Posvetovalna skupina za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) bo ta teden odločala o četrtem odmerku cepiva proti covidu-19. Ta možnost pride v poštev za imunsko oslabele osebe, pri katerih je učinek cepljenja slabši, je pojasnila vodja skupine Bojana Beović. Za preostale je »na podlagi doslej znanih podatkov težko dati izrecno priporočilo«, je dodala.
Jerala: Kriterij naj bo čas od zadnjega odmerka
Da bi ljudi množično cepili s četrtim odmerkom, ni verjetno. V Franciji so pred dnevi napovedali, da ga bodo ponudili starejšim od 80 let, ki so bili s tretjim odmerkom cepljeni pred več kot tremi meseci. Da bi časovni kriterij upoštevali tudi v Sloveniji, se zdi smiselno Romanu Jerali, vodji oddelka za sintezno biologijo in imunologijo na Kemijskem inštitutu. »Čas je, da nehamo šteti odmerke in raje upoštevamo, koliko časa je preteklo od zadnjega odmerka,« je prepričan Jerala.
Nenazadnje, je poudaril, cepiva proti gripi uporabljamo enkrat letno, »torej tudi dva odmerka cepiva proti covidu-19 na leto ne bi smela biti problematična. Govorimo seveda o cepljenju bolj ranljivih – imunokompromitiranih in starejših oseb. V Sloveniji je večina iz teh skupin prejela poživitveni odmerek pred več kot petimi meseci in ker je še vedno precej okužb oziroma njihovo število celo raste, bi jim veljalo omogočiti, da lahko dobijo osvežitveni odmerek.«
Dejstvo je, da zaščita pred okužbo z omikronom pospešeno upada tudi po tretjem odmerku. Iz marčevskega poročila britanske zdravstvene agencije (UKHSA) izhaja, da pri omikronu oziroma podrazličici BA.2 zaščita pred simptomatsko boleznijo pade s 74 odstotkov v prvem mesecu na 46 odstotkov po več kot desetih tednih po prejetem poživitvenem odmerku. Simptomatski covid utegne pri imunsko oslabelih osebah še posebej pogosto potekati v težki obliki.
Kratkotrajna dodatna zaščita
pred težjim potekom
Izrael je prvi ponudil prebivalkam in prebivalcem drugi poživitveni odmerek. V začetku leta opravljene preliminarne študije so pokazale, da so tako pri starejših od 60 let za tri- do petkrat povečali zaščito pred težjim potekom bolezni, v primerjavi z enako starimi osebami, ki so prejele le en poživitveni odmerek. Preliminarna študija, ki jo je objavil izraelski medicinski center Sheba, je pokazala, da četrta injekcija poveča število protiteles na še višje ravni kot tretja, vendar verjetno ne do te mere, da bi zmogla preprečiti okužbo z različico omikron.
A hkrati je študija, ki še ni bila neodvisno pregledana in v okviru katere so četrtič cepili 274 zdravstvenih delavk in delavcev, nakazala, da četrti odmerek še ni smiseln za splošno populacijo. Pri okužbi z različico omikron ni prispeval k bistveno boljši imunski zaščiti, saj ni bistveno povečal koncentracije protiteles in njihove nevtralizacijske sposobnosti. Število protiteles se je za kratek čas povečalo za nekajkrat, a se je že kmalu vrnilo na raven tretjega odmerka. »To ni tisto, kar pričakujemo od poživitvenega odmerka,« je učinek januarja komentiral izraelski raziskovalec Gili Regev - Yochay.
Države so tudi na podlagi izraelskih izkušenj začele priporočati četrti odmerek za osebe z oslabljenim imunskim sistemom, torej starejše in imunokompromitirane. Nemška stalna komisija za cepljenje (Stiko) je starostno mejo postavila pri 70 letih, drugi poživitveni odmerek je svetovala še stanovalcem v domovih starejših oseb in zaposlenim v socialno-varstvenih zavodih ter zdravstvenih ustanovah. »Četrti odmerek lahko zagotovi rahlo izboljšanje zaščite pred okužbo in opazno izboljša zaščito pred težkim potekom bolezni,« je nasvet utemeljil Thomas Mertens, vodja Stiko. Februarja je Švedska priporočila drugi poživitveni odmerek starejšim od 80 let. »Verjamemo, da bodo ljudje, stari 80 let in več, imeli koristi od drugega obnovitvenega odmerka,« je dejal Anders Tegnell, glavni epidemiolog pri švedski agenciji za javno zdravje.
Četrti odmerek cepiva proti covidu bo potreben, da bomo obdržali obvladljivo nizke ravni hospitalizacij in blagih okužb, je v nedeljo za ameriško televizijo CBS povedal izvršni direktor Pfizerja Albert Bourla. Po njegovem prepričanju bo poživitveno cepljenje postalo vsakoletna rutina, podobno kot pri cepljenju proti gripi. »Poskušamo izdelati ne le cepivo, ki bo ščitilo pred okužbo z vsemi različicami, vključno z omikronom, temveč tudi takšno, ki bo ščitilo vsaj leto dni.« x