Policisti so po nedeljskem razkritju domnevnega podkupovanja, izsiljevanja, suma korupcije, favoriziranja in spornih javnih razpisov na Družbi za avtoceste (Dars) včeraj obiskali medijsko hišo Pop tv. V medijski hiši jim bodo predali dokumentacijo in posnetke, so zapisali na Pop tv.
Vsaj en predstavnik (neimenovanega) podjetja naj bi si namreč s podkupninami, ki naj bi jih sprejemal in predajal naprej davčni svetovalec in lobist Rok Snežič, zagotovil posel na Darsu, so poročali v oddaji 24 ur, kjer so objavili tudi posnetek, na katerem je vidno, kako Snežič prejema 5000 evrov. To naj bi bila, kot je v posnetku dejal anonimiziran vir, podkupnina za posel z Darsom. Sam naj bi Snežiču plačal za 90.000 evrov podkupnin, posle naj bi potem na Darsu urejali predsednik uprave Valentin Hajdinjak, tedanji direktor področja vzdrževanja Damijan Jaklin, ki je bil v času ministrovanja Mateja Tonina tudi državni sekretar na obrambnem ministrstvu, ter Anton Travner, nekdanji generalnega direktorja policije, ki je bil na Darsu svetovalec uprave za korporativno varnost. Del podkupnine naj bi bil namenjen še za stranko SDS. Snežič in Hajdinjak očitke zavračata. Tudi v SDS so jih zanikali. »Rok Snežič ni nikoli pridobival sredstev za stranko SDS,« so zapisali na omrežju X.
Kaj je počel nadzorni svet?
Zakaj domnevnih nezakonitosti, ki naj bi trajale dlje časa, niso zaznali in jih preprečili nadzorni organi, denimo devetčlanski nadzorni svet Darsa in Slovenski državni holding (SDH)? Nadzorniki (Andrej Šušteršič, Janko Kramžar, Anton Guzej, Nevenka Hrovatin, Tomaž Kuntarič, Sašo Rink, Nataša Ivančevič, Martin Stožir in Branko Švigelj) na to in druga relevantna vprašanja včeraj niso odgovorili, sporočili so le, da bo nadzorni svet to temo obravnaval na izredni seji nadzornega sveta. Kdaj, niso razkrili.
To, zakaj nadzorniki niso tega zaznali, zanima tudi SDH. Iz slednjega so sporočili, da so jutri sklicali sestanek s celotnim nadzornim svetom in upravo Darsa, kjer bodo poskusili pridobiti vsa dejstva in informacije o domnevnih nezakonitostih, ki bodo podlaga za nadaljnje ukrepe. »SDH namerava izkoristiti vsa razpoložljiva sredstva, ki jih ima na voljo kot upravljalec naložbe, da se morebitna koruptivna dejanja v bodoče preprečijo, morebiti že izvedena pa raziščejo in kaznujejo,« so zatrdili, podrobneje pa zadeve niso komentirali. Omenili so še, da vse posle samostojno in neodvisno vodi uprava družbe, za nadzor uprave in poslovanja pa je odgovoren nadzorni svet.
Dars napoveduje uporabo pravnih sredstev
Na Darsu so čeraj znova poudarili, da člani uprave Snežiča ne poznajo, z njim nikoli niso govorili ali se srečali, še najmanj pa, da bi se z njim dogovarjali o katerem koli poslu. Napovedali so, da bodo za zaščito ugleda Darsa uporabili »ustrezna pravna sredstva«. Njihova pravna služba že dela na tem, hkrati pa je njihova služba za skladnost poslovanja in integriteto po nedeljskem prispevku pričela s postopkom pregleda utemeljenosti očitkov o kartelnem dogovarjanju na področju odstranjevanja poškodovanih in pokvarjenih vozil nad 3.500 kilogramov. Ta posel naj bi bil namreč povod za medijska razkritja o domnevnem podkupovanju. Po naših neuradnih informacijah naj bi se sicer na Darsu že odločili, da razpis, ki je bil vzvod za očitke o domnevnem podkupovanju, razveljavijo. Za zdaj morajo sicer počakati, da bo državna revizijska komisija odločila o vloženem zahtevku za revizijo.
Matej Tonin- predsednik stranke, ki ji pripada tudi Valentin Hajdinjak- se j ena razkritja odzval z besedami, da »obstaja podjetnik, ki je poskušal podkupovati zaposlene na Darsu, tega posla (gre za odstranjevanje pokvarjenih vozil, op.a.) seveda ni dobil in zdaj je to razgalil.« Njegove navedbe ne morejo držati, saj razpisni postopek še ni pravnomočno zaključen, sprožen je tudi revizijski postopek.
»Mislim, da so včerajšnji (nedeljski, op.a.) posnetki povedali vse,« pa se je na razkritja kratko odzval premier Robert Golob.