Predsednik Državne volilne komisije (DVK) Peter Golob in direktor službe DVK Igor Zorčič sta predstavila potek nedeljskega referenduma. Foto: STA
Da bi na referendumu zakon zavrnili, mora proti glasovati 338.491 volivcev
V nedeljo bo potekal 24. zakonodajni referendum v samostojni državi. Tokrat bomo državljani glasovali za ali proti dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke, pobudo za referendum pa je vložila največja opozicijska stranka SDS. Da bi bil zakon na referendumu zavrnjen, mora proti glasovati nekaj manj kot 338.500 volivcev.
(DVK) Peter Golob in direktor službe DVK Igor Zorčič sta danes predstavila potek glasovanja na zakonodajnem referendumu o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki bo v nedeljo, 11. maja.
Predčasno glasovanje bo potekalo v torek, sredo in četrtek, od 7. do 19. ure, na 98 voliščih po celotni Sloveniji. »Posebno opozorilo velja za upravno enoto Ljubljana, kjer bo za vseh 14 volilnih okrajev volišče v veliki dvorani Hale Tivoli na Celovški cesti 25 v Ljubljani,« je pojasnil Peter Golob, predsednik Državne volilne komisije.
Za zavrnitev potrebnih 338.491 glasov
Da bi bil zakon zavrnjen, je potrebno doseči kvorum, ki je odvisen od števila volivcev, ki so veljavno glasovali, in števila vseh volivcev, ki so na dan referenduma vpisani v evidenco. Kot je pojasnil predsednik DVK: »Šteje se, da je zakon na referendumu zavrnjen, če proti glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod dodatnim pogojem, da najmanj petina vseh volilnih upravičencev glasuje proti zakonu.«
25. aprila 2025 je bilo v volilni imenik vpisanih 1.692.455 volilnih upravičencev. Iz tega izhaja, da bo zakon zavrnjen v primeru, če bo proti glasovalo 338.491 volivcev.
Ker pa točno število volilnih upravičencev ugotavlja ministrstvo za notranje zadeve šele osmi dan po izvedbi referenduma in ker okrajne volilne komisije ugotavljajo še izid referenduma po pošti iz Slovenije, nato pa še iz tujine, Golob opozarja, da bodo točni rezultati znani kasneje. Državna volilna komisija pa je že prejela 235 vlog za glasovanje po pošti iz tujine ter 128 vlog za glasovanje na diplomatskih predstavništvih oziroma konzulatih.
25. aprila 2025 je bilo v volilni imenik vpisanih 1.692.455 volilnih upravičencev. Iz tega izhaja, da je zakon zavrnjen v primeru, če bi proti zakonu veljavno glasovalo 338.491 volivcev.
Rezultati bodo znani okoli 21:30
Predsednik DVK je še napovedal, da se bodo prvi podatki glede udeležbe in izida referenduma pojavili na spletni strani Državne volilne komisije okoli 19.30, usoda pa naj bi bila znana okoli 21.30.
Volilni molk vso soboto in nedeljo
Skladno z zakonom o volilni in referendumski kampanji se mora referendumska kampanja končati v petek, 9. maja 2025, ob polnoči. V soboto, 10. maja 2025, se začne volilni molk, ki bo trajal do nedelje, 11. maj 2025, do 19. ure.
Prijave domnevnih kršitev volilnega molka bo sprejemala dežurna služba MNZ- ja na telefonskih številkah 080 12 00 (OKC Generalne policijske uprave) v soboto, 10. maja 2025, od polnoči do 7. ure in od 19. ure do polnoči in v nedeljo, 11. maja 2025, od polnoči do 7. ure ter na 080 21 13 (Dežurna služba inšpektorata za notranje zadeve) v soboto, 10. maja 2025, od 7. ure do 19. ure in v nedeljo, 11. maja 2025, od 7. ure do 19. ure.
Volilna in referendumska kampanja obsega vse politične oglaševalske vsebine in druge oblike politične propagande, katerih namen je vplivati na odločanje volivk in volivcev pri glasovanju na volitvah in referendumih. Mednje sodijo propaganda v medijih, elektronskih publikacijah in propaganda z uporabo telekomunikacijskih storitev; nameščanje novih plakatov in razdeljevanje letakov s politično oglaševalsko vsebino; objavljanje videospotov oziroma oglasov političnih strank; pozivanje volivk in volivcev, koga naj volijo; javni shodi v zvezi z volilno ali referendumsko kampanjo.