Kot je na novinarski konferenci poudarila Fajon, Slovenija ves čas poziva k humanitarnemu miru na Bližnjem vzhodu, ki bo trajen. Dejala je še, da si mednarodna skupnost prizadeva, da bi se lahko začeli pogovarjati o miru. Z nemško ministrico se po njenih besedah strinjata, da je pri iskanju rešitve dveh držav nujna podpora arabskih držav.
Povedala je tudi, da Slovenija zagovarja večji angažma EU ter opolnomočene palestinske oblasti. »Ne pristajamo pa na prisilno razseljevanje prebivalcev Gaze, ne pristajamo niti na ločeni rešitvi za Gazo in Zahodni breg ali zmanjšanje območja Gaze,« je Fajon predstavila slovenska stališča. Ob tem je obsodila izraelske oblasti zaradi krepitve nasilja na Zahodnem bregu, pa tudi napoved nadaljnje širitve judovskih naselbin, ki po njenih besedah ne bo prispevala niti k miru niti k uničenju Hamasa.
Baerbock pa je dejala da se trpljenje ene strani v bližnjevzhodnem konfliktu lahko konča, ko se konča trpljenje druge. Izpostavila je, da se ima Izrael pravico braniti, pri čemer je ključno, kako gre v novo fazo. Izrael ima po njenih besedah humanitarno odgovornost, da civilisti ne trpijo in da jih ščiti. »Zato skupaj delamo za novo premirje za zaščito ljudi,« je dejala.
Tako kot Fajon se je tudi Baerbock zavzela za rešitev dveh držav. »Izraelci lahko varno živijo šele, ko bodo varno živeli Palestinci in obratno,« je poudarila in dodala, da to ne bo lahka naloga za Varnostni svet ZN, katerega članica bo v letih 2024 in 2025 tudi Slovenija.
Slovenija po besedah nemške zunanje ministrice prevzema dodatne obveznosti ne le v Evropi ampak tudi v svetu s članstvom v VS ZN. »S tem prevzemate tudi veliko odgovornost za mir,« je dejala in dodala, da je članstvo Slovenije za Nemčijo osrednjega pomena.
Ministrici sta danes tudi ponovno izpostavili nujnost širitve EU, ki jo je Fajon označila za geostrateško nujnost. »EU je naše življenjsko zavarovanje, zato je ključno, da govorimo o širitvi,« je dejala Baerbock.
Ob tem je poudarila, da se mora EU pripraviti na prihodnost z več kot 30 članicami. »To pomeni, da se moramo pripraviti na širitev, a ne le tako, da k mizi pristavimo nove stole, temveč da sprejmemo določene spremembe,« je ponazorila. Širitev in reforme EU sta po njenih besedah dve plati iste medalje, tako bo prihodnost Evrope varna.
Vodja slovenske diplomacije je pozvala, naj ob krizi v Ukrajini ne pozabimo na države Zahodnega Balkana, kjer so se z rusko agresijo v Ukrajini povečala tveganja, mladi pa se brez vizije prihodnosti izseljujejo iz regije.
Fajon je še povedala, da z nemško ministrico prihodnje leto načrtujeta skupen obisk v Bosni in Hercegovini in da delajo na predlogu, kako pospešiti širitveni proces z novimi metodami glasovanja.
Glede groženj madžarskega premierja Viktorja Orbana z blokado pristopnih pogajanj EU z Ukrajino je Fajon poudarila, da ne pristaja na izsiljevanje na račun tega, da je ena država talka. »Kot Evropska unija smo že večkrat jasno povedali, da v tem trenutku nimamo časa za igre,« pa je dejala Baerbock in ocenila, da tovrstne Orbanove poteze niso nič novega.
Ministrici imata podobna stališča tudi glede boja proti podnebnim spremembam in feministične zunanje politike.
Ministrici sta sicer danes najprej obiskali Državni logistični center Roje, kjer sta si ogledali opremo za protipoplavno zaščito in se seznanili z delovanjem slovenske enote za prečrpavanje velikih količin vode. Obiskali sta tudi skladišče zmogljivosti RescEU, kjer so shranjene zaloge osebne zaščitne opreme za boj proti resnim čezmejnim zdravstvenim grožnjam. Fajon se je Baerbock ob tej priložnosti zahvalila za solidarnost Nemčije s Slovenijo ob avgustovskih poplavah, uprava za zaščito in reševanje pa je nemški ministrici v zahvalo podarila spominsko fotografijo.
Popoldne bosta ministrici v Centru Rog v razpravi z mladimi z naslovom »Smo pripravljeni na izzive? Širitev in reforma EU v času svetovnih kriz« govorili o izzivih, s katerimi se trenutno sooča EU. Nemško ministrico bo sprejel tudi premier Robert Golob.