Branko Tomažič je na volitvah v državni svet tako kot pred petimi leti tudi tokrat le za las (za vsega štiri glasove) premagal Petra Vriska, nekdanjega dolgoletnega predsednika Zadružne zveze Slovenije in Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije ter v letih od 1997 do 2017 tudi državnega svetnika. Največ glasov, 82, je dobil sindikalist Anton Medved, dosedanji državni svetnik Tomažič jih je prejel 62, Vrisk 58, s 24 glasovi pa se je najslabše odrezal podpredsednik kmetijske zbornice Marjan Golavšek.
Poraz zborničnih kandidatov
Tako Vriska kot Golavška je za kandidata za državna svetnika predlagala prav zbornica, ki je imenovala kar 111 elektorjev od 128, kolikor je bilo vseh, a sta kljub temu na volitvah pogorela. Tako se je prvič zgodilo, da sta bila v državni svet izvoljena kandidata, ki ju za ta položaj ni predlagala zbornica.
Medved je elektorjem s ptujskega konca po naših informacijah častil avtobusni prevoz na volitve v Ljubljano. To se mu je z izvolitvijo za državnega svetnika očitno bogato poplačalo. Za Petra Vriska pa je to nov boleč poraz, saj je ostal brez vseh vidnejših funkcij v kmetijstvu, ki si jih je nakopičil v četrt stoletja.
Suša: na krmnih rastlinah 90 milijonov evrov škode
Kmetje bodo poleg dveh državnih svetnikov kmalu dobili tudi pomoč države zaradi letošnje suše, vendar le živinorejci, vsi drugi bodo morali nanjo počakati do pomladi. Državna komisija za ocenjevanje škode po naravnih in drugih nesrečah je doslej potrdila le oceno škode zaradi suše na kmetijskih kulturah, namenjenih prehrani živali, ki znaša skoraj 90 milijonov evrov. Ocena škode za druge druge kulture še ni potrjena.
Vlada je danes v povezavi s sušo sprejela odlok o 4,5 milijona evrov vredni finančni pomoči živinorejcem zaradi skromnega pridelka krme, ki naj bi jo prizadeti prejeli še letos. Do nje bo po zadnjih izračunih upravičenih 9585 živinorejskih kmetijskih gospodarstev, ki pridelujejo tudi krmne rastline. To je približno tisoč manj, kot je bilo zapisano v prvem osnutku odloka, starem deset dni. Pomoč bodo dobili kot pavšal na hektar poškodovane kulture, znašala pa bo od 19 do 95 evrov (prvotno je bilo predvideno od 14,80 do 70 evrov).
Približno 8700 kmetij bo prejelo manj kot tisoč evrov pomoči, 869 več kot tisoč, deset tisoč evrov ali več pa bo dobilo zgolj pet kmetijskih gospodarstev. Pogoj za izplačilo je, da so oddala vlogo za sušo, da redijo vsaj dve glavi velike živine in da sama pridelujejo krmo. Najnižji možen znesek, ki ga lahko prejme kmetijsko gospodarstvo, je sto evrov, zgornjo mejo pa posredno določa pravilo de minimis, po katerem bo država izplačala pomoč živinorejcem. V skladu z njim lahko posamezno kmetijsko gospodarstvo v treh letih skupaj prejme največ 25.000 evrov pomoči de minimis.