Avstralsko veleposlaništvo na Dunaju je v medijih objavilo razpis, s katerim iščejo novega častnega konzula v Sloveniji. Ker gre za precej neobičajno pot iskanja predstavnika države, smo na veleposlaništvo naslovili vprašanje, zakaj so se odločili za takšno pot. Kot je znano, je doslej funkcijo častnega konzula Avstralije opravljal Viktor Baraga, ki je bil pred leti izpostavljen v zgodbah, povezanih s Petrolom in Hitom; v teh dveh družbah je v mandatu Janševe vlade opravljal funkcijo predsednika nadzornega sveta. Baraga je na diplomatskem parketu znan tudi kot eden od pobudnikov diplomatskih regat, ki so jih začeli organizirati leta 2003.
Življenjepis, nato intervju
Na avstralskem veleposlaništvu so nam pojasnili, da funkcije častnega konzula ne moremo šteti med diplomatske položaje, prav tako ne gre za funkcijo, ki bi jo lahko opravljali pogodbeno za skrajšani delovni čas. Avstralija običajno imenuje častne konzule, ki imajo bogato poslovno kariero, ali pa strokovnjake z različnih področij z velikim ugledom v lokalni skupnosti. Pri tem pa bi bilo idealno, dodajajo na ambasadi, da ima takšna osebnost vzpostavljene tesne vezi z Avstralijo. Avstralska država si bo tokrat vzela več časa za izbor primerne osebnosti, ki bi jo zastopala v Sloveniji. Za objavo razpisa v medijih so se odločili zato, ker želijo dobiti širok nabor kandidatov; izbor bodo opravili podlagi življenjepisa in pogovora s kandidati, ki jih bodo izbrali v ožji krog. Avstralija išče kandidata, ki je finančno neodvisen, ima poslovne prostore v Ljubljani in ima na voljo 4 do 6 ur na teden za konzularne dejavnosti. Podobno kot Avstralija se iskanja častnih konzulov lotevajo tudi v Kanadi, to je z javnimi razpisi. Največkrat pa države izberejo med znanimi gospodarstveniki in drugimi uglednimi osebnostmi s trdnim socialnim položajem in razvejano mrežo osebnih stikov. Slovenska častna konzulka Kanade je lastnica in direktorica podjetja Medex Aleša Kandus.
Zaradi vojne ob funkcijo
Častni konzuli nimajo velike vloge v diplomaciji, so pa prisotni na področju, kamor klasična diplomacija običajno ne posega, to je na področju gospodarstva, znanosti in kulture. Častni konzul Sejšelov Marko Smole, podjetnik in član izvršnega odbora Svetovne konzularne federacije, v svoji knjigi Častni konzuli opisuje, da so častni konzuli postali nepogrešljivi del diplomacije zlasti v majhnih državah, zato te konzulom prepuščajo tudi del konzularnih opravil.
Na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve pojasnjujejo, da častni konzularni funkcionarji nimajo neposrednih konzularnih pristojnosti. V slovenskem primeru dopolnjujejo mrežo slovenske diplomacije, ne morejo pa je v celoti nadomestiti. »Lahko svetujejo, ponudijo koristne informacije, kaj več pa jim ta status ne omogoča. Svoje delo opravljajo v lastni režiji in za svoj denar,« pravijo na zunanjem ministrstvu. Častni konzuli, denimo, nimajo pravice ne do diplomatskega potnega lista ne do diplomatskih registrskih oznak. Po agresiji Ruske federacije na Ukrajino so postali častni konzuli tudi predmet diplomatskih sporov, saj je slovenska vlada lanskega februarja sporočila, da Rusija nima več častnih konzulov v Sloveniji. Odpoklicali so Matjaža Vugo, Igorja Simčiča, Dušana Černeta, Andreja Zubickega in Danila Durakovića, čez dober mesec pa je Ruska federacija odpoklicala tri častne konzule v Rusiji. Pred tem je Slovenija odrekla status častnega konzula tudi Belorusiji, ki jo je v Sloveniji zastopal direktor Rika Janez Škrabec. Škrabec je ostal častni konzul kraljevine Maroko.
Prednjačijo lastniki kapitala
Hrvaška ima poleg diplomatskega predstavništva v Sloveniji tudi častnega konzula, to titulo je podelila lobistu Božu Dimniku. Med znanimi častnimi konzuli je tudi direktor družbe Kolektor Stojan Petrič, ki je pred osmimi leti postal častni konzul Južne Koreje, častni konzul Nove Zelandije je menedžer in nekdanji član uprave SDH Andrej Božič. Znani enolog, dolgoletni direktor vinske kleti Vinag in lastnik vinarsko-turistične posesti Jože Protner je častni konzul Avstrije. Častna konzulka Islandije je Sonja Šmuc, nekdanja generalna direktorica GZS, nekdanji predsednik uprave GV Skupine Slobodan Sibinčič pa je leta 2010 postal častni konzul Kraljevine Švedske. Nekdanji predsednik uprave Gorenja in aktualni predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Franjo Bobinac je častni konzul Kraljevine Monako. Med znanimi podjetniki ima status častnega konzula države Oman tudi predsednik uprave BTC Jože Mermal.