Na ministrstvu za javno upravo so nam potrdili, da sta na razpis za generalnega direktorja policije zaenkrat prispeli dve prijavi. Da se bo prijavil, je že pred dnevi napovedal aktualni vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Senad Jušić, po naših neuradnih informacijah pa se je na razpis prijavil tudi Jušićev predhodnik Boštjan Lindav. Do kandidatov se bo moral najprej opredeliti uradniški svet, ki bo preveril, ali prijavljena kandidata izpolnjujeta natečajne pogoje, nato pa se bo opredelil še do njune primernosti za razpisani položaj. Generalnega direktorja policije na predlog notranjega ministra na koncu imenuje vlada. Rok za prijavo na razpis je potekel v torek, tako da lahko kakšna pravočasno oddana prijava v naslednjih dneh še prispe po pošti.

Čeprav je notranji minister Boštjan Poklukar dlje časa napovedoval, da namerava pred objavo razpisa spremeniti policijsko zakonodajo tako, da bodo lahko za šefa policije kandidirali tudi drugi varnostni strokovnjaki, tožilci in kazenski sodniki, za tokratni razpis veljajo pogoji po stari in še vedno aktualni zakonodaji. To pomeni, da lahko za generalnega direktorja policije kandidirajo le tisti, ki imajo najmanj 15 let delovnih izkušenj v policiji in najmanj osem let izkušenj na vodstvenih delovnih mestih v javnem sektorju.

Različne razlage vodstvenih izkušenj

Za Lindava, ki je bil v preteklosti direktor uprave kriminalistične policije na državni ravni, pred tem pa vodja kriminalistov na kranjski policijski upravi, je uradniški svet lani jeseni že podal pozitivno mnenje, da je primeren kandidat za generalnega direktorja policije. Lindav je namreč vodenje policije prevzel lani spomladi po zamenjavi oblasti, vendar pa je bil ves čas zgolj vršilec dolžnosti generalnega direktorja. Čeprav se je nato kot edini kandidat prijavil na razpis za generalnega direktorja in uspešno prestal sito uradniškega sveta, ni bil nikoli imenovan za poln mandat. Vmes je namreč zaradi poskusov vmešavanja vrha vlade v kadrovanje v policiji počilo med tedanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar in predsednikom vlade Robertom Golobom, ki imenovanja Lindava ni hotel uvrstiti na sejo vlade. Spor se je končal z odstopom ministrice, novi notranji minister Poklukar pa je februarja letos Lindava zamenjal s Senadom Jušićem.

Že ob februarski menjavi so se porajali resni dvomi, ali Jušić sploh izpolnjuje pogoje za vodenje policije. Jušić je sicer karierni policist, ki pa mu manjkajo prave vodstvene izkušnje. V preteklosti je bil namreč pomočnik komandirja na koprski policijski postaji in kasneje pomočnik vodje kriminalistov na koprski policijski upravi. Gre za funkciji, ki se ne štejeta za vodstveni položaj, zato pomočniki in namestniki policijskih vodij niso upravičeni do rednega položajnega dodatka, temveč jim ta pripada zgolj za čas, ko je vodja ves dan odsoten in morajo prevzeti njegove naloge. Da je ministrstvo februarja Jušića sploh lahko imenovalo za vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije, se je zateklo k nekoliko bolj ohlapni razlagi vodstvenih izkušenj, po kateri so upoštevali tudi izkušnje, ki so po naravi podobne vodstvenim. »Pravila policije, ki urejajo medsebojna razmerja, odnose in način dela policijskih enot in uslužbencev policije, določajo, da je vodja enote uslužbenec policije, ki vodi policijsko enoto, ali oseba, ki ga nadomešča, vodstvo enote pa tvorijo vodja enote s svojimi namestniki in pomočniki ter drugi uslužbenci policije, ki jih določi vodja,« so nam tedaj povedali na notranjem ministrstvu.

Policijo že več kot eno leto vodi vršilec dolžnosti

Glede morda nezadostnih Jušićevih vodstvenih izkušenj se bo najprej moral opredeliti uradniški svet, ki pa po nepisanem pravilu navadno ni preveč strog pri preverjanju kriterijev, saj končna odločitev niti ni v njegovih rokah, temveč v rokah ministra in vlade. Uradniški svet namreč ministru ne predlaga zgolj najprimernejšega kandidata, temveč seznam vseh primernih kandidatov. Minister se nato odloči, katerega izmed primernih kandidatov bo vladi predlagal v imenovanje, lahko pa se odloči, da ne bo predlagal nobenega. V tem primeru bi policijo še naprej vodil vršilec dolžnosti, ministrstvo pa bi lahko kasneje objavilo nov razpis za generalnega direktorja policije.

Policija ima že več kot eno leto na čelu vršilca dolžnosti generalnega direktorja, čeprav naj bi bilo vedejevstvo le začasna rešitev. 

Priporočamo