»Hrvaška uvedba evra bo poenostavila razumevanje cen. Vsi, ki smo z evrskega območja, bomo točno vedeli, ali sta kava in zrezek na Hrvaškem predraga in koliko stane hotel, če kdo tega prej ni znal natančno preračunati,« meni Mišo Mrvaljević, generalni sekretar Združenja turističnih agencij Slovenije.

Hrvaški trgovci uvedbo evra zlorabljajo za drastične dvige maloprodajnih cen. Enako velja za gostince. Trgovine z živili so bile že prej na obali dražje kot v notranjosti države, letos bodo Hrvati po Mrvaljevićevi napovedi balansirali s cenami, zato morajo biti turisti pametni. »Če se jim bo na Hrvaškem zdelo predrago, gredo lahko drugam. Sredozemski bazen je zelo konkurenčen. Slovenskih turistov, ki počitnikujejo v Grčiji, Španiji, Tuniziji, Egiptu ali na Malti, je vsako leto več. Cena enotedenskega aranžmaja v primerljivem hotelu s štirimi zvezdicami v kateri od naštetih držav je, z vštetim prevozom, podobna kot na Hrvaškem. Zunajpenzionska ponudba pa je bila že prej le na francoski obali dražja kot na Hrvaškem,« poudarja sogovornik.

Po napovedih se bo rast cen v restavracijah, hotelih, apartmajih in turističnih atrakcijah na Hrvaškem letos gibala od povprečne do velikanske. Ali se to že dogaja, smo povprašali nekatere slovenske organizatorje potovanj. Večina jih že ponuja programe »first minute«, torej zgodnje rezervacije poletnih počitnic. Gre za posebne rezervacijske pogodbe, ki se sklepajo do konca februarja.

Odlična prodaja počitnic
na Hrvaškem

Med turističnimi agencijami, ki na Hrvaško odpeljejo največ slovenskih gostov, je mariborski Sonček. »Že dve poletji zapored se na Jadranu pojavlja nov trend. Tisti, ki počitnice rezervirajo tik pred zdajci, nimajo veliko izbire in pogosto plačajo veliko več. Ponudbe 'last minute' so postale dražje kot redne cene, kaj šele v primerjavi z ugodnimi počitnicami 'first minute'. Letos bo Hrvaška še večji hit med državami v Evropi, saj odpira meje in uvaja plačevanje z evri. Rezervirajte počitnice do 31. januarja, ko je izbira še velika, cene pa so zajamčeno najnižje.« S temi besedami Sonček snubi Slovence k čimprejšnji rezervaciji poletnih počitnic. In kakšen je odziv?

»Prodaja gre odlično. Končno smo tam, kjer smo želeli biti. Lani se je zaradi ukrepov, povezanih s covidom-19, prodaja poletnih počitnic začela šele v drugi polovici marca. Pred epidemijo je bil januar naš najboljši mesec. Takrat se je največ Slovencev odločilo za rezervacijo poletnih počitnic prek ponudbe 'first minute'. Prva polovica januarja kaže, da bo letos znova tako,« je zadovoljna Nataša Jeza Kotnik, vodja marketinga v Sončku. Pravi, da so cene poletne ponudbe na Hrvaškem letos nekoliko višje od lanskih, vendar ne zaradi uvedbe evra, ampak zaradi draženja energentov. »Pogodbe s hrvaškimi ponudniki smo sklenili že lani poleti in zgodaj jeseni, torej pred uvedbo evra,« je pojasnila.

Cene višje tudi
do trideset odstotkov

V Sončku letos na Hrvaškem pričakujejo veliko gnečo. »Za Evropejce je bila Hrvaška vedno zanimiva. Letos bo še bolj, ker imajo pot do tja odprto. Na Hrvaškem že dve leti zapored poleti skoraj ni bilo mogoče najti proste postelje, tistim, ki so bile na voljo, pa so cene močno poskočile, zato ponudba 'last minute' ni bila več to, česar smo bili navajeni, torej akcijska. Naše stranke pozivamo, naj letos počitnice na Hrvaškem rezervirajo januarja, ko so največji popusti, oziroma vsaj do marca,« vabi Nataša Jeza Kotnik in dodaja, da so cene zaradi dražjih energentov podobno kot na Hrvaškem poskočile tudi v drugih sredozemskih državah.

Sogovornica meni, da si Hrvaška drastičnih podražitev turistične ponudbe po uvedbi evra ne more privoščiti, saj je že zdaj med dražjimi v Sredozemlju. Hkrati opozarja, da na Hrvaškem zelo raste kakovost ponudbe. »Imajo kar nekaj hotelov, ki se lahko kosajo z najprestižnejšimi v Sredozemlju. Bolj se bojimo, da bodo cene na Hrvaškem naraščale zaradi vse kakovostnejših hotelov, zato si povprečen Slovenec počitnic v njih ne bo mogel privoščiti, vsaj ne v glavni sezoni,« sklene Nataša Jeza Kotnik.

Veliko Slovencev na Hrvaško odpelje tudi celjska turistična agencija Palma. Nena Kraševec nam je dejala, da so za letos cene povišali tako hrvaški hotelirji kot tudi drugi ponudniki turističnih storitev, v povprečju za deset do trideset odstotkov, ponekod tudi več. Poudarja pa, da dvig cen ni posledica uvedbe evra, ampak dražjih energentov. Tudi v Palmi zaznavajo veliko zanimanja za počitnice na Hrvaškem in porast števila zgodnjih rezervacij, s katerimi si je mogoče do konca januarja poletne počitnice poceniti tudi do 35 odstotkov. 

Priporočamo