Po protestu nekaterih policistov s policijskih postaj, ki so opozorili na domnevno pomanjkljivo usposabljanje in težave pri obravnavanju kaznivih dejanj s področja gospodarskega kriminala, na policiji pravijo, da je tovrstnih kaznivih dejanj enostavno preveč, da bi jih obravnavali zgolj specializirani kriminalisti. Po podatkih generalne policijske uprave policija letno obravnava okoli 7800 kaznivih dejanj gospodarske kriminalitete, kar je približno 15 odstotkov vseh kaznivih dejanj; hkrati pa povzročena škoda s temi kaznivimi dejanji pomeni kar 78 odstotkov (okoli 280 milijonov evrov) vse premoženjske škode, s katero se srečujejo policisti.
Različna obremenjenost po krajih in regijah
Zahtevnejše primere praviloma prevzamejo kriminalisti policijskih uprav ali nacionalni preiskovalni urad, manj zahtevne pa morajo obravnavati policisti na policijskih postajah. Kot je mogoče slišati, je stopnja zahtevnosti gospodarskih zadev, s katerimi se soočajo v posameznih delih Slovenije, lahko zelo različna. Tako morajo denimo v Ljubljani, kjer ima sedež ogromno večjih podjetij in večina uradnih institucij, policisti že na ravni policijskih postaj obravnavati precej zahtevnejše zadeve, ki jih v manj obremenjenih okoljih prepustijo kriminalistom na policijski upravi.
Kot smo že poročali, pa nekateri policisti s policijskih postaj, katerih glavnino dela predstavlja delo v patrulji, opozarjajo, da na usposabljanju za reševanje gospodarskih zadev ne dobijo dovolj znanja, da bi lahko samostojno obravnavali vse primere gospodarskih kaznivih dejanj, ki jim jih dodelijo nadrejeni. Za nameček so močno obremenjeni že z rednim delom, po opravljenem usposabljanju pa jim šefi dodeljujejo dodatne naloge s področja gospodarskega kriminala, v katere lahko včasih zgolj »dobesedno buljijo«, kot so se nazorno izrazili.
Časovna stiska
Na generalni policijski upravi pojasnjujejo, da se že dlje časa srečujejo s kadrovsko problematiko in visoko fluktuacijo strokovnega kadra ter s tem povezano povečano obremenjenostjo zaposlenih. »Ob vse večji mednarodni prepletenosti poslovanja gospodarskih družb, kar posledično podaljšuje reševanje zadev in zapleta pridobivanje dokazov, se podaljšujejo tudi predkazenski postopki preiskav gospodarske kriminalitete. Da bi se izognili povzročanju morebitnih zaostankov, delo na področju gospodarske kriminalitete prilagajamo trenutnim razmeram in z različnimi vsebinskimi in organizacijskimi ukrepi skrbimo za optimalno izkoriščenost resursov,« pravijo v vodstvu policije in dodajajo, da razumejo razočaranje posameznih policistov, ki pa je največkrat posledica kadrovske problematike in posledično časovne stiske pri izvajanju njihovih nalog. Usposabljanje lokalnih policistov na višji ravni sicer označujejo kot primerno in koristno, »seveda pa od zaposlenih zahteva izkazan interes in veliko mero samoiniciativnosti, saj preiskovanje gospodarske kriminalitete ni enolično«.
Policisti, ki so se z dopisom obrnili na policijski sindikat, po drugi strani pripovedujejo, da pri trimesečnem usposabljanju v regijskem sektorju kriminalistične policije pogrešajo delo v skupini in mentorstvo. Namesto tega so prepuščeni samostojnemu delu na zahtevnem primeru, odvisni pa so od dobre volje kriminalistov, da jim pomagajo, če imajo dovolj časa. V sindikatu so že napovedali, da bodo vodstvo policije pozvali k ustreznejšim rešitvam.