Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik je opozoril na diskriminacijo pri istospolno usmerjeni pacientki, ki je ginekologinja ni več želela obravnavati. Omenjena pacientka je v postopku oploditve z biomedicinsko pomočjo v Avstriji, kjer je v nasprotju s Slovenijo uzakonjeno enakopravno obravnavanje istospolnih parov pri tej zdravstveni storitvi. Ginekologinja se je sklicevala na ugovor vesti, ki pa v takem primeru ni dopusten. »Odrekanje zdravstvene obravnave izključno istospolno usmerjenim pacientkam, ki so v postopku oploditve z biomedicinsko pomočjo, je nesprejemljivo,« je poudaril Lobnik.

Zdravstvo mora biti dostopno ne glede na osebne okoliščine

Zdravstvo mora biti vsem dostopno ne glede na njihove osebne okoliščine, kot sta tudi spol in spolna usmerjenost, je dodal zagovornik načela enakosti. Ugovor vesti, ki je diskriminatoren, ni ustrezen, so jasni tudi v odboru za pravno-etična vprašanja Zdravniške zbornice Slovenije. Nasploh so nedopustni ugovori, ki se nanašajo na postopke pri skupini ljudi z enako skupno osebno okoliščino. Odbor je pri tem podkrepil stališče zdravniške zbornice o nedopustnosti kakršne koli diskriminacije pacientov zaradi osebnih okoliščin, kot je istospolna usmerjenost, barva kože ali vera.

»V konkretnem primeru, ki ga je izpostavil zagovornik načela enakosti, je članica po obvestilu, da je njen ugovor vesti neustrezen, ker je diskriminatoren, ugovor vesti umaknila,« so danes sporočili iz zdravniške zbornice. Ginekologinja je zagovorniku načela enakosti sicer pojasnila, da je bila prepričana o ustreznosti svojega ugovora vesti. Povedala je tudi, da je sklepe pristojnega odbora zdravniške zbornice o diskriminatornosti ugovora prejela po tem, ko je nadaljnje zdravljenje pacientke že zavrnila.

Sporne prakse, ki se vrstijo

Pri zagovorniku načela enakosti so diskriminacijo letos ugotovili tudi v primeru pacienta, ki ga zdravnica in zdravstveni dom nista želela vpisati, ker biva v drugi občini. »Kraj bivanja zavarovanca ni dopusten razlog za zavrnitev izbire osebnega zdravnika. Po zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju si lahko zavarovanci prosto izberejo osebnega zdravnika,« so sporočili januarja. Kar pa, kot je razvidno iz letošnjih objav zagovornika, ni bil edini primer spornih praks pri vpisovanju pacientov.

Februarja je zagovornik enakih možnosti povzel izkušnjo pacientke pri iskanju izbrane ginekologinje. Potem ko je njena ginekologinja prenehala delati pri dotedanjem delodajalcu, je pacientka od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije dobila obvestilo, da nima več ginekologinje. »Ta ista ginekologinja je pričela delati v drugem zdravstvenem domu, kjer sprejema nove paciente. Želela se je vpisati k njej, pa ji je bilo pojasnjeno, da imajo prednost pacientke, ki so bile prej v tej ambulanti, in jo lahko vpišejo le na čakalni seznam,« so povzeli pri zagovorniku. Zagovornik je javnim zdravstvenim domovom in ambulantam družinske medicine s koncesijo sicer že izdal opozorilo glede upoštevanja prepovedi diskriminacije na podlagi osebne okoliščine kraja bivanja, je razvidno iz omenjene objave. 

Priporočamo