Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP) je pred nekaj meseci ugotovila, da štirje delničarji družbe Tanin Sevnica, z direktorjem Ivanom Mirtom na čelu​, ki ima v lasti okoli 52 odstotkov delnic sevniške družbe, delujejo usklajeno. Zato jim je odvzela glasovalne pravice. Po ugotovitvah ATVP so ti delničarji obvladovali dobrih 83 odstotkov delnic Tanina z glasovalnimi pravicami, kljub temu pa niso nikoli objavili prevzemne ponudbe za nakup vseh delnic, kar bi morali storiti na podlagi zakona o trgu finančnih instrumentov. Pogoj, ki ga je ATVP dal štirim delničarjem za vnovično pridobitev glasovalnih pravic, je bil objava prevzemne ponudbe oziroma znižanje lastniškega deleža v Taninu.

Na začetku septembra so »kaznovani« lastniki Tanina, skupaj s še petimi manjšimi delničarji sevniške družbe, prevzemno ponudbo objavili. Pred objavo ponudbe so prevzemniki skupaj obvladovali 94 odstotkov lastništva sevniške družbe. V prevzemni ponudbi, v kateri prag njene uspešnosti in najnižji odstotek vseh delnic, ki bi jih morali prevzemniki pridobiti, da bi bila uspešna, nista bila določena, so za delnico ponujali 228,42 evra. Sprejel jo je le en delničar, ki je imel v lasti 20 delnic oziroma 0,03-odstotni lastniški delež Tanina. To je zadostovalo, da so štirje delničarji, ki so jim bile odvzete glasovalne pravice, legalizirali svoje nezakonito stanje, kot je to v postopku ugotavljanja njihovega usklajenega delovanja ugotovila ATVP.

Odsotnost dividend

Upoštevaje število vseh izdanih delnic in višino prevzemne ponudbe vrednost Tanina znaša 15,95 milijona evrov. Konec leta 2023 je bil bilančni dobiček sevniške družbe 19,4 milijona evrov. Na avgustovski skupščini je bila sprejeta odločitev, da bilančni dobiček ostane nerazporejen in da se bo o njem odločalo v prihodnjih letih. Od bilančnega dobička se mora za dividende praviloma nameniti vsaj štiri odstotke osnovnega kapitala. Če tolikšen delež dobička ni razdeljen med delničarje, se takšen skupščinski sklep lahko na sodišču izpodbija. Potem ko je ATVP odločil, da velika večina delnic nima glasovalne pravice, je bilo na skupščini prisotnega le 0,43 odstotka kapitala. Natančneje, skupščine se je udeležila le ena mala delničarka, ki je imela v lasti 300 delnic, kar je predstavljalo 0,43 odstotka vseh izdanih delnic.

Tanin iz kostanjevega lesa

Tanin, po katerem se imenuje sevniška družba, je naravna kemična spojina v rastlinah. V svoji tovarni družba Tanin kot surovino uporablja les domačega kostanja, saj je v okolici Sevnice veliko kostanjevih gozdov. V prvi fazi tehnološkega procesa pridobivajo tanin z ekstrakcijo kostanjevega lesa. Prvotna proizvodnja tanina za usnjarsko industrijo se je razširila na paleto več drugih izdelkov, pri čemer osnovno usmeritev predstavlja zeleni progam, ki med drugim obsega proizvodnjo aditivov za prehrano živali, v kateri tanini nadomeščajo antibiotike.

Tanin, ki je lani praznoval stoletnico obstoja, svoje poslovanje financira skoraj izključno z lastniškimi viri. Od bilančne vsote v višini 25,9 milijona evrov je imel konec lanskega leta 90 odstotkov lastniškega kapitala, pri čemer dolgoročnih finančnih obveznosti sploh ni imel, kratkoročne finančne obveznosti so znašale le 46 tisočakov, za dobra dva milijona evrov pa je bilo poslovnih obveznosti. Konec leta 2023 je imel Tanin na računih okoli 2,3 milijona evrov denarnih sredstev.

Prevzemno ponudbo, v kateri prag njene uspešnosti in najnižji odstotek vseh delnic, ki bi jih morali prevzemniki pridobiti, da bi bila uspešna, nista bila določena, je sprejel le en delničar, ki je imel v lasti 20 delnic oziroma 0,03-odstotni lastniški delež Tanina.

Padec dobička

V preteklem letu je Tanin, ki zaposluje okoli 130 delavcev, ustvaril približno 21 milijonov evrov prihodkov od prodaje, kar je bilo skoraj petino manj kot v letu pred tem. Približno 95 odstotkov prodaje Tanin doseže na izvoznih trgih, pri čemer je ključen italijanski, na katerem je bilo lani ustvarjenih okoli 30 odstotkov prodaje, sledil je ruski trg, kjer so realizirali dobro desetino prihodkov od prodaje. Čisti dobiček se je lani znižal za dobrih 80 odstotkov, na okoli 552.000 evrov. Z zagonom nove kondenzacijske turbine minulo leto je Tanin postal samooskrben z električno energijo. Vprašanje, kako posluje v letošnjem letu, in več drugih vprašanj smo naslovili na Ivana Mirta, vendar odgovorov nismo prejeli. Po načrtih naj bi prihodki od prodaje tudi letos dosegli 21 milijonov evrov. 

Priporočamo