Redno skrbijo za izpopolnjevanje na področju avtomatizacije in strojegradnje ter vlagajo v razvoj opreme za obvladovanje problematike merjenja tesnosti in drugih odstopanj izdelkov. V prvih letih delovanja podjetja so stroj naredili in poslali kupcu ter ga pri tem pogosto še dograjevali. Danes je stroj povsem pripravljen, ko zapusti njihovo proizvodnjo. Pri strojegradnji jih odlikuje predvsem to, da ponujajo celovito rešitev od ideje do izvedbe in zelo pomembno poprodajno podporo. Usmerjeni so k temu, da je vedno mogoče še kaj izboljšati, tako gledajo tudi na svoje procese, storitve in izdelke.
Iz spodobnih služb v manj gotovo prihodnost
Zgodba podjetja se je začela leta 2008 v garaži staršev bratov Kokalj. Podjetje so odprli trije: brata Jure in Janez ter prijatelj Miha Nastran. »Takrat smo imeli vsi trije spodobno službo, delali smo v svojem poklicu, sam sem bil kot diplomirani inženir strojništva v nekem podjetju tehnični direktor in mi ni bilo hudega. S projekti smo se sprva ukvarjali popoldne in ponoči. Počasi so prihajali tudi večji in zahtevnejši projekti, vse, kar smo zaslužili, smo vložili v nakup strojev in opreme,« danes pravi Jure Kokalj, glavni direktor podjetja. »Dobili smo priložnost, jo zgrabili, se lotili dela in zdaj smo, kjer smo.«
In kje so?
»Upam si reči, da smo na svojem področju v evropskem vrhu. Za nas dela približno 40 ljudi, v glavnem sicer poslujemo na domačem trgu, a so kupci glavni igralci na svojih področjih, od Hidrie in Kolektorja do LTH, Domela, Taluma in Boscha.« Še največjo težavo jim predstavlja občasna omejitev na njihovi strani, da je namreč več povpraševanja po njihovih storitvah, kot jim ga uspe zadovoljiti.
Do prelomne točke so prišli leta 2012, ko so se odločili, da se popolnoma osredotočijo na podjetje. Pri delu so našli nišo v strojništvu in se v njej specializirali. Preizkusi tesnosti so danes konkurenčna prednost pred drugimi podjetji. Stranke so nato povpraševale po označevanju, montaži in robotih, zato so storitve postopno dodajali in se sproti učili. Takrat so že imeli največjega kupca, s katerim poslujejo še zdaj. Sodelujejo z več kupci, s katerimi so se skupaj razvijali in ki so tako rekoč njihovi strateški partnerji. Zadnji dve leti imajo poslovnega partnerja tudi v Nemčiji, ta skrbi za prodajo in servis na tem območju.
Na pragu velike investicije
Ob tem sta brata še na pragu velike investicije, saj imajo namen zgraditi in opremiti nove poslovne prostore. Nekdanje garažno podjetje je danes v procesu tri milijone evrov vredne naložbe v gradnjo lastnih prostorov, ki obsegajo delavnice in pisarne na okoli 2000 kvadratnih metrih. Trenutni prostori so premajhni in so bili sprva mišljeni kot začasna rešitev, ki pa je ostala v uporabi več let, od novih prostorov pa si obetajo boljše pogoje za naslednje korake v razvoju podjetja. Pri čemer Jure Kokalj ne more mimo vseprisotne birokracije. »Na vsakem koraku nas duši pretirano ukvarjanje z dokumenti.«
Podjetje KNT je primer uspešne rasti in inovativnosti na področju preizkusov tesnosti in strojegradnje s poudarkom na kakovosti izdelkov, odzivnosti ter podpori strankam pred prodajo in po njej. Za prihodnost načrtujejo širitev laboratorijske dejavnosti in razvoj novih generacij merilnih naprav. Redno vlagajo v razvoj na področjih, kjer se sproti pokažejo potrebe. Njihov laboratorij je bil akreditiran pred dvema letoma, potem ko so nekaj let prej prepoznali potrebo po akreditaciji. Od leta 2015 podjetje organsko raste po 20 odstotkov na leto. V tujini, predvsem v Nemčiji, se je rast letos upočasnila zaradi gospodarske krize. Velika večina njihovih projektov je za avtomobilsko industrijo, kjer vidijo prihodnost v hibridni tehnologiji.