Čeprav se je v četrtek opolnoči iztekel zakonski rok, do katerega bi moralo ministrstvo za notranje zadeve podpisati pogodbo z izbranim ponudnikom, ki naj bi odstranjeval panelno ograjo na meji s Hrvaško, to je z družbo Minis, kaže, da se to še vsaj nekaj dni ne bo zgodilo. Potem ko se niso odzivali ne na pozive družbe Minis ne na vprašanja predstavnikov javnosti, so včeraj z ministrstva sporočili, da bodo odločitev o podpisu pogodbe sprejeli, ko bodo pridobili »manjkajočo dokumentacijo in bo postopek ustrezno zaključen«.
Izjava o lastništvu
geodetske družbe
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je namreč kmalu po svojem imenovanju odredil izredno notranjo revizijo postopkov v povezavi z javnim naročilom za odstranitev ograje na meji s Hrvaško. »Iz ugotovitev končnega revizijskega poročila izhaja, da strokovne službe ministrstva niso pridobile ustreznega zagotovila, da so pravočasno oziroma predhodno (glede na določbe razpisne dokumentacije) izvedle ustrezna preverjanja lastništva za podizvajalca, ki bi sodeloval pri odstranjevanju ograje,« so zapisali na ministrstvu. To izjavo bodo torej sedaj na ministrstvu pridobili, nato pa sprejeli odločitev o podpisu pogodbe. Poenostavljeno povedano, na ministrstvu bodo pozvali Minisovega podizvajalca – gre za geodetsko družbo, ki bo opravljala z razpisom zahtevane geodetske storitve –, naj izpolni in predloži sicer standardiziran obrazec, omenjeno izjavo o dejanskem lastništvu. Gre za podatke o udeleženih fizičnih in pravnih osebah v lastništvu podjetja, vključno z udeležbo tihih družbenikov in povezanih družb. Razpisna dokumentacija sicer predvideva predložitev tega obrazca »pred sklenitvijo pogodbe«.
»Naročnik od ponudnikov zahteva ta izpolnjen obrazec pred podpisom pogodbe, gre za ustaljen postopek,« je za Dnevnik poudarila odvetnica Nina Bojović, ki zastopa Minis. »Pričakujem, da bo podjetje Minis po predložitvi tega obrazca za svojega podizvajalca pozvano k podpisu pogodbe,« je dodala. Poudarila je, da glede na vsebino zadnjega sporočila ministrstva ne vidi pravnih razlogov za odstop od pogodbe oziroma pravnih razlogov, da pogodba v kratkem ne bi bila podpisana. Tudi vsebina osnutka zgoraj omenjenega revizijskega poročila, ki so jo razkrili na Pop TV, ne odkriva takih nepravilnosti, zaradi katerih bi bili izpolnjeni zakonski razlogi in bi ministrstvo nazadnje odstopilo od pogodbe z Minisom, je poudarila.
Kdaj lahko ministrstvo
odstopi od pogodbe?
Zakon o javnem naročanju predvideva, da mora naročnik podpisati pogodbo z izbranim ponudnikom najpozneje v 48 dneh od pravnomočnosti odločitve. Ta rok je, kot rečeno, že potekel. Z ministrstva za javno upravo nam na novinarska vprašanja, zakaj državni organi ne spoštujejo zakonskih rokov in kakšna pravna sredstva v tem primeru lahko uporabi ponudnik, niso odgovorili. Neuradno naj to ne bi bil osamljen primer, ko je zakonske roke ignoriral javni naročnik, vendar pa se to ne dogaja pogosto.
Zakon ob tem še nalaga naročniku, da lahko po pravnomočni odločitvi o oddaji javnega naročila do sklenitve pogodbe odstopi od izvedbe javnega naročila zgolj v primeru, da »predmeta javnega naročila ne potrebuje več, ali da zanj nima zagotovljenih sredstev, ali da se pri naročniku pojavi utemeljen sum, da je bila ali bi lahko bila vsebina pogodbe posledica storjenega kaznivega dejanja, ali da so nastale druge izredne okoliščine, na katere naročnik ni mogel vplivati in jih predvideti ter zaradi katerih je izvedba javnega naročila nemogoča«. V medijih razkrita vsebina revizije naj med izpostavljenimi domnevnimi nepravilnostmi takih zakonsko utemeljenih razlogov, zaradi katerih bi lahko ministrstvo utemeljeno odstopilo od podpisa pogodbe, ne bi odkrila. Nina Bojović je medtem poudarila, da če ministrstvo z Minisom ne bi podpisalo pogodbe, bi sprožili tožbo, zahtevali pa bi tudi začasno odredbo.
Ministrstvo je na razpisu med štirimi prijavljenimi ponudniki za podiranje ograje na južni meji nazadnje izbralo podjetje Minis. Družba ni bila najcenejši prijavljeni ponudnik, to je bil podjetnik Franc Mačerol, a ta po izboru ni predložil bančne garancije. Tako naj bi Minis, če bo ministrstvo nazadnje z njim podpisalo pogodbo, za sedem milijonov evrov v prihodnjih štirih letih podiral in odvažal, kar je postavljal med letoma 2015 in 2018.