Toliko svobode, kot je imajo obcestni preprodajalci sadja in zelenjave v Sloveniji, imajo le redko kje drugje. Stojnice postavijo, kjer se jim zahoče. Podjetja in bančne račune nenehno zapirajo; če jim inšpektorji prepovedo opravljati to dejavnost, odprejo nove. »So posamični primeri, ko imajo že pred začetkom sezonske prodaje na istem naslovu ustanovljenih več podjetij, tudi zastopnik je isti,« so za Dnevnik poudarili v finančni upravi.
Kazni pišejo,
izterjati jih ne morejo
Tako je že vrsto let in ta neslavna tradicija se nadaljuje tudi letos, kajti poskus uzakonitve prepovedi prodaje živil na obcestnih stojnicah v zakonu o kmetijstvu so pred tremi leti preprečili slovenski kmetje, saj bi prepoved veljala tudi zanje. Pristojna ministrstva so takrat napovedala, da bodo tovrstno prodajo blaga regulirali v zakonu o trgovini, vendar se ni zgodilo še nič. Tako najrazličnejše inšpekcijske službe tekajo od stojnice do stojnice in kršiteljem izrekajo globe, pišejo poročila o svojem sizifovem delu, zgodi pa se nič, saj kazni v večini primerov ne morejo izterjati.
»Dejavnost prodaje sadja in zelenjave izvajajo pravne osebe, ki imajo v Sloveniji samo poštni predal, odgovorne osebe imajo naslov v tretjih državah, zato je vročanje uradnih listin neučinkovito. Pravne osebe ustanovijo le za kratko obdobje, včasih krajše od enega leta, in če eni pravni osebi prepovedo izvajati to dejavnost, iste fizične osebe nemudoma ustanovijo drugo pravno osebo. Inšpekcijski in sodni postopki so posledično neučinkoviti. Pravne osebe takoj po ustanovitvi ukinejo plačilni in transakcijski račun, zato izrečenih pravnomočnih kazni ni mogoče izterjati. Inšpekcija ocenjuje, da bi bilo treba zakonsko regulirati prodajo sadja in zelenjave na stojnicah izključno na za to organiziranem in registriranem mestu in ne ob cestah ali na parkiriščih ob njih. Stojnice ob cestah niso najbolj zaupanja vredna mesta za nabavo sadja in zelenjave,« med drugim piše v poročilu o nadzora sadja in zelenjave na stojnicah in tržnicah v letu 2020, ki je objavljeno na spletni strani inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. V tem poročilu so poimensko navedene tudi vse pravne osebe, zoper katere so njihovi inšpektorji v letih 2018 do 2020 na sodišča vložili obdolžilne predloge.
Ne razkrijejo,
kdo ogroža naše zdravje
Iz poročila tudi izhaja, da so med 12. majem in 14. julijem 2020 inšpektorji za varno hrano opravili 292 pregledov, osredotočenih na ugotavljanje sledljivosti ter ustrezne označenosti sadja in zelenjave, porekla, preverjali so tudi higieno na mestu prodaje. Pred štirimi leti je bilo obcestne prodaje sadja in zelenjave zaradi ukrepov, povezanih s covidom, občutno manj, inšpekcijskih pregledov pa občutno več kot danes. Inšpekcija za varno hrano jih je namreč od spomladi do 10. julija letos opravila le 87 ali več kot trikrat manj kot pred štirimi leti.
V skromnem poročilcu, ki potrošniku ne pove prav nič o tem, kdo in kje ogroža njegovo zdravje ter kdo ga zavaja s poreklom sadja in zelenjave, so zapisali, da so neskladnosti ugotovili v skoraj tretjini pregledov. V šestih primerih je šlo za pomanjkljivo sledljivost sadja in zelenjave, v dveh za neustrezno kakovost, v kar 21 za pomanjkljive označbe kakovostnega razreda, sorte ali porekla, v enajstih primerih za pomanjkljivo higieno … Izrekli so nekaj opozoril, izdali štiri plačilne naloge in dve odločbi o prekršku. Komu, kje, zakaj; je bilo ogroženo zdravje potrošnikov; od kod izvira glavnina sadja in zelenjave, ki sta naprodaj na obcestnih stojnicah; pripravljajo rešitev tega problema …? To smo med drugim vprašali upravo za varno hrano. Na odgovore čakamo od četrtka, 11. julija.
Stari grehi, nova podjetja
Urnejša in s podatki bolje oskrbljena je, kot kaže, finančna uprava. Sporočili so nam, da so letos pri sezonskih prodajalcih sadja in zelenjave na obcestnih stojnicah opravili več kot petdeset nadzorov, dobro polovico pri vsega petih pravnih osebah, ki organizirajo tovrstno prodajo. Delež nadzorov s kršitvami je bil skoraj tretjinski. Enega zavezanca so vzeli pod drobnogled kar osemkrat. Med drugim so mu začasno prepovedali opravljati to dejavnost, zasegli so mu tudi stojnico, drugo opremo in denar. Lani so tak ukrep izrekli šestim kršiteljem. Enemu od njih so kmalu po odpravljenih nepravilnostih vnovič začasno prepovedali opravljati dejavnost, saj je zakrivil druge prekrške. Eni pravni osebi je finančna inšpekcija prodajo na stojnicah začasno prepovedala že leta 2022, a jo je lani nadaljevala, čeprav nepravilnosti v tem času ni odpravila. Dve podjetji, ki so jima lani začasno prepovedali prodajo na obcestnih stojnicah, pa sta v slogu slovenske ljudske pesmi »nič nam ne morejo« poslovanje nadaljevali prek nove družbe, ne da bi odpravili stare grehe.
Samo letos je finančna inšpekcija pretkanim preprodajalcem sadja in zelenjave izdala osemnajst prekrškovnih aktov in jim izrekla za 71.000 evrov glob. Lani je uvedla štirideset prekrškovnih postopkov, v 26 zadevah je bil izdan plačilni nalog, v 14 pa prekrškovna odločba. Finančni inšpektorji so prekrškarjem v letu 2023 izrekli za 137.100 evrov glob (leta 2022 za 235.750 evrov, leta 2021 za blizu 200.000 evrov …). Največ kršitev se nanaša na neizdajo računov, na nepotrjevanje računov v davčnih blagajnah, na nepravilno vsebino računov in na zaposlovanje na črno. Toda v finančni upravi priznavajo: »Izrečene globe v večini primerov niso plačane in izterjane.«
Potrdili so tudi, da ima ista družba obcestne stojnice na različnih koncih Slovenije, največ pa jih je na Primorskem, Gorenjskem in v okolici Ljubljane. Finančno upravo smo tudi prosili za imena kršiteljev, ki so jim letos že izrekli kazni. Nismo jih dobili. »Zaradi varovanja davčne tajnosti konkretnih podatkov o nadzorih ne moremo podati,« so se izgovorili v finančni upravi v zvezi s preprodajalci sadja, ki državi Sloveniji ne plačujejo domala nobenih dajatev, poštenim ponudnikom sadja in zelenjave, ki imajo svojo dejavnost registrirano, pa so huda nelojalna konkurenca. Ker jim promet v času obcestne prodaje močno upade, so tudi sami prisiljeni del prodaje sadja in zelenjave iz urejenih objektov preseliti na stojnice ob cesti.