Predstavniki Slovenskega državnega holdinga (SDH), ki so današnje dopoldne ločeno sestankovali tako z upravo kot nadzornim svetom Družbe za avtoceste (Dars), so med drugim nadzornemu svetu naložili, naj »skrbno presodi ravnanja predsednika (Valentina Hajdinjaka, op. a.) in članov uprave v zvezi z očitanimi nepravilnostmi« ter jih v primeru ugotovljenih kršitev krivdno odpokličejo s funkcije. Člani uprave Dars, poleg Hajdinjaka so to še Lidija Kegljevič Zagorc, Andrej Ribič, David Skornšek in Rožle Podboršek, pa naj po drugi strani nemudoma skrbno presodijo ravnanja vodilnih in drugih zaposlenih v družbi v zvezi z očitanimi nepravilnostmi ter v primeru ugotovljenih kršitev ustrezno ukrepajo, pričakuje SDH.

Velika odgovornost nadzornikov

Po nedeljskem razkritju domnevnega podkupovanja, izsiljevanja, suma korupcije, favoriziranja in spornih javnih razpisov na Darsu se namreč z iskanjem odgovornosti za morebitno nezakonito početje poleg kriminalistov ukvarjajo tudi upravljavci slovenskega državnega premoženja. Nadzorniki Darsa so že napovedali izredno sejo nadzornega sveta, ki bo jutri. Vprašanje, zakaj indicev, ki pričajo o sumih korupcije in nezakonitosti, niso zaznali prej, medtem ostaja neodgovorjeno. Po včerajšnjem sestanku na SDH pa je jasno, da imajo na plečih izjemno veliko odgovornost. Nadzorniki sicer za svoje delo odgovarjajo z vsem svojim premoženjem.

Vsaj en predstavnik (neimenovanega) podjetja naj bi namreč si s podkupninami, ki naj bi jih prejemal in predajal davčni svetovalec in lobist Rok Snežič, zagotovil posel na Darsu, so v nedeljo poročali v oddaji 24 ur, kjer so objavili tudi posnetek, na katerem je vidno, kako Snežič prejema 5000 evrov. To naj bi bila, kot je v posnetku trdil anonimiziran vir, podkupnina za posel z Darsom. Sam naj bi Snežiču plačal za 90.000 evrov podkupnin, posle pa so potem na Darsu urejali predsednik uprave Hajdinjak, tedanji direktor področja vzdrževanja Damijan Jaklin, ki je bil tudi državni sekretar na obrambnem ministrstvu, ko je bil minister prvak NSi Matej Tonin, ter preko Antona Travnerja, nekdanjega generalnega direktorja policije, ki je na Darsu svetovalec uprave za korporativno varnost. Snežič in Hajdinjak očitke zavračata. Del podkupnine naj bi bil namenjen še za stranko SDS. Tudi v slednji so očitke zavrnili.

Tovornjake bodo morda odvažali sami

Povod za razkritja o domnevnem podkupovanju naj bi bil oster zakulisni boj za pridobitev posla za odstranjevanje poškodovanih in pokvarjenih vozil nad 3500 kilogramov z avtocest in hitrih cest. Po naših neuradnih informacijah naj bi se sicer na Darsu že odločili, da aktualni razpis, ki še ni pravnomočno zaključen, razveljavijo. Za zdaj morajo sicer počakati, da bo državna revizijska komisija odločila o AMZS-jevem zahtevku za revizijo. »Avtovleka je bila v preteklosti nevralgična točka. To smo z novim razpisom začeli urejati,« je rekel Hajdinjak.

Na SDH so medtem naročili upravi, naj analizira, koliko bi Dars stalo, če bi pokvarjene tovornjake z avtocest in hitrih cest odstranjevali sami, in storitev tudi čimprej uvede, če je to ekonomsko smotrno. Na ta način bi eliminirali vse družbe, ki se ta čas borijo za posel (med temi tudi take, ki so povezane s stranko NSi, katere člana sta Hajdinjak in Jaklin). V preteklosti naj bi sicer na Darsu o tem, da bi v lastni režiji izvajali odvoze pokvarjenih tovornjakov, že razmišljali, a da naj bi študija, ki jo je naročil Jaklin, pokazala, da to ni ekonomsko smotrno. Toda nekateri izračuni, ki naj bi jih v zadnjih mesecih ponovno naredili na Darsu, naj bi medtem pričali o nasprotnem. »Razmišljamo in preverjamo možnosti, da bi to izvajali v lastni režiji,« je potrdil tudi Hajdinjak.

Hkrati na SDH pričakujejo, da bodo na Darsu pregledali in kritično ovrednotili svoje procese nabave in investicij, bolje obvladovali korupcijska tveganja (občutnejšo vlogo naj bi dobila tudi investicijska komisija nadzornega sveta). SDH je tudi naložil nadzornemu svetu, naj zniža mejo za posle, h katerim mora podajati vnaprejšnje soglasje, ter s tem zagotovi dodatni nadzor nad poslovanjem družbe. Naročila mu je še, da vsako leto uvede notranjo revizijo celotnega procesa nabave. Uprava in nadzorni svet morata odgovornim na SDH o izvajanju naloženih jim ukrepov poročati že čez dva tedna. SDH bo medtem sam naročil forenzično revizijo izbranih poslov na Darsu v zadnjih petih letih. Obljubljajo, da bodo tvorno sodelovali tudi z organi pregona.

Hajdinjak: sporne prakse iz preteklih let

Predsednik uprave Darsa Hajdinjak je ponovil, da imajo v družbi ničelno toleranco do korupcije in izvajajo vse ukrepe, da te ne bi bilo. Zato pozdravljajo odločitev SDH o preiskavah. »Mi bomo pri tem aktivno sodelovali, saj smo prepričani, da bomo le lahko ugotovili, katere so tiste anomalije ali pa zavržna dejanja, ki jih obsojamo,« je poudaril. Izpostavil je, da so se morebitni sporni primeri, ki jih te dni razkrivajo mediji, dogajali v preteklih letih. »Vendar je ta uprava prišla na Dars zato, da uvede nekatere spremembe, spremeni sistem javnega naročanja in delovanja Darsa. S tem se bodo morali sprijazniti vsi,« je rekel. O njegovi usodi na čelu Darsa na sestanku ni bilo govora. »To je stvar nadzornega sveta,« je rekel Hajdinjak. 

Priporočamo