Člani preiskovalne komisije državnega zbora, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja političnih strank, so dan po tistem, ko nekdanji direktor vladnega urada za komuniciranje Uroš Urbanija kot vabljena priča ni prišel na sejo, spregovorili o dosedanjem in nadaljnjem delu komisije. Sklenili so, da bodo na redni seji 15. novembra, kamor je vnovič vabljen tudi Urbanija, obravnavali vmesno poročilo preiskovalne komisije. Dokument obsega že več kot 500 strani, po besedah članice preiskovalne komisije, poslanke Levice Nataše Sukič, pa naj bi se bral kot politični triler.

Mreža za pretakanje
javnih sredstev

Predsednica komisije Mojca Šetinc Pašek pravi, da bo poročilo razkrilo financiranje medijskih podjetij, ki so v lasti veljakov SDS. »Ta medijska podjetja in njihovo financiranje lahko štejemo kot ključni projekt te stranke. Mirno lahko rečem, da ta medijska podjetja delujejo kot obvodni računi konkretne politične stranke,« je poudarila predsednica Šetinc Pašek. Tudi podpredsednik preiskovalne komisije Soniboj Knežak iz SD je potrdil, da so se sumi preiskovalne komisije izkazali za upravičene.

»Izrisuje se mreža prepletanja in pretakanja javnih sredstev za financiranje stranke oziroma medijev, ki so v lasti SDS oziroma njenih članov. Tu so minimalni zneski financiranja iz občinskih proračunov, kjer svetniki recimo porabijo sredstva, namenjena za izobraževanje, za nakup knjige Janeza Janše, ali pa gre recimo za izobraževanja svetniških skupin, ki niso bila izvedena, denar pa je bil nakazan na račune članov SDS,« je pojasnil Knežak.

Nataša Sukič je dejala, da je preiskovalna komisija pridobila vrsto neizpodbitnih dokazov, ki kažejo na to »domiselno« mrežo pretakanja javnih sredstev v korist SDS. Glede vmesnega poročila je dejala, da obsega že več sto strani, čeprav še ni zaključeno. »Ob preiskovanju stvari se nam odpira vedno več novih vprašanj, zato bomo svoje delo zelo intenzivno opravljali še naprej. Ne smemo zgolj upati na epilog; epilog mora biti, saj so stvari tako neverjetne, da boste mislili, da berete politični triler. Te prakse je treba prekiniti,« je bila jasna poslanka Levice.

Priče bodo po potrebi privedli

Mojca Šetinc Pašek je spregovorila tudi o odsotnosti Urbanije, ki pred sejo ni opravičil izostanka, je pa nato v medijih trdil, da ga na zaslišanje niso povabili. »Postopek vabljenja prič pred preiskovalno komisijo je standardiziran in poteka skladno z zakonom o kazenskem postopku. Priče pred preiskovalno komisijo se vabijo na enak način kot priče pred sodišča,« je Urbaniji oponesla predsednica komisije. Urbanija je doslej štirikrat zapored vabilo prejel na domači naslov, trikrat pa tudi v službo, ko je še zasedal mesto direktorja Televizije Slovenija. Komisija je sklenila, da priče, ki se izogibajo zaslišanju, odslej vabi z vsemi zakonskimi prisilnimi sredstvi.

Komisija sicer ni imela prvič težav s kooperativnostjo prič. Poslanec SDS Zoran Mojškerc, ki ni želel odgovarjati na vprašanja, je bil pred tem že kaznovan z denarno kaznijo, njegove domnevno sporne posle pa so prijavili pristojnim organom. Osrednji del prijave parlamentarne preiskovalne komisije komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) se je nanašal na poslovni odnos med Mojškercem in Boštjanom Averjem v času, ko je bil prvi nadzornik Komunale Logatec, drugi pa njen direktor. Na KPK so v zadevi zaključili predhodni preizkus, v okviru katerega so zaradi zaznanih sumov nepravilnosti iz pristojnosti drugih organov zadevo v sredo odstopili policiji in računskemu sodišču.

Komisijo čaka še veliko dela

Spomnimo, da se je komisija doslej ukvarjala tudi s financiranjem tednika Demokracija, pri čemer so ugotovili, da je skoraj 83.000 evrov za njegovo oglaševanje prispevalo 40 občin pa tudi občinskih podjetij blizu SDS. Pri tem so zaznali tudi sume izigravanja medijske zakonodaje. Delo komisije se je vrtelo tudi okoli pogodbe Telekoma z Inštitutom za avtorsko pravico, ki ga je nekaj mesecev pred nastopom tretje vlade Janeza Janše na domačem naslovu ustanovil Blaž Rant, za plačilo nadomestila za distribucijo Nove24TV in več drugih programov.

V prihodnje, začenši s sejo novembra, namerava sicer komisija zaslišati »še celo kopico prič«, med drugim člane SDS, ki so lastniki ali solastniki preiskovanih medijskih podjetij, pa tudi strokovne in izvedenske priče. Imen prič včeraj člani preiskovalne komisije niso razkrili. Bo pa preiskovalna komisija še ta teden KPK prijavila nekdanjega poslanca SDS in dolgoletnega župana Lendave Janeza Magyara. Mojca Šetinc Pašek je pojasnila, da so ob robu preiskave ugotovili »resna korupcijska ravnanja« v štirih primerih, v katerih je sodeloval lendavski župan. 

Priporočamo