Slovenska policija je septembra 2020 začela uporabljati električne paralizatorje, ki naj bi v praksi zapolnili vrzel med uporabo solzivca in strelnega orožja. Kot pojasnjujejo na generalni policijski upravi, policija trenutno uporablja 20 električnih paralizatorjev taser X2, ki so na voljo vsem večjim policijskim postajam, nekaterim mobilnim kriminalističnim oddelkom in specialni enoti.

V dobrih dveh letih od uvedbe električnih paralizatorjev so jih dejansko uporabili dvakrat. Letos še nikoli, po enkrat pa lani in predlani. Interna komisija, ki jo je imenoval generalni direktor policije, je ugotovila, da so policisti novembra 2020 v Velenju paralizator uporabili zakonito, vendar neuspešno.

Prvič tudi streljali

Posredovali so proti storilcu, ki je grozil, da bo ubil sebe ali pa koga drugega. Ob prihodu policistov je 22-letni državljan Bosne in Hercegovine stekel proti njim z nožem v roki in kričal, da jih bo pobil. Policisti so izvlekli službene pištole, se umikali, ga pozivali k predaji in opozarjali, da bodo uporabili prisilna sredstva, sprožili so tudi opozorilni strel. Nato so uporabili električni paralizator, vendar pa ni prišlo do sklenjenega tokokroga med izstreljenima elektrodama. »Do tega je najverjetneje prišlo zaradi velike dinamike premikanja moškega in razdalje med policistom in napadalcem, zato se elektrode niso uspešno zarile v telo oziroma oblačila napadalca,« na generalni policijski upravi pojasnjujejo, zakaj uporaba paralizatorja ni bila uspešna. Po ponovnem napadu, ko je moški policistko z eno roko prijel okrog vratu, z drugo pa jo z ročajem noža močno udaril po glavi, so policisti uporabili strelno orožje in moškega obvladali. Kot smo tedaj poročali, so 22-letnika ranili s pištolo in ga nato zadržali na tleh.

Drugič so električni paralizator uporabili aprila lani na območju Maribora, ko je moški poklical v zdravstveni zavod in prosil za pomoč zaradi domnevnih duševnih težav svoje žene. Povedal je, da se je prejšnji dan zaklenila v spalnico, da ima v roki nož in da je agresivna. Policista, ki sta spremljala zdravniško službo, sta žensko zaman poskušala prepričati, naj odpre zaklenjena vrata spalnice. Na kraj dogodka so poklicali še gasilce, ki so s tehničnim posegom odprli vrata spalnice. Ženska je takoj stopila med vrata in z nožem v roki zamahnila proti gasilcem, nato pa še proti policistoma, ki sta stala v bližini vrat. Policisti so tedaj uporabili električni paralizator ter jo onesposobili in vklenili. Zdravnik, ki je bil na kraju ves čas intervencije, jo je takoj pregledal in poškodb ali drugih zdravstvenih posebnosti ni ugotovil. Tudi to posredovanje je bilo predmet nadzora, komisija pa je ugotovila, da so policisti električni paralizator uporabili zakonito in tokrat tudi učinkovito.

Varovalke naj
bi preprečile zlorabe

Pri omejenem številu električnih paralizatorjev je učinek teh prisilnih sredstev težko oceniti, na generalni policijski upravi pa na podlagi izkušenj v tujini menijo, da paralizatorji v veliki meri delujejo že preventivno. »Preventivni učinek lahko policisti dosežejo že z nošenjem električnega paralizatorja na vidnem mestu, z ustrezno komunikacijo, izrečenim opozorilom in opozorilnim iskrenjem,« pravijo na policiji in pojasnjujejo, da niso pričakovali veliko primerov dejanske uporabe električnih paralizatorjev, saj je ta predvidena le pri hujših oblikah aktivnega upiranja ali napada. V vsakem primeru pa se namerava slovenska policija opremiti z dodatnimi električnimi paralizatorji. Letos jih dobijo še pet, nato pa do leta 2025 še 15 – po pet vsako leto.

Pravila za uporabo električnih paralizatorjev predvidevajo streljanje z elektrodami. Izjemoma, če je streljanje neuspešno, jih policisti lahko uporabijo tudi z neposrednim pritiskom na osebo. V vsakem primeru morajo v najkrajšem možnem času zagotoviti zdravniški pregled onesposobljene osebe. Notranje ministrstvo in policija sta sprva želela bolj ohlapna pravila, kdaj in kako sme policist uporabiti električni paralizator, po protestu zagovornikov človekovih pravic – slednji so izražali dvom, da policija paralizatorje sploh potrebuje – in pravosodnega ministrstva pa so v zakonodajo zapisali tudi varovalke, ki omejujejo njegovo uporabo. Uporaba električnih paralizatorjev se digitalno in slikovno beleži, kar naj bi preprečevalo morebitne zlorabe.

Priporočamo