V minulih dneh so na tej šoli potekali popravni izpiti in je bilo ob napetosti učencev zaznati zgolj tišino, zdaj pa je dogajanje v medijsko najbolj oblegani slovenski šoli letošnjega poletja spet zelo hrupno. Ob pripravah na novo šolsko leto danes na jeseniški šoli Prežihovega Voranca tamkajšnje zaposlene čaka izredni pedagoški sestanek, na katerem bodo med drugim izrazili podporo ali nestrinjanje z imenovanjem Jelke Kusterle, ki jo je svet šole imenoval za vršilko dolžnosti ravnateljice. Naj spomnimo, da se je moral prejšnji ravnatelj zaradi policijske preiskave zoper spolno nedotakljivost pred dnevi odpovedati svojemu položaju, medtem ko je njegovo delo začasno prevzela njegova dolgoletna pomočnica Jelka Kusterle.
Ta se je na ogorčenje širše javnosti, saj je ravnatelj kljub kazenski prijavi zoper spolno nedotakljivost poleti na šoli vseeno opravljal svoje delo, odzvala z besedami, da do incidenta na predzadnji šolski dan ni prišlo v šoli, ampak v ravnateljevem domačem okolju, ter da na šoli poleti ni bilo otrok. »Če bi bili učenci v šoli, bi moral ravnatelj zapustiti delovno mesto in šolo z danes na jutri, tako pa je od 24. julija svoje delo opravljal za polovični delovni čas, preostalo pa je bil na bolniški odsotnosti. Zaradi tega nismo vedeli, ali ga lahko odpustimo, ustavilo pa se je tudi pri obtožnem nalogu. Ko smo namreč na preiskovalnem oddelku kranjskega sodišča želeli vprašati, ali je šla obtožnica naprej, se nam ni nihče javil na telefon, potem pa so se 15. julija začele še sodne počitnice,« je povedala Jelka Kusterle. Na naše vprašanje, ali o policijski prijavi ravnatelja res ni obvestila zaposlenih na šoli, je pojasnila, da je po tem, ko je od sveta šole dobila generalno pooblastilo, s katerim je lahko nadomeščala ravnatelja, o njegovi policijski preiskavi obvestila tehnično osebje šole, ki je bilo takrat v šoli, medtem ko učiteljev o tem ni obvestila, ker so bili ti še na dopustu. »Če bodo zaposleni na današnjem izrednem sestanku predlagali kakšno drugo pot glede vodenja šole, se bom umaknila. Utrujena in naveličana sem. Šolo sem pripravljena voditi še največ leto dni oziroma do razpisa za novega ravnatelja, ki bo marca prihodnje leto,« je še pojasnila Jelka Kusterle in dodala, da se je želela letos upokojiti in se je ravno 29. junija, ko so na šoli izvedeli za incident, povezan z ravnateljem, že poslovila od sodelavcev.
Otroci največje žrtve razprtij zaposlenih
Medtem pa so nekateri zaposleni na jeseniški šoli, starši učencev in tisti, ki od zunaj spremljajo dogajanje, zaskrbljeni zaradi dela Jelke Kusterle, saj menijo, da s svojim načinom komunikacije zavira razkrivanje zlorab. Ker je, še preden se je zadeva raziskala, javno zatrdila, da se ni v zadnjih petnajstih letih na šoli dogajalo nič spornega, so jo nekateri označili za »šolski primer« nekoga, ki zaradi lastnih interesov ščiti storilca, zato želijo, da odstopi z mesta vršilke dolžnosti ravnateljice. »Čeprav bi morali biti prioriteta, so učenci največje žrtve šolskega sistema in razprtij znotraj kolektiva, kjer v teh dneh poteka srdito komolčarstvo za položaje,« je jasen naš sogovornik, ki dobro pozna razmere na šoli. Dodal je, da imajo na šoli klan s posebnimi privilegiji, ki so si jih nekateri pridobili na sumljiv način. »Bojim se, da je bil nekdanji ravnatelj žrtvena krava, ki so ga 'molzli', dokler so dosegali privilegije zase, zdaj pa so mu tudi ti obrnili hrbet.« Od vira znotraj zaposlenih na šoli je slišati tudi, da so v kolektivu že dlje časa močno razdvojeni, brez organizacije in komunikacije. Jelka Kusterle naj bi bila že kot nekdanja pomočnica ravnatelja maščevalna in ignorantska do podrejenih, zato se bojijo, da ji bodo sedaj kot vršilki dolžnosti ravnateljice še bolj zrasla krila. Tudi zato si nekateri želijo, da na njen stol čim prej sede nekdo s strokovnimi kompetencami od zunaj.
Prvi indici o neprimernem obnašanju že leta 2005
Na dan pa prihajajo tudi nove podrobnosti glede neprimernega obnašanja nekdanjega jeseniškega ravnatelja. Kriminalisti naj bi namreč med preiskavo na osnovni šoli Prežihovega Voranca konec junija našli tudi zapis učenke iz leta 2005, ki se nanaša na očitke zoper ravnatelja, takrat še učitelja športne vzgoje. Tudi v tem primeru naj bi šlo za obtožbe zoper spolno nedotakljivost, o čemer naj bi se deklica zaupala takratni socialni delavki, kasneje pa tudi takratni ravnateljici Romani Kranjc. Ta naj bi zadevo pometla pod preprogo oziroma zoper učitelja ukrepala zgolj z opominom. Ob poizvedovanju na kranjski policijski upravi o tem, ali informacije naših virov držijo in ali bodo zaradi omenjenega zapisa deklice razširili obtožnico zoper jeseniškega ravnatelja, smo prejeli le skop odgovor, da »policijska preiskava še vedno poteka in nam več informacij trenutno ne morejo posredovati«. Kakor koli, dejstvo je, da je omenjeni sporni učitelj športne vzgoje do ravnateljskega stolčka prišel leta 2008, tri leta po domnevnem dogodku z deklico. Tistega leta ga je kljub ne preveč dobremu mnenju o njegovem delu na tajnem glasovanju podprla večina v kolektivu. Po besedah ene od zaposlenih na šoli naj bi ga nekateri izvolili, »da bo sedel v pisarni in bo imel manj kontakta z učenkami«.
Včeraj pa so kriminalisti zaslišali tudi eno od naših zaupnic iz smučarskotekaške srenje, ki so za Dnevnik spregovorile o svojih slabih izkušnjah z ravnateljem, sicer tudi nekdanjim uspešnim smučarskim tekačem, trenerjem in še vedno predsednikom enega od gorenjskih smučarskotekaških klubov. V Smučarski zvezi Slovenije, kjer trdijo, da dotični z njimi ne sodeluje že od leta 2001, sicer še vedno molčijo o tem, da je imel ta vplivno vlogo tudi na letošnjem svetovnem nordijskem prvenstvu v Planici in je do nedavnega redno sodeloval v številnih pomembnih porah slovenskega smučarskega teka.