Hitrih rešitev, kot si jih želi politika, ne bo, pravijo. Ključno je okrepiti strokovno delo neposredno v romskih naseljih, toda takšnih primerov dobrih praks je zdaj zelo malo.
Društvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto že 15 let izvaja socialnovarstveni program pomoči in podpore Romom v dveh romskih naseljih v Novem mestu, ki ga sofinancira ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ).
V naselji Jedinščica in Brezje, ki je največje romsko naselje v jugovzhodni Sloveniji, vsak delovnik odide ekipa s po enim strokovnim delavcem, dvema laičnima delavcema in enim delavcem, zaposlenim preko javnih del, pa tudi prostovoljci. V naselju preživijo pet ur, od 12. do 17. ure. »Predšolskim in šolskim otrokom v dnevnem centru zagotavljamo pomoč pri domačih nalogah, učno pomoč, učenje slovenščine, različne prostočasne aktivnosti in aktivnosti za večjo vključenost, boljše duševno zdravje in zdrav življenjski slog. To je zanje nekakšen drugi dom, kjer so deležni tistega, česar naj bi bil povprečen otrok deležen doma,« razlaga Tina Cigler, koordinatorica projektov v društvu.