Novembra 2018 so v družbi Slovenski državni gozdovi (SiDG), ki jo je vodil Zlatko Ficko – glavni direktor je bil od 1. maja 2017 do 5. maja 2020 –, opazili, da so v zaklenjeni obori Stari log (obora je ograjen del lovišča, namenjen intenzivni reji divjadi in njenemu odstrelu) kočevskega lovišča s posebnim namenom (LPN) neznanci na črno posekali 465 kubičnih metrov državnega lesa, tedaj vrednega dobrih 24.000 evrov. Del so ga pustili ob makadamski gozdni cesti, povečini drva in drug manj kakovosten les, 39 kubikov so ga našli pri enem od domnevno vpletenih (ta les je SiDG dobil nazaj), nekaj več kot 220 kubikov pa so ga zmikavti že prodali.
O kraji odločajo že skoraj šest let
SiDG je policistom takoj naznanil sum storitve kaznivega dejanja. Policijska uprava Ljubljana je 12. aprila 2019 proti petim osumljencem (proti uslužbencu SiDG, trem lovcem, zaposlenim v Zavodu za gozdove Slovenije (ZGS), in uslužbencu GG Bled) na ljubljansko okrožno državno tožilstvo vložila kazensko ovadbo zaradi suma storitve kaznivega dejanja velike tatvine. Toda zadnji julijski dan leta 2020 je okrožna državna tožilka Jasmina Vesel kazensko ovadbo zoper štiri osumljence zaradi pomanjkanja dokazov, da so storili naznanjena kazniva dejanja, zavrgla. Isti dan je tožilstvo proti revirnemu lovcu, tedaj zaposlenemu v ZGS, pri katerem so našli 39 kubikov na črno posekanega lesa, vložilo obtožni predlog s predlogom za izdajo kaznovalnega naloga. Začasni direktor SiDG je bil takrat Samo Mihelin, ki je to družbo vodil od 5. maja 2020 do 10. februarja 2021.
Iz ljubljanskega okrožnega sodišča so nam sporočili, da so 2. septembra 2020 izdali kaznovalni nalog, a ker je obdolženec vložil ugovor, so sodbo o kaznovalnem nalogu razveljavili. Zadeva zdaj poteka po rednem postopku, glavna obravnava pa bo šele septembra. Ker se v SiDG pod Mihelinovim vodstvom niso strinjali s štirimi zavrženimi policijskimi ovadbami v tej zadevi, so 7. januarja 2021 sami začeli kazenski pregon tudi proti omenjenim štirim osumljencem. Na ljubljansko okrožno sodišče so vložili zahtevo za preiskavo. Predlagali so mu, naj dodatno razišče okoliščine nezakonitega poseka državnih smrek in hrastov. Tudi ta zahteva je še vedno brez epiloga.
SiDG odstopil od kazenskega pregona tatov
Tako bo tudi ostalo, kajti Matjaž Juvančič, ki je bil v. d. glavnega direktorja SiDG od 24. maja do 31. decembra 2022, je julija 2022 umaknil zahtevo za preiskavo zoper štiri osumljence in sodišču predlagal, naj postopek proti njim v celoti ustavi. O tem so dolgo časa molčali. »Po dodatni proučitvi so strokovne službe družbe ugotovile, da ni možnosti, da bi vložena zahteva za preiskavo, ki jo sodišče v celoti izvaja na stroške družbe, prinesla nove materialne dokaze oziroma nove neposredne dokaze, ki bi spremenili odločitev državnega tožilstva, ki je v konkretni zadevi zavrglo zelo obširno in natančno ovadbo PU Ljubljana,« so to potezo naknadno pojasnili v SiDG.
Lansko jesen so zato na pobudo opozicijske stranke SDS o peripetijah z ukradenim lesom govorili tudi na skupni seji parlamentarnih odborov za finance in za kmetijstvo. Poslanke in poslanci so vlado pozvali, naj zoper odgovorno osebo v SiDG sproži kazenski in odškodninski postopek zaradi opustitve dolžnega ravnanja v povezavi z naklepno opustitvijo zahteve za preiskavo ter odstopa od kazenskega pregona v predmetni kazenski zadevi. Z vlade so jim odgovorili, da ob upoštevanju zelo jasne zakonske ureditve organom družbe SiDG ni mogoče očitati opustitve dolžnega ravnanja, zato uresničitev omenjenega poziva ne bi bila niti smiselna niti smotrna. Pojasnilo SiDG je na omenjeni seji v državnem zboru ponovil tudi Marko Matjašič, ki je glavni direktor te družbe od 1. januarja lani. Poudaril je, da so bili številni argumenti v prid umiku zahteve za preiskavo. »Glavni je bil ta, da je tožilstvo zavrglo kazensko ovadbo zoper štiri osumljence, v nadaljevanju pa niso našli novih dokazov, da bi bila preiskava uspešna. Možnost za pozitiven rezultat je bila minimalna,« je dejal Matjašič in zagotovil, da v SiDG zdaj obvladujejo tatvine lesa. »Preprečujemo veriženje med izvajalci, imamo videonadzor, kontrole so tudi čez vikend in imamo lastne kamione. S tem ukrepom preprečujemo manipulacije z lesom,« je dejal.
Zavod za gozdove preseneča molk pristojnih
Čudijo se tudi v Zavodu za gozdove Slovenije (ZGS), ki sicer označuje drevje za posek, saj jih niti tožilstvo niti sodišče nista seznanila, da je bil zaradi kraje lesa v obori Stari log v LPN Kočevsko podan obdolžilni predlog. »ZGS tudi ni bil uradno seznanjen, da trenutno poteka glavna sodna obravnava v tej zadevi. Te informacije je dobil od zaposlenega, ki je bil vabljen na glavno obravnavo kot priča v postopku. Vabljenih naj bi bilo več zaposlenih, med njimi tudi vodja lovišča Marko Vilfan. Glavna obravnava naj bi bila v kazenski zadevi zoper obdolženega nekdanjega zaposlenega revirnega lovca II. ZGS o tem postopku ni bil podrobneje seznanjen, kar je zelo nenavadno, saj je bil po naših informacijah obdolženi, zdaj že bivši zaposleni revirni lovec, v obdobju priprave obtožnega predloga verjetno še vedno zaposlen v ZGS,« so kritični v gozdarskem zavodu.
Te dni so se razširile govorice, da naj bi tožilci obnovili postopek proti štirim osumljencem, novembra 2018 domnevno vpletenim v opisano krajo lesa. V uradu vodje ljubljanskega okrožnega državnega tožilstva so za Dnevnik poudarili, da to ne drži.