Ginekologi iz osnovnega zdravstva bi lahko v prihodnje zdravili tudi v bolnišnicah. Kombinirano zaposlovanje je ena od sprememb, ki jih napoveduje pred kratkim sprejeta strategija razvoja primarne ravni. Za ginekologe iz osnovnega zdravstva bi sprememba pomenila ohranjanje veščin, saj je mogoče nekatere kirurške posege opravljati le v bolnišnici, predvideva strategija. Tak način dela bi bil, ko gre za spremljanje njihovega zdravja, prednost tudi za pacientke, so prepričani na zdravstvenem ministrstvu.
Računajo (tudi) na specializante
Ginekologi iz bolnišnic se ponekod sicer že vključujejo v dispanzerje za ženske na primarni ravni, izpostavlja strategija, a so takšne prakse zaradi različnih ovir redke. Poleg tega niso vedno dober zgled. Ženske morajo včasih, da bi prišle do obravnave pri specialistih iz bolnišnice, zanjo namreč doplačevati, so spomnili na ministrstvu. »Prakse nekaterih izvajalcev zdravstvenega varstva žensk, ki zahtevajo doplačilo tudi za preventivne preglede, v sistemu pomenijo anomalijo,« ne skrivajo nejevolje. Poleg tega gre po njihovem opažanju za odmik od načela stalnosti, saj za bolnice v teh primerih skrbi več specialistov in specializantov. Podrobnosti prihodnjega kombiniranega zaposlovanja ginekologov še niso znane, so pa na ministrstvu v strategiji napovedali večjo prožnost zdravstvenih ustanov pri nagrajevanju osebja.
Na ministrstvu napovedujejo tudi ukrepe za dostopnost izbire osebnega družinskega zdravnika. Kot eno od poti, s katerimi bi jo radi dosegli, izpostavljajo ambulante specializantov. Spomnimo, da so jih v zdravstvu že začeli uvajati, a možnost vpisa pri specializantih v številnih krajih prebivalcem še ni na voljo. Vzpostavljanje tovrstnih ambulant želijo v zdravstvenem resorju v prihodnje olajšati tako, da bo v zadnjem letniku specializant v večji meri prisoten v matični ustanovi. O možnosti vpisa pacientov pri specializantih na ministrstvu za zdravje razmišljajo tudi v primeru pediatrije in ginekologije. Med spremembami, ki jih načrtujejo, so še dodatne administrativne razbremenitve osnovnega zdravstva in cepljenje v lekarnah.
Babice bi pregledovale zdrave nosečnice
V Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije so se ob težavah v ginekologiji zavzeli za uvajanje tako imenovanih babiških pregledov in babiških ambulant. Veljavni pravilnik za izvajanje preventivnega zdravstvenega varstva na primarni ravni že predvideva, da pet sistematičnih pregledov pri zdravi nosečnici z nizkim tveganjem za zaplete opravi babica, a takšen način dela ni zares zaživel. Preglede tudi v omenjenih primerih opravljajo ginekologi, ki pa jih v osnovnem zdravstvu močno primanjkuje, so spomnili v zbornici. Poklic babice je samostojen in reguliran, je poudarila predsednica zbornice Monika Ažman. »To bi okrepilo primarno zdravstveno varstvo in razbremenilo ginekologe, kar je trend tudi v razvitejših evropskih državah,« je povedala o predlogu o babiških ambulantah. Babice bi bilo po njeni oceni smiselno izobraževati tudi o preventivnem jemanju brisov materničnega vratu.