Najnovejši podatki raziskave Globalni podjetniški monitor kažejo, da se zgodnja podjetniška aktivnost žensk pri nas že nekaj let zapored vztrajno povečuje. Medtem ko je bila Slovenija pred desetletjem po tem kazalniku uvrščena zelo nizko, se je zdaj povzpela nad povprečje evropskih držav. To je dokaz, da žensko podjetništvo pri nas pridobiva zagon in prepoznavnost, je bilo slišati na dogodku. Navzoče podjetnice so poudarile, da sta jim prav usposabljanje in finančna spodbuda zelo pomagala pri ustanovitvi podjetja in zagonu poslovanja.

Udeleženke srečanja je nagovoril Rok Capl, direktor Spirita Slovenija. F Spirit Slovenija

Udeleženke srečanja je nagovoril Rok Capl, direktor Spirita Slovenija. Foto: Spirit Slovenija

Velik potencial za gospodarsko rast

Vloga ženskega podjetništva v gospodarstvu je izjemno pomembna, saj predstavlja velik potencial za gospodarsko rast in nova delovna mesta. Na Spiritu Slovenija ter ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport se tega zelo dobro zavedajo, zato že vrsto let izvajajo programe za spodbujanje ženskega podjetništva. Leta 2019 so razvili program podjetniškega usposabljanja za podjetnice začetnice ABC podjetništva in doslej ga je uspešno končalo že več kot 1600 obetavnih podjetnic. Te se po uspešno zaključenem usposabljanju lahko prijavijo na natečaj za podelitev finančnih spodbud za najboljši poslovni model. Strokovna komisija je letos na natečaju izbrala kar sto odličnih poslovnih modelov podjetnic začetnic ter vsakega nagradila s 3000 evri finančne spodbude.

Zavedamo se, da ste ženske v poslovnem svetu pogosto bolj premišljene in previdnejše, kar pomeni, da vaša podjetja morda ne rastejo tako hitro. A prav zaradi tega ustvarjate podjetja s trdnimi temelji, kar je izjemno pomembno za trajnostni razvoj gospodarstva.

Rok Capl, direktor Spirita Slovenija

Tradicionalni dogodek Nadgrajujemo znanje in delimo izkušnje, ki je bil zasnovan kot razstavni prostor s predstavitvijo izdelkov in storitev udeleženk, je letos povezal udeleženke dveh generacij usposabljanja ABC podjetništva. »Podjetništvo ni le poklic, je način življenja, ki odpira vrata do številnih priložnosti, rasti in osebnega razvoja. Pot podjetnika ni vedno enostavna, a z žensko vztrajnostjo, intuicijo in odločnostjo lahko premagate vsako oviro in dosežete vrhunske rezultate. Zavedamo se, da ste ženske v poslovnem svetu pogosto bolj premišljene in previdnejše, kar pomeni, da vaša podjetja morda ne rastejo tako hitro. A prav zaradi tega ustvarjate podjetja s trdnimi temelji, kar je izjemno pomembno za trajnostni razvoj gospodarstva. Upam, da boste še naprej z enako strastjo in predanostjo uresničevale svoje poslanstvo ter bile zgled drugim podjetnicam, mi pa vam bomo tudi v prihodnje stali ob strani s pestro ponudbo programov, podpore in mentorstva,« je v uvodu dejal Rok Capl, direktor Spirita Slovenija.

Ključno sprejemanje novih tehnologij

Udeleženke so v nadaljevanju prisluhnile Boštjanu Kožuhu, ustanovitelju svetovalnega podjetja AGI Institute, ki je predstavil pogled na generativno umetno inteligenco in njen vpliv na prihodnost poslovanja. »Umetna inteligenca je vznemirljivo področje, ki bo bistveno vplivalo na prihodnost naših podjetij. Čeprav inovacije, kot so personalizacija izdelkov, optimizacija procesov in napovedna analitika, niso več novost, je generativna umetna inteligenca v zadnjem letu popolnoma pretresla poslovni svet, saj prinaša številne nove priložnosti in izzive. ChatGPT je samo eno drevo v gozdu generativne umetne inteligence, saj to ni edino orodje, ki uporablja modele umetne inteligence podjetja OpenAI,« je dejal. Izjemno hiter razvoj umetne inteligence se bo v prihodnjih letih nadaljeval v smeri tako imenovane splošne umetne inteligence oziroma superinteligence. Ker bo v prihodnje sprejemanje novih tehnologij in načinov dela ključno za uspešno prilagoditev poslovanja in doseganje pozitivnih rezultatov, je predavatelj udeleženkam predstavil tudi različne primere uporabe ter nekaj konkretnih korakov za vključevanje umetne inteligence v poslovanje.

Svoje podjetniške začetke je z udeleženkami delila Eva Birsa, direktorica podjetja Evitas Shop, ki na spletu prodaja izdelke za nosečnice, dojenčke in mamice. Kot je povedala, se je njena samostojna podjetniška pot začela zelo spontano, danes pa podjetje zaposluje dvanajst ljudi, pri čemer se je srečala s številnimi izzivi pri iskanju pravih kadrov zaradi različnih predstav o delu in delovni etiki. V nadaljevanju se je predstavilo vseh štirinajst podjetnic, ki so razstavljale svoje izdelke na dogodku, dogajanje pa je obogatil tudi nastop glasbene skupine The Plut Family. Srečanje je bila odlična priložnost za povezovanje in mreženje med podjetnicami ter gradnjo močne podjetniške skupnosti, ki bo spodbujala rast in razvoj ženskega podjetništva v Sloveniji, je bilo letos večkrat slišati na dogodku. Udeleženke so izrazile tudi navdušenje nad programom ABC podjetništva, saj jim ponuja raznovrstno podjetniško znanje, ki ga potrebujejo za uspešno uresničevanje svojih ambicioznih načrtov. 

Priporočamo