Medtem ko so delniški trgi pretekli teden končali dokaj mirno, je sektor informacijske tehnologije pridobil več kot 4 odstotke. Tehnološki sektor je eden od treh v indeksu S&P 500, ki so letos v zelenem območju. Sektorja tehnologija in komunikacijske storitve sta pridobila več kot 30 odstotkov, medtem ko so vsi ostali sektorji do zdaj negativni, kar najverjetneje odraža negotovost glede povišanja dovoljenega zadolževanja ZDA, prihodnjih dvigov obrestnih mer s strani centralnih bank in posledično potencialnih težav v gospodarstvu. Hitro lahko najdemo nekaj razlogov za takšno odstopanje med posameznimi sektorji. Rastoči sektorji, med katere spadajo omenjeni trije, so bili lani med najslabšimi in so izgubili največ vrednosti. Kar nekaj velikih tehnoloških podjetij se je dobro odrezalo v prvem četrtletju in s svojim poslovanjem dokazalo odpornost v težjih časih. Z močno finančno pozicijo in odkupom lastnih delnic so bili očitno med vlagatelji prepoznani kot dobre naložbe v teh negotovih časih.
Na trgu energentov je dokaj mirno, cene ostajajo relativno nizko, kar podžiga ugibanja, da bo organizacija OPEC+ na naslednjem srečanju, ki bo 4. junija, podprla dodatno zmanjšanje proizvodnje. Spomnimo, da so na srečanju 3. aprila podprli predlog o zmanjšanju proizvodnje za 1,16 milijona sodčkov dnevno, cena je nato, po prvotni rasti, počasi zlezla na nivo pred sprejemom predloga o zmanjšanju proizvodnje. Cene zemeljskega plina so najnižje v zadnjih dveh letih. Cena na nizozemski borzi je trenutno pod 26 evrov za megavatno uro. Zaloge v Evropi se približujejo 70 odstotkom in tako ni pričakovati paničnega nakupovanja, kot smo ga videli konec avgusta lani. Medtem pa lahko zasledimo podatke o rekordnih vlaganjih v alternativne vire energije, kot sta veter in sonce. To so vsekakor spodbudni podatki za potrošnike energentov na splošno, tako gospodarskih subjektov kot tudi gospodinjstev, saj je na ceno plina vezana tudi cena elektrike.
Slovenski borzni indeks SBITOP se zadnje dni giblje med 1210 in 1225 točkami, kar je okoli 25 točk nižje od vrha v aprilu pri 1250 točkah. Smo v obdobju poročanja borznih družb o poslovanju v prvem četrtletju in predlaganih dividendah, ki jih morajo potrditi še skupščine delničarjev. Na skupščinah smo se že navadili, da se nemalokrat potrdi tudi nasprotne predloge, kar načeloma pomeni še višjo dividendo.