1. Kako lahko pomagam?
Vsi, ki bi v prihodnjih dneh želeli pomagati na terenu, se morajo prijaviti v aplikacijo na spletni strani Poplave 2023, ki jo je pripravila Uprava RS za zaščito in reševanje. Na spletni strani poplave2023.urszr.si je poseben prijavni obrazec. Vanj vnesete svoje osebne podatke – ime in priimek, naslov ter kontaktne podatke. Ob prijavi prejmete elektronsko sporočilo s povezavo do strani, na kateri lahko ponudite svojo pomoč. Poleg zavihkov Materialna sredstva in Nastanitve tam najdete tudi zavihka Storitve in Prostovoljci. Med njima lahko izbirate, če želite pomagati na terenu.
Če želite na terenu delovati v skupini prostovoljcev, se lahko v aplikacijo vpišete tako, da vanjo vnesete ime skupine in število prostovoljcev.
2. Kako vem, na kateri lokaciji lahko pomagam?
Ob potrjeni prijavi boste prejeli elektronski poziv in delovni nalog. S pomočjo kontaktne številke boste obveščeni, kje in kdaj se morate zglasiti in kaj potrebujete.
3. Kaj moram imeti s seboj?
Prostovoljcem svetujejo, da se na teren podajo primerno oblečeni. Priporočajo, da so oblečeni v oblačila z dolgimi rokavi in hlačnicami. Paziti morajo tudi na obutev, priporočajo škornje ali pohodniške čevlje. Pripravite si tudi rokavice, primerne so tako tiste za delo na vrtu kot smučarske rokavice. S seboj lahko prinesete orodje, ki ga boste potrebovali za delo. Pred odhodom se lahko pozanimate, ali bo orodje ponujeno tudi na terenu.
4. Ali lahko pomagam sam?
Ob prijavi v aplikacijo boste kot posamezniki uvrščeni na nižja prioritetna mesta kot organizirane skupine. Zaradi dostopa do prizadetih lokacij svetujejo, da je organiziran tudi prevoz za skupine. Odsvetujejo, da se prostovoljci na pot odpravljajo z avtomobili, saj na prizadetih krajih ni urejenih parkirišč
5. Ali lahko pomagam večkrat?
Za opravljanje naloge na terenu boste prejeli delovni nalog z enkratno veljavnostjo. Ko boste delo opravili, boste iz sistema izbrisani. Za ponovno delo se lahko prijavite v sistem še enkrat.
6. Kako je urejeno s hrano in pijačo?
Nekatere organizirane delovne skupine ponujajo že vnaprej pripravljeno hrano, o tem boste obveščeni ob prijavi. Če vaša skupina nima urejene prehrane, morate za to poskrbeti sami. Na terenu hrane za prostovoljce ne bo.
7. Ali bo med delom poskrbljeno za varstvo otrok?
Prostovoljcem se zaradi nevarnosti svetuje, da na teren ne vozijo otrok. V občinah Celje in Komenda bodo organizirali varstvo. Celjski mladinski center organizira varstvo za cel dan, v primeru, da bo prijavljenih več kot deset otrok. Prijave zbirajo na info@mc-celje.si. V Komendi varstvo organizira vrtec Mehurčki, kjer pozivajo starše, da se za varstvo dogovorijo prek telefonske številke 041-852-321.
8. Kako se lahko zaščitim pred okužbo?
Prostovoljci se morajo med delom zavedati, da je voda na terenu onesnažena, zato morajo biti primerno oblečeni. Ves čas dela morajo nositi zaščitno opremo, po zaključku si morajo roke umiti in razkužiti. Na območjih, kjer je prisotna plesen, naj nosijo zaščitne maske. Vode iz poškodovanih vodovodov ne pijte, prav tako so neužitni pridelki, ki so na poplavljenih njivah. Ob vsaki poškodbi kože mora poškodovani preveriti, kdaj je bil nazadnje cepljen proti tetanusu. Pozorni morajo biti tudi ob uživanju hrane in vode, saj se v higiensko neurejenih razmerah prenaša tudi virus hepatitisa A.
9. Kako se zavarujem pred poškodbo?
Če je možno, pri dviganju ali prenašanju težjih bremen uporabljajte pripomočke, opozarjajo na inšpektoratu za delo. Ob ročnem dvigovanju upoštevajte načela pravilnega dvigovanja bremen. Pri delu v poškodovanih stavbah uporabljajte čelade in delovne čevlje. Pri delu na višini bodite privezani z varnostnim pasom. V mokrem okolju poskrbite, da je električna napeljava izključena. Pri uporabi delovne opreme, kot je motorna žaga, upoštevajte navodila za varno rabo. Ker je čiščenje lahko fizično naporno, si med delom večkrat vzemite premor, saj s tem ohranite tudi koncentracijo.
10. Komu odsvetujejo pomoč na terenu?
Osebam, ki niso fizično sposobne opravljati del, kot so čiščenje, odmetavanje blata in mulja ali prenosa kosov pohištva, odsvetujejo delo na terenu. Prav tako je delo lahko nevarno za ljudi, ki imajo pljučne ali kronične bolezni. Delo odsvetujejo tudi nosečnicam in starejšim osebam.