Zaradi neurejenega zdravstvenega sistema, ki se med drugim odraža v dolgih čakalnih vrstah, so zasebna zdravstvena podjetja privlačna prevzemna tarča; tudi tista, ki nimajo koncesij za izvajanje zdravstvenih storitev oziroma ponujajo plačljive storitve. Pri dražjih posegih, ki presegajo tri, štiri tisočake, se tudi premožnejši sloj v večini primerov raje postavi v čakalno vrsto, medtem ko je povpraševanje po storitvah v vrednosti nekaj deset ali sto evrov precejšnje, je pojasnil poznavalec razmer, ki je želel ostati neimenovan. Zato zasebne zdravstvene organizacije kujejo visoke dobičke glede na vložena sredstva.
Po več prevzemih zdravstvenih organizacij v zadnjem času se je pred kratkim odvil prevzem v zobozdravstvu, ki mu bo po vsej verjetnosti sledilo še več podobnih poslov. Prek marca letos ustanovljenega podjetja Generali Growth Equity Fund, upravljan s strani družbe Generali Investments bo prevzela celjsko podjetje Zobozdravstvo Diamant. Slednjega je, kot fizična oseba, do nedavnega lastniško obvladoval zobozdravnik Jure Robič.
Prevzemi zavarovalnic
v zdravstvu
V začetku aprila je Robič ustanovil podjetje DMT Holding, teden kasneje pa na novoustanovljeno podjetje prenesel lastništvo Zobozdravstva Diamant. Ustanovitveni kapital DMT Holdinga, ki ga je predstavljala ordinacija Zobozdravstva Diamant kot stvarni vložek, je znašal 14,75 milijona evrov. Podatki o poslovanju Zobozdravstva Diamant za preteklo leto še niso javno dostopni, v letu 2020 pa je podjetje ob 2,05 milijona evrov prihodkov od prodaje ustvarilo 1,02 milijona evrov denarnega toka iz poslovanja (EBITDA), ki pove, koliko sredstev podjetju ostane za naložbe, vračilo posojil in izplačilo dobičkov lastnikom. Po ocenah poznavalca razmer bi dogovorjena prevzemna cena lahko znašala okoli 10-kratnik EBITDA Zobozdravstva Diamant, torej upoštevaje ta kazalec iz leta 2020 okoli 10 milijonov evrov (EBITDA bi se lahko lani povečal). Dogovorjeno kupčijo med Generali Growth Equity Fund in Robičevim zobozdravstvenim podjetjem mora kot vsak nekoliko večji prevzem odobriti še Javna agencija RS za varstvo konkurence (AVK), vendar gre v tem primeru zgolj za formalnost.
Od decembra lani na dovoljenje AVK čaka še prevzem podjetja Barsos MC, ki ga namerava prevzeti zdravstvena zavarovalnica Vzajemna. Po neuradnih podatkih so se za nakup Barsosa, ki je leta 2020 ustvaril 1,64 milijona evrov prihodkov, zanimali tudi drugi. Prek povezanih podjetij je Barsos leta 2015 prevzel poslovnež Goran Kristan, ki je leta 2016 postal solastnik podjetja z oblačili Modiana, iz katerega se je leta 2019 umaknil. V preteklem letu je Vzajemna pridobila tudi 51-odstotni lastniški delež v podjetju Aristotel iz Krškega. Preostalega ima Darja Čakar skupaj z družinskima članoma, ki po prevzemu še naprej vodi največji zasebni zdravstveni center v jugovzhodni Sloveniji. Po ustanovitvi leta 1998 je Aristotel najprej pridobil koncesijo krške občine za izvajanje ambulante splošne medicine in dovoljenje za izvajanje medicine dela, z leti pa je dejavnost razširil, med drugim na več samoplačniških specialističnih ambulant. Za Aristotela, ki je predlani ustvaril 2,5 milijona evrov prihodkov, sta se leta 2019 zanimala Zavarovalnica Triglav in Sava Re, vendar je nazadnje kupčija spodletela.
Hitrejša obravnava
pri zdravnikih
Zdravstvena podjetja so za zavarovalnice, ki proti plačilu dodatnih paketov zavarovanj zavarovancem omogočajo hitrejšo obravnavo pri zdravnikih, zelo privlačna tarča. Še preden se je Vzajemna lani dogovorila za dva prevzema, sta Zavarovalnica Triglav in Sava Re prevzeli nekaj zdravstvenih organizacij. Najprej sta leta 2019 s ciprsko družbo Cinxro Holdings sklenili pogodbo za nakup Diagnostičnega centra Bled. Skupina Diagnostični center Bled, ki jo sestavljajo podjetja Medi Cons, GE ambulanta, Gastromedica, MTC Fontana, Cardial in DC Naložbe, je leta 2020 ustvarila 14 milijonov evrov prihodkov. Cardial je postal del skupine Diagnostični center Bled leta 2020, potem ko sta ga Zavarovalnica Triglav in Sava Re odkupili od Savine hčerinske družbe Sava Turizem. Podjetje DC Naložbe pa je bilo ustanovljeno jeseni 2020 s ciljem nakupa zemljišča v Ljubljani za gradnjo novega medicinskega centra. Za zemljišče, veliko okoli pet tisoč kvadratnih metrov, v bližini Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta Soča je podjetje DC Naložbe po javno dostopnih podatkih odštelo tri milijone evrov. Za načrtovani projekt se trenutno pridobiva gradbeno dovoljenje, smo izvedeli neuradno.
Prek Diagnostičnega centra Bled sta Sava Re in Zavarovalnica Triglav lani od ciprskega podjetja Ampelus Holding Limited v lasti poslovneža Igorja Laha prevzeli še Kirurški sanatorij Rožna dolina, prvo zasebno kirurško bolnišnico, ustanovljeno leta 1997. Tako kot Diagnostični center Bled je Kirurški sanatorij eden največjih koncesionarjev v zdravstvu. Po zadnjih javno dostopnih podatkih je Kirurški sanatorij leta 2020 ustvaril 7,15 milijona evrov prihodkov.
Konec preteklega leta pa je Diagnostični center Bled v sodelovanju s finančnim skladom Alfi pridobil 80-odstotni lastniški delež mariborskega podjetja MDT & T, ki se ukvarja z medicinsko diagnostiko, v lasti pa ima tudi podjetje Šubic-Diabetologija. Dotedanja lastnika, Majdica Slokan in Andrej Veble, sta obdržala vsak po 10-odstotni lastniški delež. Ob sklenitvi pogodbe sta prevzemnika, od katerih Alfi obvladuje nekoliko višji lastniški delež, pridobila opcijo, da lahko čez čas odkupita še petinski lastniški delež podjetja z več kot dvema desetletjema izkušenj v medicinski diagnostiki. MDT & T, ki ima koncesijo, poleg tega pa kot številne druge zasebne zdravstvene organizacije deluje samoplačniško, je leta 2020 ustvaril 4,7 milijona evrov prihodkov. Na začetku lanskega leta je Alfi zaključil prevzem 79-odstotnega lastniškega deleža največje zasebne zdravstvene organizacije za medicinsko diagnostiko Medilab, ki preiskave opravlja od leta 1997. V letu 2020 je Medilab ustvaril 6,25 milijona evrov prihodkov.