Zakonska novela bo omogočila učinkovitejše izvajanje nadomestitvene gradnje in s tem hitrejši dostop v ujmi prizadetega prebivalstva do osnovnih bivališč, je prepričana vlada, ki je bila v razpravi deležna kritik o zamudah pri zagotavljanju bivališč ljudem, katerih objekti so zaradi poplav ali plazov tako ogroženi, da se jih bo porušilo. DSU bo v skladu z novelo med drugim sklenila sporazumne pogodbe za odkup nepremičnin, ki so oziroma bodo s sklepom vlade zaradi velike ogroženosti zaradi poplav ali plazov predvidene za odstranitev, poskrbela za njihovo odstranitev, zemljišča pa nato predala v upravljanje direkciji za vode. DSU bo izvedel tudi postopke za gradnjo nadomestitvenih objektov za lastnike, katerih nepremičnina je predvidena za odstranitev. Metodologijo in normative bo določila vlada. Z novelo naj bi pospešili izbor izvajalcev in zagotovili nadzor nad cenami izvajalcev, da se prepreči »čezmerno okoriščanje«.
V opoziciji so noveli nasprotovali. Ni razlogov za prenos nalog na DSU, ki nima izkušenj s tega področja, so poudarjali, postopki bodo le še daljši. Že tako je vlada glede na svoje napovedi v zamudi in nihče od prizadetih, ki se morajo seliti, še nima zagotovljenega nadomestitvenega objekta. Jožef Jelen, SDS, je opozoril, da je vladna služba za obnovo po poplavah in plazovih ugotovila, da stvari ne potekajo, kot so obljubili, in da bo od poplav 4. avgusta 2023 kmalu minilo eno leto, niso pa začeli z gradnjo niti ene stanovanjske hiše. »Zdi se, da želi nekdo le prenesti odgovornost na nekoga drugega,« je dejal Jelen.
Vodja vladne službe za obnovo po poplavah Boštjan Šefic je dejal, da je namen novele pospešiti postopke, saj bodo vključeni ljudje, ki imajo izkušnje s projektiranjem, javnim naročanjem, gradnjo. Glede hitrosti gradnje je poudaril, da ne bo šlo za začasne objekte, ampak za stalne domove, ki bodo odporni na prihodnje vremenske ekstreme. Priznal je, da je pri cenitvah in drugih postopkih prišlo do zamika glede na napovedi, ampak »gre za zahtevne postopke in ne smemo ubirati bližnjic«.