Novo vodstvo notranjega ministrstva in policije, ki je svojim predhodnikom očitalo ne dovolj intenzivno depolitizacijo policije, ponovno preseneča s svojimi kadrovskimi odločitvami. Na nacionalni preiskovalni urad se je namreč vrnil koprski policist Renato Butinar, ki je pod notranjim ministrom Alešem Hojsom in njegovimi tremi generalnimi direktorji policije strmo napredoval, Hojs pa je v svojem kabinetu zaposlil tudi njegovo hči.

O strmem vzponu policista Butinarja smo poročali že leta 2021. Takrat je bil nekaj časa med favoriti za vodenje koprskih kriminalistov, pred tem pa je napredoval na nacionalni preiskovalni urad. To se je dogajalo v času, ko je NPU vodila Petra Grah Lazar, ki je veljala za izrazit kader SDS; tudi sama je potrdila, da osebno pozna Roka Snežiča in Gregorja Jezo.

Hojs zaposlil kriminalistovo hčer

Butinar je bil v policiji najprej policijski specialec, nato je policijske vrste zapustil – ukvarjal se je z gostinstvom in turizmom. Čez čas se je vrnil v policijo in bil zaposlen v mobilnem kriminalističnem oddelku. Gre za oddelek, ki med drugim nadzoruje varnostno bolj ogrožena območja, preiskovalcem pomaga pri izvajanju prikritih preiskovalnih dejanj, aretacijah, varovanju hišnih preiskav in podobno. V času tretje Janševe vlade je z velikim kariernim preskokom napredoval na mesto preiskovalca NPU, kjer je veljal za kader SDS. Ni šlo zgolj za govorice, saj sta ga s tedanjim notranjim ministrom Hojsom družili vsaj dve skupni točki. Butinar prihaja iz Kolombana nad Ankaranom, kjer je Hojs sumljivo poceni kupil parcelo. S spornim nakupom so se ukvarjali tudi preiskovalci NPU, vendar sumov uradno pregonljivega kaznivega dejanja niso našli. Še bolj pa Butinarja in Hojsa druži zaposlitev Butinarjeve hčerke, ki jo je Hojs zaposlil v svojem kabinetu kot referentko. Na notranjem ministrstvu so lani zanikali, da bi tedanji minister Hojs Butinarjeva poznal že od prej.

Po menjavi oblasti, ko je vodenje generalne policijske uprave prevzel Boštjan Lindav, se je moral Butinar posloviti od NPU. Zdaj že nekdanje vodstvo ga je napotilo na koprsko policijsko upravo, od koder pa se je že vrnil na NPU. Na generalni policijski upravi so nam pojasnili, da je odločba o šestmesečni napotitvi potekla, zato se je lahko vrnil na NPU.

Vrnitev Butinarja na NPU preseneča predvsem v kontekstu napovedane »depolitizacije« policije, ki naj bi bila tudi razlog za spor med odstopljeno notranjo ministrico Tatjano Bobnar in predsednikom vlade Robertom Golobom. Očitek tedanjemu vrhu notranjega ministrstva in policije je namreč bil, da policije nista dovolj »očistila«, novi notranji minister Boštjan Poklukar pa je depolitizacijo policije navedel kot eno izmed svojih treh prednostnih nalog.

Vrnitev kljub spornemu mnenju

Iz istega razloga je presenetila tudi ena prvih Poklukarjevih kadrovskih potez na notranjem ministrstvu,
ko je na čelo direktorata za upravne notranje zadeve vrnil uslužbenko ministrstva Urško Židan, ki je pod notranjim ministrom Hojsom kot vodja direktorata za upravne notranje zadeve, migracije in naturalizacijo (DUNZ) podpisala mnenje, ki je policiji omogočilo kaznovanje vidnejših protivladnih protestnikov v času tretje Janševe vlade. Protesti, predvsem najbolj izpostavljeni obrazi na njih,
so bili namreč izjemno moteči za tedanjo oblast, policija pa je imela težave, ker »organizatorji oziroma pobudniki navedenih shodov ne izpolnjujejo pogojev organizatorja shoda, kot jih določa zakon o javnih zbiranjih«. Po sprejetem mnenju DUNZ so bile težave policistov z zakonsko podlago za kaznovanje vidnejših protestnikov odpravljene. 

Priporočamo