Vlada mora v šestih mesecih od uveljavitve novele uskladiti določbe uredbe o sosežigu, okoljsko ministrstvo pa mora v enem letu od uveljavitve zakona uskladiti okoljevarstvena dovoljenja upravljalcev naprav za sosežig. Ti imajo nato na voljo štiri leta, da svoje obratovanje uskladijo s strožjimi pravili.

V družbi Alpacem Cement (prej Salonit Anhovo) znova opozarjajo, da predlog spremenjene uredbe določa pogoje, ki jim z dostopno tehnologijo ni mogoče zadostiti. Kot pravijo, so na podlagi »podrobnih mednarodnih analiz ugotovili, da nikjer na svetu ne obstaja že razvita in v velikem industrijskem obsegu preverjena« tehnologija, ki bi zagotavljala nenehno izpolnjevanje vseh zakonodajnih pogojev. Če bo vlada vztrajala pri tako strogih pogojih, bi to lahko po njihovih besedah vodilo v zaprtje cementarne.

Zagovorniki sprememb vztrajajo, da mora zakonodaja ščititi zdravo življenjsko okolje prebivalcev, ne pa dobička podjetij. »Državni zbor se je z ustavno večino, brez glasu proti, odločil, da bo v tem primeru postavil pravico do zdravega življenjskega okolja na prvo mesto. Če podjetje Alpacem zaradi zmanjšanja lastnega dobička ni pripravljeno slediti novim okoljskim pogojem delovanja v korist zdravja prebivalk in prebivalcev Kanala ob Soči in širše, za kar imajo na voljo več kot štiri leta, potem je zaprtje tovarne povsem na mestu,« je jasen Aljoša Petek iz PIC – Pravnega centra za varstvo človekovih pravic. 

Priporočamo