Pred natanko tremi meseci smo se v Dnevniku spraševali, koliko časa bomo še vsi plačevali obvezni zdravstveni prispevek 35 evrov. Koalicija je namreč letos dopolnilno zdravstveno zavarovanje nadomestila z obveznim zdravstvenim prispevkom, do leta 2025 pa je obljubila uvedbo bolj solidarnega sistema zavarovanja. Ker se čas za spremembe izteka, smo se odločili preveriti, kaj se je od našega zadnjega preverjanja spremenilo. Kot kaže, tako rekoč nič. Ministrstvu za zdravje smo ta teden poslali identična vprašanja kot že pred časom. Vprašali smo jih, v kateri fazi je priprava spremembe zavarovanja, ali se bo pri višini prispevka upošteval osebni prihodek zavarovancev in ali se pri tem razmišlja o proporcionalnem ali progresivnem prispevku.

V treh mesecih brez sprememb?

»Ministrstvo za zdravje še preučuje možne rešitve za preoblikovanje financiranja zdravstvene blagajne ter pri tem sodeluje tudi z ministrstvom za finance. Vsekakor je cilj, ki se ga zasleduje, preoblikovanje sistema na način, da bi bil čim bolj pravičen. Vsekakor pa gre za zahtevne spremembe, zato je treba vpliv takih rešitev na zavezance, delodajalce in tudi na organe, ki bi morali sistem administrativno podpreti in izvajati, že v fazi oblikovanja rešitev podrobno preučiti,« so odgovorili. Odgovor je vsebinsko praktično enak tistemu, ki smo ga prejeli pred meseci. Še več: prejšnja pojasnila ministrstva so bila celo bolj podrobna.

Trenutno tisti z višjimi prihodki efektivno plačujejo celo manj kot tisti z nižjimi dohodki. Po spremembah se namreč obvezni zdravstveni prispevek, ki je enak za vse, šteje za obvezni prispevek za socialno varnost, pri čemer se za ta znesek zmanjša davčna osnova.

Takrat smo recimo izvedeli, da na ministrstvu preučujejo več možnih scenarijev, med drugimi možnost trganja prispevka od neto in ne od bruto plače, pa tudi vpliv vezave prispevka (nad določeno višino) na višino mesečne plače oziroma dohodkov. Z ministrstva so nam poleti tudi sporočili, da bo po uskladitvi z drugimi resorji predlog predvidoma poslan v parlament jeseni, spremembe za zagotovitev solidarnosti pa da bi uveljavili s 1. januarjem prihodnje leto. Čas se torej izteka, premikov pa ni na vidiku. Po naših neuradnih informacijah se zadeva ni pomembno premaknila že od predloga Levice, ki je maja lani navijala za uvedbo progresije, po kateri bi zavarovanci plačevali prispevek v razponu od 15 do največ 200 evrov. Na tak način bi prispevke po takratnih preračunih znižali na zneske v razponu od 15 do 33 evrov mesečno za okoli 1,2 milijona prebivalcev.

35 evrov še do februarja

Vsi zavarovanci bomo obvezni zdravstveni prispevek v višini 35 evrov mesečno plačevali do vključno februarja prihodnje leto. V koaliciji so sicer, kot rečeno, lani ob sprejemu zakonodaje poudarjali, da naj bi solidarni sistem zavarovanja, ki so ga napovedali do konca letošnjega leta, temeljil na osebnem prihodku – da bi torej tisti, ki zasluži več, plačeval več od tistega, ki zasluži manj. Danes je to v praksi postavljeno na glavo. Trenutno tisti z višjimi prihodki efektivno plačujejo celo manj kot tisti z nižjimi dohodki. Po spremembah se namreč obvezni zdravstveni prispevek, ki je enak za vse, šteje za obvezni prispevek za socialno varnost, pri čemer se za ta znesek zmanjša davčna osnova.

Najrevnejši, ki dohodnine sploh ne plačujejo, so tako edini, ki se jim razpoložljivi dohodek dejansko zmanjša za celotni znesek prispevka. Zagovornik načela enakosti je poslance že lani poleti pozval, naj obvezni zdravstveni prispevek oblikujejo progresivno glede na dohodek zavezancev. Spomnimo: ta pavšalni znesek se bo uskladil enkrat na leto, pri čemer bodo upoštevali rast povprečne bruto plače v Sloveniji v preteklem letu, višino zneska pa bo določil minister za zdravje. 

Priporočamo