Ministrstvo za zdravje je konec lanskega leta predvidelo 94 ambulant za neopredeljene paciente, ki naj bi pomagale izboljšati dostop do osnovnega zdravstva. Za zdaj se širijo počasi. Iz aktualnih objavljenih urnikov je mogoče razbrati, da jih v državi deluje le 18. Največ jih je seveda v glavnem mestu. V Zdravstvenem domu Ljubljana so doslej vzpostavili sedem ambulant za neopredeljene zavarovane osebe: po dve na Rudniku, v Šiški in Polju, ena deluje za Bežigradom. Do 22. februarja so opredelile 2367 pacientov, številke pa še naraščajo.
Ljubljana: dobro plačilo ni zagotovilo osebja
»Zdravniki pri svojem delu opažajo, da prihajajo pacienti v povprečju zaradi podobnih težav kot v običajnih ambulantah družinske medicine,« pravijo v Zdravstvenem domu Ljubljana, ki ga vodi direktorica Antonija Poplas Susič. »Prihajajo zaradi akutnih bolezni, poslabšanja kroničnih bolezni, na redne letne kontrole ob stabilnih kroničnih boleznih, predoperativne preglede, naročajo recepte, kontrolne napotnice, medicinsko-tehnične pripomočke, v ambulantah urejajo bolniški stalež, pripravljajo predloge za zdraviliško zdravljenje, predstavitev pred invalidsko komisijo … Delo se ne razlikuje od običajnih ambulant družinske medicine, pacienti dobijo enake storitve.«
Zdravnica, ki dela v enoti Šiška in je odgovarjala na Dnevnikova vprašanja (njenega imena zdravstveni dom ni razkril), pravi, da pri delu s pacienti v ambulanti za neopredeljene ni naletela na zdravstvene težave, ki ne bi bile pravočasno zdravljene. V zvezi s tem je opozorila, da je bila v Šiški že leto dni pred uvedbo teh ambulant organizirana nemotena oskrba za vse paciente, ki so v njihovi enoti ostali brez zdravnika.
Spomnimo, da je ministrstvo za zdravje predvidelo 19 tovrstnih ambulant v Ljubljani. Kmalu se je izkazalo, da tega načrta v osnovnem zdravstvu glavnega mesta ne bodo mogli udejanjiti. Čeprav dobijo zdravniki 80 evrov neto plačila na uro, zdravstveni dom ni zmogel zagotoviti zadostnega kadra. Meščani brez zdravnika so bili posledično soočeni z gnečo pri vpisu in težavami pri navezovanju stika z ambulantami. Vrstili so se tudi pomisleki zaradi prednosti nekdanjih pacientov posameznih enot pri vpisu.
V ljubljanskem zdravstvenem domu zagotavljajo, da se trudijo povečati dostopnost ambulant. Tako se še vedno zavzemajo za spremembo predpisov: po njihovem bi bilo treba dopustiti vključevanje zdravnikov, ki zaenkrat ne smejo delati v ambulantah za neopredeljene. Med njimi so na primer upokojeni zdravniki in zdravniki iz drugih krajev.
Velenje: mnoge bolnike
vidijo prvič
Veliko dela imajo tudi v velenjski ambulanti za neopredeljene. Tedensko jo obišče od 270 do 340 pacientov.
Do 17. februarja se je v njej opredelilo že 909 oseb. »Vpisov in obiskov je
veliko,« ugotavlja direktor ZD Velenje Janko Šteharnik. Delo v ambulanti ne poteka optimalno. Številne težave so posledica okoliščine, da
veliko pacientov zdravniki obravnavajo prvič in ne poznajo njihove (pred)zgodovine. »Ni kontinuitete,« pravi direktor. »Obravnave trajajo dlje, ker je treba vsakič znova
ugotavljati, zakaj je nekdo prišel
v ambulanto.«
Ministrstvo je predvidelo, da bo Maribor potreboval šest ambulant za zavarovane meščane brez izbranega družinskega zdravnika. Danes zadošča ena ambulanta, odprli so jo januarja. Tedensko v njej obravnavajo nekaj več kot sto pacientov, kar je bistveno manj kot v Ljubljani. Nekoliko večjo obremenitev so februarja povzročili predvsem pacienti zdravnice koncesionarke, ki je zaprla svojo ambulanto v Malečniku. »Vseskozi ponavljam, da ambulanta za neopredeljene ne more biti končna rešitev,« je poudaril direktor ZD Maribor Jernej Završnik. »Končna rešitev je absolutno ta, da ima vsak izbranega osebnega zdravnika, in to čim prej, ne v naslednjih petih ali desetih letih.« V mariborski ambulanti za neopredeljene paciente so se do 22. februarja opredelile 204 osebe.
Še manj dela imajo v ambulanti za neopredeljene v Kranju. Do 20. februarja je bila odprta le trikrat, obiskalo jo je skupaj devet pacientov, trije so se v njej opredelili. Zdravstveni domovi so že pred prvimi ambulantami za neopredeljene vzpostavljali različne oblike nadomestne oskrbe, razmere so še vedno zelo raznolike. V nekaterih slovenskih krajih zato še niso odprli predvidenih ambulant za neopredeljene.Ministrstvo za zdravje je napovedovalo tri ambulante za neopredeljene v Novi Gorici. Danes ni tam niti ene, saj ena od družinskih zdravnic še ni povsem zasedena, zato sprejema nove paciente. Napovedanih ambulant prav tako niso odprli v Postojni, Logatcu, Grosuplju ... Zanjo ni potrebe, pravi direktorica grosupeljskega zdravstvenega doma Štefka Zaviršek.