Bolnike, ki čakajo predolgo, v zdravstvu vedno znova opozarjajo na možnost zdravljenja pri izvajalcih s krajšimi vrstami. A pri nekaterih zdravstvenih storitvah prebivalci sploh ne morejo računati na dopustne roke. To na primer velja za različna zdravljenja na otorinolaringološkem področju, kot so posegi na notranjem ušesu, pa tudi za operacije torakalne anevrizme, operacije tumorja na hrbtenici, osteosinteze hrbtenice, prve revmatološke preglede in zdravljenja umika dlesni, je razvidno iz podatkov Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Pri 21 zdravstvenih storitvah ni bilo ob stopnji nujnosti redno 1. maja letos v celotnem javnem zdravstvu niti enega zavoda ali koncesionarja, ki ne bi presegal dopustnih čakalnih dob. Pogosto za zdravljenja, ki so na voljo le na enem mestu ali pa je izvajalcev malo. Bolniki imajo, kadar so v domačem sistemu prisiljeni v predolgo čakanje, možnost zdravljenja čez mejo. A ta možnost tudi pri zdravljenjih z omenjenega seznama NIJZ ni avtomatizem.

Presojajo od primera do primera

Ali bolnik v Sloveniji ne bi bil na vrsti v razumnem času in je zato upravičeno plačilo njegovega zdravljenja v tujini, tehtajo od primera do primera, pojasnjujejo na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Pri tem poleg čakalnih dob pri domačih izvajalcih upoštevajo tudi posameznikovo zdravstveno stanje. Kadar vlogo za čezmejno zdravljenje odobrijo zaradi predolgih čakalnih dob v Sloveniji, lahko bolnik sicer računa na kritje celotnih stroškov zdravljenja in potnih stroškov. Zdravljenja, preiskave in pregledi, ki jih v takih primerih odobrijo, pa niso nujno uvrščeni med storitve s predolgimi vrstami, ki jih spremljajo na NIJZ.

Predlani so na ZZZS odobrili 37 vlog za zdravljenje v tujini zaradi predolgih čakalnih dob v Sloveniji, lani 69, letos pa do konca aprila 26. Med njimi prevladujejo odobritve in povračila stroškov preiskav PET-CT, ki so med drugim pomembne pri ugotavljanju nevroloških obolenj, a jih seznam NIJZ s predolgimi čakalnimi dobami ne omenja. Težave z zmogljivostmi se pri teh preiskavah pojavljajo že vrsto let. Bolniki, ki so se čez mejo odpravili zaradi nesorazmerno dolgega čakanja v Sloveniji, se večinoma odločijo za Hrvaško in Avstrijo.

Kam po dodatne informacije

Prebivalcem, ki razmišljajo o poti v tujino zaradi predolgih čakalnih dob v Sloveniji, na ZZZS svetujejo, naj se še pred odhodom pozanimajo o pogojih za odobritev oziroma povračilo stroškov opravljenega zdravljenja. Informacije o načrtovanem zdravljenju v tujini so na voljo pri nacionalni kontaktni točki za čezmejno zdravstveno varstvo. Ta točka deluje pri ZZZS, dodatne informacije pa so na voljo na spletni strani (www.nkt-z.si). Prebivalci se lahko na točko obrnejo tudi po elektronski pošti kontakt@nkt-z.si ali telefonu (01)30-77-222.

Možnosti za povračilo stroškov zdravljenja v tujini zaradi predolgih čakalnih dob v domačem zdravstvu so se v Sloveniji odprle, potem ko je leta 2006 sodišče Evropske unije pritrdilo Britanki Yvonne Watts. V Veliki Britaniji, ki je bila takrat še članica EU, bi bolnica na operacijo kolka čakala približno eno leto, omenjali pa so ji tudi možnost samoplačništva. S tem se ni želela sprijazniti: potem ko je vztrajala pri svojem, je bila na koncu upravičena do povračila stroškov zdravljenja v Franciji. Odločitve, kaj so še sprejemljive in kaj nerazumne čakalne dobe, so bile kasneje vseskozi prepuščene posameznim državam. Tudi ugotavljanje potreb bolnikov, ki vpliva na odločitve o razumnih rokih, je že ves čas odvisno od zdravstvenega stanja posameznika. 

Priporočamo