vrednost premoženja slabe banke slabih 484 milijonov evrov, od česar je na terjatve odpadlo 261,9 milijona evrov, na lastniške naložbe 121,3 milijona evrov, na več kot 500 nepremičnin pa 100,6 milijona evrov, medtem ko so obveznosti znašale 162,3 milijona evrov. Od večjih poslov je bil letos končan prodajni postopek lastniškega deleža Alpine in terjatev do tega podjetja češkemu podjetju K&H. Dogovorjena kupčija prodaje lastniškega deleža podjetja Merkur nepremičnine in njenih obveznosti finančnemu skladu Alfi še ni končana, saj mora z načrtovanim prevzemom soglašati še Javna agencija RS za varstvo konkurence. Po drugi strani je bil zaradi prenizkih ponudb ustavljen prodajni postopek lastniškega deleža in terjatev do Mariborske livarne Maribor. Prenizke ponudbe so botrovale tudi ustavitvi prodaje 403 milijone vrednega paketa terjatev (v nominalni vrednosti) do 16 podjetij in paketa terjatev do 12 podjetij v vrednosti 71 milijonov evrov, ki so zavarovane z nepremičninami.

Tako republiški stanovanjski sklad kot ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti sta pred nekaj tedni izrazila zanimanje za prevzem 25 zemljišč od DUTB, ki so potencialno primerna za gradnjo stanovanj in hiš, v skupni vrednosti več kot 50 milijonov evrov. Toda po naših informacijah v zvezi z morebitnim prenosom nepremičnin trenutno ne potekajo nobene aktivnosti. Zato je načrtovano, da naj bi bile tudi te nepremičnine skupaj s preostalim premoženjem prenesene s slabe banke na SDH. 

Priporočamo